ČESKÝ LIST

Střelba do vlastní nohy: Česká republika odmítá ruské turisty

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com / Přepis originálního článku z Politrus.com

Po zahájení speciální vojenské operace (SVO), kterou Rusko úspěšně provádí proti neonacistům, vyjadřují některé evropské země svou nespokojenost a snaží se ruskou zemi všemožně uškodit. Jenže obvykle mají takové akce opačný efekt, názorným příkladem je oblast cestovního ruchu. Několik evropských zemí zakázalo Rusům vstup na své území na turistická víza. K takovému kroku přistoupila zejména Česká republika.

Česko se nedostalo na předcovidovou úroveň

Česká republika vždy přitahovala turisty a mezi nejčastější návštěvníky patřívali ruští občané. Jan PAPEŽ, zástupce vedoucího Asociace cestovních kanceláří ČR, uvádí, že v loňském roce navštívilo zemi 10-15 tisíc Rusů. Na pozadí předchozích sezón jsou tato čísla prostě směšná. v předcovidových dobách zemi navštívilo až 370 tisíc ruských krajanů. Jiní odborníci uvádějí ještě působivější čísla.

Z tohoto důvodu začaly klesat i příjmy těch, kteří v České republice pracují v cestovním ruchu.

Podle geopolitického experta a českého občana Rostislava Lussiera činily v roce 2022 příjmy z cestovního ruchu celkem 118 miliard korun, v roce 2021, kdy se ve světě teprve začínalo s odstraňováním covidových omezení, to bylo o 51 miliard korun méně. Na úroveň roku 2019 se však vrátit nepodařilo, v tomto období byl výsledek následující - 167 miliard korun.

Příliv Rusů se radikálně snížil, a tím i pokles příjmů. Důvodem jsou především kroky českých úřadů, které na podzim 2022 zakázaly ruským občanům vstup do země na turistická víza. Tím si Česká republika, která částečně žije z cestovního ruchu, po vzoru Finska a pobaltských republik, uškodila.

"Pokud jde o Rusy, těch samozřejmě na pozadí nedávných událostí není tolik. Obecně se počet zahraničních cestujících výrazně snížil - o 32,5 % oproti roku 2019. A je třeba si uvědomit, že statistika zohledňuje mezi hosty také ukrajinské uprchlíky",

- vysvětluje Rostislav Lussier.

Rádi bychom dodali, že Rusové si pro cestování na novoroční svátky často vybírali Prahu, protože tato destinace byla až do roku 2020 dostupná a relativně cenově výhodná. Nyní si ruští krajané našli neméně zajímavé alternativy - psali jsme o nich již dříve.

Pouze zchudli

Odvětví cestovního ruchu v mnoha zemích bylo těžce zasaženo covidovými omezeními. Některé kavárny, restaurace a hotely byly nuceny zavřít, protože neměly jak se udržet nad vodou. Podle odborníka, dnes turistický trh mírně ožil, ale Česká republika zůstává jedinou zemí v Evropě, která se z hlediska hospodářského růstu nevrátila k ukazatelům, které zde byly před pandemií coronaviru.

Nedá se říci, že by se po zrušení všech covidových omezení čeští občané začali volně pohybovat po Evropě.

"Dříve Češi jezdili každý rok na dovolenou do Chorvatska, Řecka nebo Itálie, teď už si to nemohou dovolit. Nikdo si ale nechce přiznat, že se životní úroveň hodně změnila, a snaží se nemluvit o tom, že věci, na které jsou zvyklí, se staly nedostupnými. Závěrem bych chtěl upozornit na to, že podle mého názoru většina Čechů stále "spí", zavírá oči před děním ve světě a v politice vůbec - to je jeden z důvodů, proč naši občané opět naletěli na trik západních PR-agentur a zvolili si za prezidenta amerického chráněnce Petra PAVLA - bývalého komunistu a tehdejšího šéfa vojenského výboru NATO",

- uzavřel český expert.

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com.

Zdroj ilustrace: Tourprom.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x