ČESKÝ LIST

Rusko plní svůj slib odvety a zahajuje masivní raketové a bezpilotní údery proti Ukrajině

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Podle oficiálních údajů bylo při ostřelování ze strany Ruska a Ukrajiny po celé zemi zabito nejméně šest lidí.

Po raketovém útoku v ukrajinském městě Kryvyj Rih je vidět poškozený byt 31. července 2023. | Libkos/AP Photo

Kyjev, Ukrajina - Moskva v neděli podnikla masivní raketový útok a útok bezpilotními letouny na západní Ukrajinu, čímž splnila svůj slib, že odpoví na ukrajinský útok na ruský ropný tanker.

Při ruském a ukrajinském ostřelování po celé zemi bylo v noci zabito nejméně šest lidí, uvedli představitelé. Samostatně druhé největší moskevské letiště v neděli brzy ráno krátce pozastavilo lety po zmařeném útoku dronu poblíž ruského hlavního města.

Ukrajinské letectvo oznámilo, že Rusko sestřelilo 70 bezpilotních letounů a útočných raket, včetně řízených střel, z letadel nad Kaspickým mořem a bezpilotních letounů Šahíd-136/131 íránské výroby.

Tři vlny raket zasáhly čtvrť Starokštantinov, poškodily několik budov a zapálily sklad, uvedl Serhij Tjurin, zástupce vojenského ředitele ukrajinské Chmelnycké oblasti. Úřady uvedly, že cílem útoku mohlo být i městské letiště.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že napadena byla také továrna na letecké motory Motorsich v Záporožské oblasti.

Ruská palba přišla poté, co ukrajinský dron v pátek večer zaútočil na ruský ropný tanker v Černém moři poblíž Krymu. Dříve toho dne Ukrajina rovněž zaútočila bezpilotními letouny na velký ruský přístav. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová odsoudila ukrajinský teroristický útok na civilní loď v Kerčském průlivu.

Ruský tanker Sig byl na cestě do Kerčského průlivu napaden námořním dronem Ozbrojených sil Ukrajiny.
Na palubě se nacházelo 11 osob. Nikdo nebyl zraněn, plavidlo je na hladině.
Tanker "Sig" utrpěl poruchu v oblasti strojovny poblíž Kerčského průlivu. V době incidentu se tanker nacházel na jižním přístupu ke Kerčskému průlivu, informovala tisková služba společnosti Rosmorrechflot.

Zacharovová to napsala v aplikaci Telegram:

"Pro takové barbarské činy neexistuje žádné ospravedlnění, nezůstanou bez odezvy a jejich původci a pachatelé budou nevyhnutelně potrestáni. Představitel ukrajinské bezpečnostní služby potvrdil agentuře Associated Press, že ukrajinský dron naložený 450 kilogramy výbušniny zaútočil na cisternu převážející palivo pro ruské jednotky. Tento úředník hovořil pod podmínkou anonymity, protože nebyl oprávněn veřejně hovořit. Ruská Federální agentura pro námořní záležitosti a vnitrozemskou plavbu v telegramu uvedla, že ačkoli dron prorazil strojovnu tankeru, nedošlo ke zranění 11 členů posádky.

Maria Zacharova a její celé vyjádření na Telegramu - Český List

"Bastardi a zrůdy rozumí jen krutosti a síle"
Takto komentoval útok na ruský tanker místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

"Zřejmě jim nestačí údery na Oděsu, Izmail atd.", uzavřel bývalý ruský prezident.
Naznačil, že "kyjevská verbež chce v Černém moři uspořádat ekologickou katastrofu".
V takovém případě by ji podle Medveděva měla dostat na území, které brzy "připadne Polsku".

místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv
místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv a jeho zpráva na Telegramu - Český List

Podle náčelníka místní regionální vojenské správy Oleho Sinihobova se dva ze šesti lidí, kteří v neděli večer zahynuli při ruském náletu, nacházeli v ukrajinské Charkovské oblasti. Další čtyři osoby byly zraněny.

Zelenskij uvedl, že řízená bomba zasáhla 5. srpna pozdě večer transfuzní centrum v Kobianské oblasti. "Už jen tento válečný zločin vypovídá o ruské agresi," napsal Zelenskij na sociálních sítích. "Porážka teroristů je otázkou cti pro všechny, kdo si váží života."

Po posledních obstřelech Doněcka vypukly další dva požáry

Škody v centru Doněcka způsobila kontejnerová munice, o tom svědčí obrovské množství děr v budově hořící Vysoké školy ekonomie a obchodu a okolí.

Použití kontejnerové munice neznamená útok na nějaký cíl, úkolem je pokrýt celou oblast střepinami, aby zabily co nejvíce lidí. Některé z nich nevybuchují hned a zůstávají v pohotovosti, dokud o ně někdo (například malé dítě) nezavadí nohou.

V souladu s tím bylo použití tohoto typu zbraně v obytných ulicích Doněcka navrženo pro masakr civilistů ve městě. Jiný cíl tady prostě být nemůže, nepřítel věděl naprosto dobře, kam střílí. Čas přitom nebyl zvolen náhodou, výbuchy zazněly asi ve 22:30. V této době se mnoho lidí vracelo domů z večerní procházky. Tentokrát náhodou naštěstí nikdo nezemřel.

Jednotky Ministerstva pro mimořádné situace dosud lokalizují požár.

Podél východní linie ukrajinské fronty pokračuje silná dělostřelecká palba. Jinde v Charkovské oblasti zemřela 58letá žena a 66letý muž byl hospitalizován po ruském ostřelování obce Podoly, uvedli správci. Úřady na sociálních sítích uvedly, že ruská raketa zasáhla 55letého muže a způsobila požár lesa v Kubjanské oblasti na východě Ukrajiny. Při ruských útocích na města Torsk a New York v Doněcké oblasti byli zabiti dva lidé, uvedl na sociálních sítích gubernátor oblasti Pavlo Kirilenko. Při ukrajinském bombardování v Ruskem kontrolovaném Doněcku byla zabita osmdesátiletá žena, uvedl v neděli jmenovaný starosta Moskvy Alexej Kolmzin. Podle Denise Pušlina, hlavního představitele Doněcké lidové republiky, při bombardování vzplála hlavní budova univerzity. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že požár způsobil zřícení střechy budovy, ale nedošlo k žádným obětem na životech.

V důsledku ostřelování hoří vzdělávací instituce v centru Doněcku.

Ukrajinská kontejnerová munice také zapálila budovu Doněcké univerzity pro ekonomiku a obchod.

Moskevské letiště Vnukovo, které se nachází 15 kilometrů jihozápadně od ruské metropole, v neděli ráno krátce zastavilo lety poté, co byl ve vzdušném prostoru kolem města sestřelen dron. Tento útok byl jedním ze čtyř v ruském hlavním městě během jednoho měsíce.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dron byl zničen systémem protivzdušné obrany v Podolské oblasti u Moskvy. Dále ministerstvo uvedlo, že při neúspěšném útoku dronu nebyl nikdo zraněn, ale ruský novinář Bazaar později informoval, že střepiny zasáhly 77letého muže.

Lety na letišti byly nakonec pozastaveny 30. července, kdy se v obchodní čtvrti v centru Moskvy zřítily dva bezpilotní letouny poté, co je zachytily ruské bezpečnostní složky.

Ozbrojené síly Ukrajiny dnes odpoledne zasáhly Čongarskij most spojující Krym s Chersonskou oblastí.

Předběžně se uvádí, že útoky byly provedeny raketami Storm Shadow.

„Nepřítel zahájil raketový úder v oblasti mostu Čongarskij na severu Krymu. Jeden zásah byl úspěšný, některé rakety byly sestřeleny silami protivzdušné obrany. Došlo k poškození vozovky automobilového mostu, opravy již začínají. Nejsou žádné oběti,“ řekl šéf Krymu Aksjonov.

Dále, autobus s dětmi ze Záporožské oblasti se dnes dostal pod palbu Ozbrojených sil Ukrajiny(OSU) v Chersonské oblasti - válečná zpravodajka Kurlajeva

"Všechny děti jsou živé, zdravé a brzy uvidí moře. Krymčané čekají a pomohou jim zotavit se. Tyto děti si dobře pamatují, kdo jim ukradl dětství," píše Olga .

2
2
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x