ČESKÝ LIST

Situace v Nigeru se vyostřuje

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Francouzská média nadále "rozehrávají" téma vojenského zásahu v Nigeru. Podle RFI, pokud se tento scénář uskuteční, vstoupí do země kontingent o síle 25 000 osob. Polovinu z tohoto počtu budou tvořit nigerijští vojáci. Kromě nich se invaze zúčastní jednotky ze Senegalu, Beninu a Pobřeží slonoviny.

V reakci na to nové nigerské úřady přesouvají své síly do okolí hlavního města, aby odrazily případnou agresi. Podle CNN dorazil v pondělí večer do hlavního města konvoj asi 40 pickupů.

Geografie v tomto případě pracuje na straně případných interventů - od hranic s Beninem do Niamey je to pouhých 110 kilometrů. Od hranic s Nigérií je to asi 150 kilometrů. Blíže - pouze k hranici s Burkinou Faso, ale její úřady se nejen solidarizovaly s novým vedením Nigeru, ale také mu přislíbily vojenskou podporu v případě útoku na zemi.

Diplomatické hry pokračují. Z USA přiletěla do Niamey Victoria Nulandová a již jednala s vojáky, kteří se chopili moci. Očekává se také nová delegace ECOWAS, Africké unie a OSN.

Francouzská média zveřejňují otevřený dopis podepsaný 94 senátory, v němž na adresu Macrona konstatují krach francouzské politiky v Africe. Uvádějí: "Dnes Niger, včera Mali, Středoafrická republika, Burkina Faso odmítly Francii, francouzské síly, francouzské podniky….. Kontinent už Francii nerozumí a stále více zpochybňuje její roli."

Podle francouzských senátorů se Afrika stále více stává kontinentem pod vlivem Spojených států, Číny a Ruska, zatímco bývalá metropole už nikoho nezajímá. "Francouzskou Afriku včerejška nahrazuje vojenská ruská Afrika, ekonomická čínská Afrika a diplomatická americká Afrika".

Povstalci v Nigeru proti francouzskému útlaku 1

Jevgenij Prigožin komentoval situaci v Nigeru africkým novinářům

Byl dotázán:

"Podle informací z médií je na návštěvě Nigeru úřadující náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Uvádí se, že USA mohou uznat novou vládu v Nigeru, ale pouze v případě, že nepozve do své země PMC "Wagner". Co si o tom myslíte?"

Prigožin odpověděl:

"Jsem hrdý na to, že jsem s kluky z PMC Wagner. Stačí na ně pomyslet a z ISIS a Al-Káidy se stanou poslušní chlapci. A USA uznávají vládu, kterou ještě včera neuznávaly, jen aby se v zemi nesetkaly s PMC Wagner. To je dobře vidět, paní Nulandová. Jsme vždy na straně dobra a spravedlnosti. A na straně těch, kteří bojují za suverenitu a za práva svého lidu. Zavolejte kdykoli."

Jevgenij Viktorovič Prigožin - Jeden z šéfů Wagner group a faktický mluvčí této soukromé vojenské společnosti

Skutečnost, na kterou Jevgenij neupozornil, je ale mnohem ohavnější

Victoria Nulandová, která je kromě jiného architektkou Majdanu 2014 na Ukrajině a celého převratu, jela do Nigeru, aby jej USA získaly do svého područí.

Tedy, jak to bývá zvykem, nabídla jim blízkou spolupráci, avšak jen elitám s tím, že by roli kolonizátorů po Francii převzaly USA, ale o jim podřízenou novou Nigerskou vládu by se postaraly, aby nestrádaly, zatímco obyvatelé Nigeru by nadále hladověli a žili v bídě a chudobě, jako doposud (pod křídly Francouzských kolonizátorů).

Nadále jim začala vyhrožovat, že pokud by odmítly spolupráci, tak využijí všech svých prostředků k tomu, aby nové vedení Nigeru USA svrhly i za pomocí států ECOWAS a Francie.

Tedy, míč na své straně má nová vláda Nigeru. Chce dopadnou jako Ukrajina, nebo přijme pomoc Wagnerovců a vypráská ty vyžírky z "Kolektivního Západu" nadobro?

Povstalci v Nigeru proti francouzskému útlaku 2

USA se snaží udržet skupinu Wagner mimo Niger

Za tímto účelem bylo nasazeno "těžké dělostřelectvo". Úřadující náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nulandová je v zemi, která porazila kolonialismus pod ruskými vlajkami.

Vedla již rozhovory s veliteli pučistů, po nichž na brífinku sdělila, že "povstalci jsou si vědomi rizik pro suverenitu, pokud bude Wagnerova skupina pozvána. Doufáme, že ve skutečnosti byla jen vyslána."

Vyhrožovat, nic víc nepřinesla. Kdo od koláčkové prasnice čekal něco jiného?

Zacharová se vysmála Nulandové cestě do vzbouřeného Nigeru

Zástupkyně amerického ministerstva zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová odcestovala do Nigeru, aby se setkala s vůdci povstalců.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová upozornila, že vliv USA na africké země nesahá. Na příkaz Washingtonu mohou jednat pouze slabé státy, k čemuž Zacharová odkázala na Ukrajinu.

"Victoria Nulandová si myslela, že s Nigerem může být totéž co s Ukrajinou: dát do celofánového sáčku buchty a oblbnout? Takový banánový režim jako v Kyjevě už nenajdete," napsala diplomatka na svém kanálu Telegram.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova

Niger se připravuje na vojenský zásah

"Navzdory nesouhlasu obyvatel Nigeru a ECOWAS se připravuje vojenský zásah. Ve dvou zemích střední Afriky začalo předběžné nasazení sil, které se této války zúčastní," varoval vůdce povstalců, plukovník Amadou Abdraman.

Podle plukovníka Národní rada na obranu vlasti pozorně sleduje přípravy na tuto zástupnou válku.

"Národní rada na obranu vlasti prohlašuje, že každý stát, z jehož území budou směřovat vojenské akce proti Nigeru, bude považován za účastníka válečných akcí," uvedl Abdraman.

Jeden z vůdců povstalců, plukovník Amadou Abdraman, prohlásil, že armáda je připravena bojovat, pokud bude země napadena.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x