ČESKÝ LIST

Projev Vladimira Putina v reakci na teroristický útok v Crocusu

Václav Hajšman
Václav Hajšman

CROCUS 22.3.2024

Vážení občané Ruska,

obracím se na Vás v souvislosti s krvavým barbarským teroristickým činem, jehož oběťmi jsou desítky nevinných civilistů, našich krajanů, včetně dospívajících dětí a žen. Lékaři nyní boj za životy těch, kteří se nachází ve vážném stavu a určitě udělají všechno možné i nemožné.

Zvláštní slova díků náleží posádkám záchranné služby a letecké záchranné služby, speciálním jednotkám, hasičským záchranářům, kteří udělali vše pro záchranu lidských životů, vyvedli je z ohniska požáru a kouře, aby zabránili ještě větším ztrátám. Nemohu opomenout pomoc běžných občanů, kteří v prvních minutách po tragédii nezůstali lhostejní a neteční a spolu s lékaři a speciálními jednotkami poskytovali první pomoc a převáželi oběti do nemocnice.

Vyjadřuji upřímnou soustrast všem, kteří ztratili své příbuzné a blízké – celá země a všichni naši lidé truchlí s vámi. 24. březen je vyhlášen dnem státního smutku.

V Moskvě a na moskevských předměstích byla zavedena další protiteroristická a protisabotážní opatření, a to i ve všech regionech země. Nyní je nejdůležitější zabránit těm, kteří stojí za tímto krveprolitím, v páchání nových zločinů.

Pokud jde o vyšetřování a výsledky pátrací akce, lze v současné době konstatovat následující:

Všichni čtyři přímí pachatelé útoku, všichni, kteří stříleli a zabíjeli, byli nalezeni a zadrženi. Pokusili se o útěk a přesunuli se směrem k Ukrajině, kde pro ně bylo podle předběžných údajů na ukrajinské straně připraveno „okno“ k překročení státní hranice. Federální bezpečnostní službou bylo zadrženo celkem 11 osob. Ostatní orgány činné v trestním řízení pracují na odhalení všech pomocníků a základen teroristů - těch, kteří jim poskytovali dopravu, plánovali únikové cesty z místa činu a připravovali skrýše zbraní a munice.

Opakuji, že vyšetřovací orgány a orgány činné v trestním řízení udělají vše pro to, aby zjistily všechny podrobnosti zločinu, ale již nyní je zřejmé, že máme co do činění nejen s pečlivě cynicky naplánovaným teroristickým útokem, ale s připravenou a organizovanou masovou vraždou pokojných a bezbranných lidí. Zločinci šli chladnokrevně a cíleně zabíjet naše občany a děti z bezprostřední blízkosti, stejně jako to dělali nacisté na okupovaných územích. Plánovali ukázkovou popravu – krvavý teroristický čin.

Všichni pachatelé, organizátoři a podněcovatelé tohoto zločinu budou spravedlivě a nevyhnutelně potrestáni - ať už jsou to kdokoli a řídil je kdokoli.

Opakuji, že identifikujeme a potrestáme každého, kdo stojí za teroristy, kdo připravil toto zvěrstvo, tento úder Rusku, našemu lidu.

Víme, jakou hrozbou je terorismus, a počítáme zde se spoluprací se všemi státy, které upřímně sdílejí naši bolest a jsou připraveny skutečně spojit síly v boji proti společnému nepříteli - mezinárodnímu terorismu se všemi jeho projevy. Teroristy vrahy – „ne-lidi“ - čeká nezáviděníhodný osud odplaty; nemají žádnou budoucnost.

Je nyní naší společnou povinností za naše bojující chlapce na frontě, za všechny občany země, abychom stáli v jednom šiku. Věřím, že tomu tak bude, protože nikdo a nic nemůže otřást naší soudržností a vůlí, naším odhodláním a odvahou. Díky síle sjednoceného ruského lidu nebude nikdo schopen zasít do naší mnohonárodnostní společnosti jedovatá semena nesouladu, paniky a rozkolu.

Rusko nejednou prošlo nejtěžšími, někdy až nesnesitelnými zkouškami, ale stalo se ještě silnějším, a tak tomu bude i nyní…

Vladimir Putin položil svíčku v kostele ve státní rezidenci Novo-Ogarjovo na památku obětí teroristického útoku z 22. března 2024

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu

Prosím podpořte náš projekt!

Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu

➡️ Číslo účtu 2302374672/2010

➡️ IBAN: CZ03 2010 0000 0023 0237 4672

➡️ BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

‼️ Děkujeme

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x