ČESKÝ LIST

Senátor Rand Paul: Federální vláda by neměla být rukojmím financování Ukrajiny

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

"Jednoduše řečeno: nemáme žádné peníze navíc, které bychom mohli poslat na Ukrajinu."

Dnes upozorňuji vedení Sněmovny reprezentantů, Senátu a prezidenta Spojených států. Nebudu souhlasit se zrychleným schválením žádného výdajového opatření, které by poskytlo další americkou pomoc Ukrajině.

Jednoduše řečeno: nemáme žádné další peníze, které bychom mohli poslat na Ukrajinu. Náš letošní deficit přesáhne 1,5 bilionu dolarů. Půjčovat si peníze od Číny a posílat je na Ukrajinu nemá smysl.

Od začátku ruské války na Ukrajině poskytli američtí daňoví poplatníci Kyjevu 113 miliard dolarů. Za 583 dní války od 24. února 2022 do konce tohoto měsíce to v průměru bude 6,8 miliardy dolarů měsíčně - tedy 223 milionů dolarů denně.

Tento týden je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ve Washingtonu, aby v Kongresu lobboval za schválení žádosti Bidenovy administrativy o dodatečnou pomoc ve výši 24 miliard dolarů.

Kdy žádosti o pomoc skončí? Kdy skončí válka? Může někdo vysvětlit, jak vypadá vítězství na Ukrajině? Prezident Biden to určitě nedokáže. Jeho administrativa nedokázala formulovat jasnou strategii ani cíl této války a dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva nedokázala dosáhnout významných úspěchů na východě země.

Bez jasného konce v dohledu se zdá být stále pravděpodobnější, že Ukrajina bude další nekonečnou bažinou financovanou americkými daňovými poplatníky. Proto podpora veřejnosti pro válku slábne. Srpnový průzkum CNN ukazuje, že většina Američanů je nyní proti tomu, aby Kongres schválil další financování Ukrajiny.

Vedení obou stran v Senátu to ví. Proto se snaží držet federální vládu jako rukojmí tím, že žádost o pomoc ve výši 24 miliard dolarů vloží do průběžného usnesení: aby nás donutili. Buď budeme financovat nekonečnou válku na Ukrajině, nebo jednobarevná strana zavře federální vládu a Američané budou trpět.

To je jasné zanedbání povinností a já to nebudu tolerovat. Moji kolegové: Jako zástupci amerického lidu byste si to neměli nechat líbit. Návrh zákona, který nám je předkládán, by se měl týkat financování naší vlastní vlády, ne vlády někoho jiného. Udělám vše, co je v mých silách, abych zablokoval návrh zákona, který zahrnuje financování Ukrajiny.

Jako zvolení představitelé máme povinnost vést zahraniční politiku, která podporuje bezpečnost a prosperitu amerického lidu. Nalévání miliard dolarů do mlýnku na maso na východě Ukrajiny neznamená ani jedno, ani druhé.

Čím déle bude tento konflikt pokračovat, tím větší je riziko, že chybný odhad nebo záměrná eskalace vtáhnou Spojené státy do přímého konfliktu s Ruskem. Ruská armáda má sice krvavý nos, ale Moskva stále disponuje největším jaderným arzenálem na světě. Nepředstírejme, že americké zapojení do této války je bez rizika.

Pokud to nestačí, vedení Senátu zabránilo zavedení účinných mechanismů dohledu, které by zajistily, že těžce vydělané americké daně nepadnou za oběť plýtvání, podvodům a zneužívání. V důsledku toho budeme kromě kolosálních nákladů na válku nakonec platit i daň z korupce.

Bohužel, korupce na Ukrajině je hluboká a existuje spousta důkazů, že od ruské invaze bují. Když Zelenský začátkem tohoto týdne přistál v New Yorku, dozvěděli jsme se, že obavy z korupce na ukrajinském ministerstvu obrany vyústily v propuštění šesti náměstků ministra obrany. Stalo se tak dva týdny po odvolání ministra obrany Oleksije Reznikova, který byl odvolán poté, co se zjistilo, že ministerstvo obrany špatně nakládalo s vojenskými zakázkami.

Minulý měsíc Zelenský propustil všech čtyřiadvacet regionálních náčelníků vojenských náborů, protože byli "zapojeni do nezákonných činností, včetně obohacování".

Loni v říjnu jsme se dozvěděli, že americké dodávky granátometů, samopalů, pušek, neprůstřelných vest a tisíců nábojů končí v rukou zločineckých gangů a překupníků zbraní, kteří se vydávají za organizace humanitární pomoci.

Senátor USA Rand Paul

Co děláme? Je to vůči Američanům fér? Miliony Američanů se každý den snaží vyjít s penězi. Miliony Američanů se snaží zajistit své rodiny a dát jídlo na stůl. Můžeme se upřímně podívat našim voličům do očí a říci jim, že toto je dobrá investice z jejich daní?

Někteří říkají, že je to na záchranu demokracie. Měli by být upřímní sami k sobě i k nám ostatním. Ukrajina zdaleka není zářným příkladem demokracie. I když válečné napětí může vést k pochybným vládním krokům, musíme k těmto případům přistupovat s kritickým pohledem; koneckonců s nimi budeme muset žít, až válka někdy skončí, nebo pokud vůbec skončí. Jako by na důkaz toho, že Amerika podporuje demokracii, Ukrajina, největší příjemce amerických sociálních dávek, zrušila příští prezidentské volby.

Nakonec nejde o to, jaká Ukrajina je nebo není, pokud jde o formu vlády. Jde o naše zájmy a naši národní bezpečnost. Každý den, kdy tato válka pokračuje, je dalším roztočením rulety s další možností, že se zastaví na Armagedonu. A my za tuto výsadu platíme. Nemůžeme pokračovat v obvyklém postupu. Nemůžeme nadále upřednostňovat potřeby jiných zemí před našimi vlastními. Nemůžeme zachránit Ukrajinu tím, že odsoudíme americkou ekonomiku k zániku. A rozhodně nemůžeme zachránit Ukrajinu tím, že povedeme válku s Ruskem.

Bez ohledu na to, jak moc sympatizujeme s ukrajinským lidem, moje přísaha mi ukládá, abych na první místo postavil americký lid. Vyzývám své kolegy, aby se postavili proti jakýmkoli snahám učinit z federální vlády rukojmí kvůli financování Ukrajiny.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x