ČESKÝ LIST

Současná podpora světových vůdců u domácího obyvatelstva: Zatímco Putin stoupá, Biden klesá.

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Aktuální domácí podpora světových leaderů. Navíc je z aktuálních průzkumů i patrný trend a tedy zatímco podpora Sleepy Joeho v těchto chvílích nadále klesá, trend u Putina je odlišný a za týden navýšil číslo o celých 2,2 %

Důvěra ruské veřejnosti v prezidenta Vladimira Putina se během týdne zvýšila o 2,2 % na 79,6 %. Vyplývá to z údajů Všeruského centra pro výzkum veřejného mínění (VTsIOM), které zveřejnilo výsledky průzkumu provedeného od 7. do 13. března mezi 1 600 respondenty staršími 18 let.

Centrum průzkumu zveřejnilo: "79,6 % Rusů uvedlo, že důvěřuje Vladimiru Putinovi, což je o 2,2 % více než výsledky průzkumu z 28. února až 6. března. Míra souhlasu s prací ruského prezidenta činila 77,2 % (plus 2,6 % oproti předchozímu průzkumu)."

Úroveň pozitivního hodnocení premiéra a ruské vlády za uplynulý týden dosáhla 50,7 % (+2,7 % za týden), resp. 52 % (+2,3 % za týden). Pokud jde o otázku důvěry v ruského premiéra Michaila Mišustina, kladně odpovědělo 62 % respondentů (+2,7 % za týden).

Respondenti se vyjadřovali také k práci šéfů parlamentních frakcí. Podle průzkumu tak 39,5 % respondentů upřednostnilo práci Vladimira Žirinovského (+5,1 % za týden), Gennadij Zjuganov získal souhlas 28,5 % dotázaných (+2,7 % za týden), Sergeje Mironova podpořilo 28,6 % respondentů (+0,3 % za týden) a Alexej Něčajev si odnesl souhlas 7,3 % (+1,3 % za týden).

Míra podpory řady politických stran v průběhu týdne vzrostla. Konkrétně se jedná o Jednotné Rusko - 40 % (+0,6 % za týden), KPRF (Komunistická strana Ruské federace) - 11,8 % (+0,1 % za týden), Spravedlivé Rusko - Za pravdu - 6,3 % (+1,1 % za týden), Nový lid - 5,2 % (+0,1 % za týden). Liberálně demokratická strana Ruska (LDPR) ztratila 0,2 % podpory respondentů, což ve výsledku znamenalo 7,2 %.

Ruský prezident Vladimír Putin s premiérem Mikhailem Mishustinem

Hodnocení prezidenta Joea Bidena v druhém roce jeho působení v Bílém domě naopak stále klesá.
Průzkum zjistil, že pouze 40 % Američanů schvaluje jeho práci, což je nejnižší hodnocení, které Biden za dobu svého prezidentství zaznamenal.
Průzkum dále zveřejnil, že Bidenovo hodnocení klesá v době, kdy velká většina Američanů nadále tvrdí, že se Spojené státy ubírají špatným směrem.

To je nejnižší hodnocení, které Biden za dobu svého prezidentství zaznamenal.

Průzkum zjistil, že Bidenova obliba práce od ledna klesla o 3 procentní body v době, kdy velká většina Američanů nadále tvrdí, že Spojené státy se ubírají špatným směrem.

Celkem 71 % respondentů průzkumu uvedlo, že se domnívají, že země "se vydala špatným směrem". To je o jeden procentní bod méně než podíl respondentů, kteří takto odpověděli ve stejném průzkumu provedeném v polovině ledna.

Prezident Biden se zaměřil na nejbohatší Američany s novou miliardářskou daní z minimálního příjmu.
Nejnovější chmurná čísla pro Bidena přicházejí v době, kdy stojí v čele západní koalice podporující odpor Ukrajiny proti její invazi ze strany Ruska, kdy se Američané potýkají s mírou inflace nevídanou od 80. let minulého století a kdy Spojené státy vstupují do třetího celého roku pandemie Covid-19.

"Tento průzkum říká, že prezident Biden a demokraté směřují ke katastrofálním volbám," prohlásil republikánský analytik Bill McInturff ze společnosti Public Opinions Strategy, který tento průzkum provedl společně s demokratickým analytikem Jeffem Horwittem z Hart Research Associates.

Politické strany úřadujících prezidentů zpravidla zaznamenávají v průběžných volbách ztrátu křesel ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu. Ve volbách v listopadu 2022 je v sázce všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a 35 křesel v Senátu.

Demokraté mají ve Sněmovně reprezentantů těsnou většinu 12 hlasů.

Demokraté ovládají Senát pouze díky nerozhodnému hlasu místopředsedkyně Kamaly Harrisové, která může převážit misky vah na jejich stranu, když všech 48 demokratů a dva nezávislí senátoři, kteří se s nimi sdružují, budou hlasovat jako blok proti 50 senátorům GOP  ("Grand Old Party - v USA je tento název spojen s Republikánskou stranou").

Americký prezident Joe Biden

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x