ČESKÝ LIST

Co zatím víme o ochuzeném uranu na Ukrajině?

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

V posledních měsících se objevilo několik zpráv obsahujících různé informace o použití zbraní s ochuzeným uranem (Depleted Uranium - DU) na Ukrajině. Vzhledem k rychle se měnícím událostem a částečně protichůdným prohlášením různých představitelů a médií je těžké s jistotou říci, která strana konfliktu již zbraně obsahující ochuzený uran použila. Další problémy vyplývají ze skutečnosti, že otázka DU je dále instrumentalizována různými aktéry, např. ruskými představiteli, kteří tvrdí, že projektily s DU jsou jaderné zbraně.

Bez ohledu na to, která z válčících stran DU zbraně použije, bude mít toto použití za následek rozsáhlé škody na životním prostředí a veřejném zdraví a z hlediska mezinárodního (humanitárního) práva je krajně problematické.

Použití ochuzeného uranu ukrajinskými silami

Ukrajina nemá vlastní náboje s ochuzeným uranem. Velká Británie potvrdila, že Ukrajina obdrží náboje s ochuzeným uranem, také Spojené státy plánují dodávky tohoto typu zbraní. Ještě znepokojivější jsou zprávy týkající se nové zakázky, kterou nedávno získala společnost Rocketdyne a která se týká výroby nábojů s obsahem DU pro tanky M1 Abrams. Ve světle těchto informací se zdá, že USA přece jen neplánují postupné vyřazení munice s DU.

Zdá se, že téma dodávek munice s ochuzeným uranem vyrobené ve Velké Británii je obklopeno i falešnými zprávami. Jedním z příkladů je zpráva, že v Chmelnici byl zničen sklad s municí s ochuzeným uranem dodávanou Brity, která tvrdí, že po zásahu stoupla úroveň radiace. Důkazy o tom, že sklad byl "skladem ochuzeného uranu", jsou nulové, zprávy o úrovni radiace byly rovněž MAAE odmítnuty jako nepravdivé.

Americký tank M1 Abrams

Použití ochuzeného uranu ruskými silami

Rusko má ve svém arzenálu značný počet různých nábojů s DU. Objevilo se několik zpráv o použití nábojů DU ruskými silami, nepodařilo se nám však ověřit, že tento typ munice byl již na Ukrajině použit. Původní zprávy GICHD naznačovaly, že munice s ochuzeným uranem ruské výroby se na Ukrajině již nachází, ale po dalším upřesnění jsme obdrželi informaci, že náboj 3BM-32 byl zařazen do příručky pro výbušnou munici jako preventivní opatření.

Vzhledem k utajení panuje také určitá míra nejistoty ohledně typů munice ve výzbroji ruské armády, která má zásoby z ochuzeného uranu. Podle našeho průzkumu obsahují 3BM-60 ("Svinets-2") penetrátor ze slitiny ochuzeného uranu a wolframu. Tato informace nachází své potvrzení v různých zdrojích, včetně novin Kommersant (viz jejich nedávný článek), TASS (viz tato zpráva z roku 2018) a Zvezda (viz tento článek). Na základě těchto informací se články hovořící o "wolframovém" jádru Svinets-2 jeví jako zavádějící, tj. říkající polopravdy o tomto typu munice.

Přestože dosud neexistuje nezávislé potvrzení o použití zbraní s DU ruskou armádou, hrozby o použití DU přicházející z Moskvy jsou alarmující. V červnu ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že munice s ochuzeným uranem nebyla v konfliktu Ruskem dosud použita, ale Rusko si vyhrazuje právo ji použít, pokud ozbrojené síly Ukrajiny použijí náboje s ochuzeným uranem dodané USA a Velkou Británií. Použití tohoto typu zbraně pouze zesiluje nepříznivé účinky na místní obyvatelstvo a výrazně přispívá k ekologické katastrofě.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x