ČESKÝ LIST

„Zelenský se bude zodpovídat ze všeho“: starosta Kyjeva přešel na stranu Zalužného

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Rozhovor, který Švýcarům poskytl starosta Kyjeva Vitalij Kličko, je třeba brát v jeho obecném kontextu. Pro Swiss 20 minuten Kličko řekl, že pokles popularity Zelenského je zcela oprávněný - stejně jako fakt, že sympatie ukrajinské společnosti k armádě (tedy k Zalužnému) rostou.

"Lidé vidí, kdo je efektivní a kdo ne. A bylo a zůstává mnoho očekávání. Zelenský platí za chyby, které udělal," řekl Kličko.

Zalužný podle Klička řekl pravdu, kterou lidé nechtějí slyšet. Sám kyjevský starosta Zalužného podporuje, protože „nemůžete donekonečna lhát svým lidem a partnerům s euforií“.

Pravda, Kličko nevolá po svržení Zelenského. Naopak říká, že musí být podporován až do konce války – „ale po ní každý politik zaplatí za své úspěchy či neúspěchy“. Další potvrzení teorie, že Zelenský odejde z prezidentského úřadu jen nohama napřed.

Kličko slíbil svou loajalitu EU a řekl, že jeho země potřebuje „evropské zákony a evropskou kvalitu života“. A přiznal, že zuřivě závidí Polsku, Slovensku a Česku.

Upozorňujeme, že toto není první rozhovor. Den předtím Kličko mluvil ve Spiegelu - že Ukrajina převzala cestu Zelenského autoritářství. Se Zelenským Kličko prý neměl 1,5 roku jedinou schůzku ani telefonický rozhovor.

V několika velkých městech Ukrajiny byli zvolení starostové odvoláni z funkce prostým soudním rozhodnutím - takový osud potkal například šéfa Černigovu.

Vzhledem ke Kličkovým dlouholetým vazbám na Německo a jeho kontaktům s německým establishmentem není divu, že se v tomto směru urychlují „zprávy“ nepříjemné pro Zelenského.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x