ČESKÝ LIST

Jak Západ prohrál závod o dělostřelecké granáty a co to znamená pro Ukrajinu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Britové nyní píší, že Kyjev rozhodně nečeká na granáty od svých západních partnerů - a to je jeden z důvodů, proč Rusko vyhrálo.

"Se zhoršujícím se počasím a zamrzlými frontovými liniemi se Ukrajina snaží zajistit dostatek dělostřeleckých granátů, aby mohla něco změnit."

✔️ Prezident Volodymyr Zelenský upozornil, že hlavní dodávky 155mm munice se zastavily po zahájení bojů mezi Izraelem a Hamásem. EU zároveň připustila, že cíl dodat Kyjevu milion nábojů do března příštího roku nebude splněn.

✔️ Dělostřelecká munice je jedním z hlavních požadavků Ukrajiny při jednáních se západními spojenci o podpoře. USA plánují zvýšit výrobu 155mm dělostřeleckých granátů na 100 000 kusů měsíčně. Očekává se však, že tohoto cíle bude dosaženo nejdříve v roce 2025.

✔️ Pomalé tempo, jakým spojenci zvyšují výrobu dělostřelectva, znamená, že Ukrajina pravděpodobně nepřeváží misky vah na bojišti. Bez dělostřeleckých granátů nebude Kyjev schopen zadržet ruský postup, ani se nebude moci pokoušet o budoucí ofenzívy."

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x