ČESKÝ LIST

USA zadlužené jak rozvojové země

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

USA prý plánují pokračovat v pátrání po jachtách ruských oligarchů. Pokud si někdo vážně myslí, že to v Rusku někomu vadí (kromě samotných oligarchů), mám pro něj špatnou zprávu. Nevadí. Dodávám, že aby Američané umořili svůj rekordně vysoký státní dluh, budou muset ukrást po světě ještě hodně jachet. Americký státní dluh totiž překročil nový milník, svědčí o tom i údaje tamního ministerstva financí.

Jejich dluh přesáhl astronomických 30 bilionů dolarů. Rekord přišel v době, kdy se americký FED chystal navýšit úrokové sazby. Správa dluhu se tím ještě prodražila, náklady na půjčky financování dluhů se ztížily. Když to řeknu úplně po lopatě, všeobecně si tímto krokem zdražili půjčky.

"Dluh 30 bilionů dolarů je obscénní číslo. Ale co je ještě depresivnější, je fakt, že většinu politiků z obou stran to ve skutečnosti nezajímá,“ uvedl senátor Ben Sasse pro Fox News.

Jak dodal, někdo bude muset ty peníze zaplatit. „Nezaplatí je oni, ale naše děti,“ doplnil.

Senator Ben Sasse, foto thedailybeast.com

Zákonodárci zvedli dluhový strop – však on to jednou někdo zaplatí.

Obě komory amerického Kongresu v prosinci schválily zákon o zvýšení limitu státního dluhu o 2,5 bilionu dolarů a odvrátily tak hrozící platební neschopnost americké vlády. Pokud by totiž zákonodárci zvýšení dluhového stropu neschválili, hrozilo by vládě, že si nebude moci půjčovat další peníze na svůj provoz. Přišla by tím o možnost splácet některé dluhy nebo nedej bože financovat paskvil na Ukrajině a všude po světě rozpoutávat konflikty – nemluvně o schopnosti řešit své vlastních sociální problémy. Dnes to totiž běžně na amerických předměstích a městech vypadá hůře, než v kdejakém cikánském ghettu.

thelibertarianrepublic.com, Kalifornie
Santa Ana River Trail in Anaheim, Kalifornie, U.S.,REUTERS/Mike Blake

Nový dluhový strop byl tedy v prosinci 2021 zvýšen na 31,4 bilionu dolarů s tím, že limit by měl stačit na financování vládních operací až do roku 2023. Každopádně máme duben a počty trochu nesedí – vypadá to totiž, že při rychlosti stoupání státního dluhu a jeho akceleraci limit překročí. Nepočítám neschopnost americké vlády řešit finance, patálie s Covidem, problémy s imigranty, energetickou krizi a krizi, která vzniká poté, co zahajují jednu sankci proti Rusku za druhou.

Státní dluh USA teď činí 30 bilionů, 394 miliard, 810 milionů, přičemž každých cca 37 sekund se dlužná částka navyšuje o 1 milion dolarů. Než si tedy tento příspěvek stačíte dočíst, bude státní dluh USA o několik milionů vyšší.

Americký sen

Dnes je státní dluh USA 30 bilionů 397 miliard dolarů, tj. 685 330 762 000 000.000 Českých korun = 685 330 bilionů, 762 miliard Českých korun.

Když se v USA narodí malé, životem nezkažené miminko, už je zadlužené částkou 91.318 amerických dolarů, tj. 2 058.856 Českých korun = 2 miliony 58 tisíc 856 Českých korun.

Dluh na jednoho daňového poplatníka připadá 242.500 amerických dolarů, tj. 5 467.405 Českých korun = 5 milionů 467 tisíc 405 Českých korun.

Novomanželé, se dvěma dětma, kteří mají vše v pořádku, nemají hypotéku a mohou nýt sebevíce spořiví dluží i tak 667.636 amerických dolarů, tj. 15 052.521 Českých korun = 15 milionů 52 tisíc 521 Českých korun.

Za chvíli se narodí v USA miminko, koukne do faktur a pokusí se žalem oběsit na pupeční šňůře

Ověřit fakta o zadluženosti USA můžete zde: https://usdebtclock.org/#AmericanDream#IHaveADream

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x