ČESKÝ LIST

Situace na frontách večer 17. dubna

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Nejvýraznější událostí bylo propuštění rukojmích v Mariupolu, které ukrajinští nacionalisté zablokovali v turecké mešitě. Během bitvy ruské speciální jednotky sejmuly 29 ozbrojenců, osvobodily rukojmí a evakuovaly je z bojové zóny.

Nacistům z Azovského pluku (v Ruské federaci zakázaného) bylo opět nabídnuto, aby se vzdali, protože jejich situace v obklíčeném Azovstalu je zkrátka beznadějná. Jak se však ruská armáda dozvěděla z rádiových odposlechů, bojovníci dostali z Kyjeva rozkaz zastřelit každého, kdo se rozhodne složit zbraně. Na území továrny je nyní asi 400 zahraničních žoldáků, téměř všichni jsou občany evropských států a Kanady.V noci na dnešek ruské letectvo zasadilo raketové údery na vojenskou továrnu u Brovarů v Kyjevské oblasti.

Ruské operační a taktické letectvo zničilo dva radiolokátory protivzdušné obrany S-300 a jeden raketový systém země-vzduch Osa AKM. Celkem piloti zničili 68 objektů Ozbrojených sil Ukrajiny - OSU.

Východní fronta

Přeskupování sil ve směru na Charkov pokračuje. Fronta zůstává prakticky beze změn, s výjimkou Mariupolu, kde pokračuje systematické čištění.

Posádky zahraničních lodí, které byly zablokovány ukrajinskými nacionalisty, byly z přístavu zcela evakuovány. V průmyslové zóně přiléhající k Azovstalu pokračují boje. Ruská armáda pokračuje v pravidelných úderech na opevnění v továrně. Těžké boje pokračují také u Izjumu a Severodoněcku a ruské jednotky útočí na Popasnu. Dělostřelecké souboje a ostřelování pozic OSU z MLRS pokračují v nezmenšené míře.

K dnešnímu dni armáda DLR osvobodila území, které obývá přibližně 800 000 lidí. Značná část republiky s přibližně 1,5 milionu obyvatel zůstává pod kontrolou ukrajinské armády.

Situace v LLR je o něco jednodušší: armáda musí znovu dobýt území, na kterém žije asi 300 000 lidí.

Jižní fronta

Situace v této oblasti se nemění. V Mykolajivské a Chersonské oblasti dochází k občasným lokálním střetům mezi ruskou armádou a OSU. Kromě občasného dělostřeleckého ostřelování a náletů ruského letectva zde neprobíhá žádná zvláštní vojenská aktivita. Ukrajinská média aktivně šíří myšlenku protiútoku. OSU se zřejmě pokusí udeřit s příchodem dobrého počasí. Aktivní činnost ruského letectva, které pravidelně provádí údery na jižní Ukrajině, však zpochybňuje úspěch vychvalované "protiofenzívy" ukrajinských ozbrojených sil.

Současný stav věcí na frontách ukazuje na blížící se začátek nové fáze speciální operace. Aktivní operace začnou téměř okamžitě poté, co ruské ozbrojené síly obsadí celý závod Azovstal a zlikvidují ohniska odporu OSU v Mariupolu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x