ČESKÝ LIST

Pochmurný víkend pro Bidena i jeho loutku Zelenského

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Doslova v posledních minutách před půlnocí americký Kongres překvapivě odhlasoval takzvané provizorium, které má dočasně pokračovat ve financování americké vlády až do 17. listopadu 2023. Mnozí republikáni a jejich médium Breitbart se radují, protože provizorium je pro republikány obrovskou výhrou. Někteří individualističtí republikánští senátoři, kteří stále chtějí zastavit nezodpovědné utrácení americké vlády, zvažovali, že návrh stop-ap v Senátu odloží, ale nakonec se rozhodli nechat ho projít, protože uznávají, že je to pro republikány velká výhra.

Senátoři. Mike Lee (R-Utah) a Rand Paul (R-Kentucky) plánovali použít parlamentní taktiku zdržování hlasování o CR [Continuing Resolution, provizorní opatření], ale na znamení toho, jak velkým vítězstvím je návrh republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho pro konzervativce, tato dvojice naznačila, že umožní rychlé projednání návrhu v Senátu.

McCarthy a konzervativci si dnes zaslouží oslavovat. Pokud však návrh zákona o víkendu podle očekávání projde Senátem, bitva o další financování Ukrajiny se brzy opět rozhoří.

Vše podstatné na provizorním návrhu zákona z poslední chvíle je, že 6 miliard dolarů na pomoc Ukrajině je z amerického financování vyškrtnuto až do 17. listopadu 2023. Koneckonců, když jsou nuceni si vybrat, i demokraté dávají přednost výdajům pro domácí obyvatelstvo a pro domácí účely USA před výdaji pro Ukrajinu, vzdálenou zemi.

V úklonu před širokým a sílícím odporem republikánů k financování kyjevského válečného úsilí McCarthyho návrh zákona nezahrnoval do dočasné výdajové záplaty žádné peníze na tento účel.

Demokraté věděli, že pokud se postaví proti návrhu zákona, republikáni budou tvrdit, že jim více záleží na posílání peněz na Ukrajinu než na financování americké vlády.

Joe Biden

Rusko je z dobrých důvodů spokojené a Ukrajina nervózní. Aby se nálada v Kyjevě trochu zvedla, snaží se Ukrajina připomínat, že "již ohlášená pomoc" pro Ukrajinu bude pokračovat. Vzhledem k tomu, že financování Ukrajiny bylo prozatím zastaveno, prezident Joe Biden a demokraté doufají, že se jim podaří prosadit samostatný zákon o výdajích na Ukrajinu. Samostatný návrh zákona o výdajích na Ukrajinu se však může snadno značně zpozdit, což může zkrachovalému kyjevskému režimu způsobit značné škody. A i v případě samostatného zákona o výdajích na Ukrajinu mohou být peníze pro Ukrajinu zkráceny z 6 miliard dolarů, které Ukrajina potřebuje jen krátkodobě.

Při politických jednáních v Kongresu budou za všechny peníze, které chtějí demokraté poslat na Ukrajinu, republikáni požadovat - a také dostanou - něco uvnitř USA na oplátku. Jak budou demokraté reagovat, když republikáni řeknou: "Dobře, dostanete 2 miliardy dolarů (nikoliv 6 miliard) pro Ukrajinu, ale na oplátku, abychom udrželi celkové výdaje na nízké úrovni, chceme snížení jednoho z vašich oblíbených výdajových programů o 4 miliardy dolarů?". Není třeba hádat - v takové situaci demokraté upřednostní potřeby Američanů. Koneckonců pouze Američané platí americké daně a hlasují v amerických volbách, nikoliv Ukrajinci.

Je to obrovská a ponižující porážka nejen pro Ukrajinu, ale i osobně pro ukrajinského prezidenta Zelenského

Při předchozí návštěvě Zelenského v americkém Kongresu byl přijat jako hrdina a zákonodárci mu tleskali vestoje. S tím je nyní konec. Při poslední Zelenského návštěvě Kongresu před několika dny přišel s neúspěšnou "protiofenzívou". Zelenského přijetí v Kongresu bylo spíše chladné a nebylo mu ani dovoleno promluvit k celému sboru. A nyní máme výsledek: když přijde na skutečné rozhodování, Kongres už nedává přednost posílání dalších peněz na Ukrajinu.

To je polibek smrti jak pro Ukrajinu, tak pro Zelenského osobně. Po dalších tahanicích na bazaru zvaném Kongres se možná dočkáme několika nových kol financování Ukrajiny, ale kohoutek velkých finančních prostředků pro Ukrajinu se zavírá. Ukrajina je na mizině. Vzhledem k tomu, že EU dodává Ukrajině pouze omezené finanční prostředky, je země zcela závislá na nekonečných miliardách, které nepřetržitě proudí z USA. Jakékoli snížení z potřebných 6 miliard dolarů může mít pro schopnost Ukrajiny dále fungovat katastrofální důsledky.

Stále existuje reálná šance, že po 17. listopadu 2023, kdy vyprší platnost provizorního opatření, bude americká vláda uzavřena bez finančních prostředků. Především McCarthyho mohou příští týden sesadit individualističtí republikáni ze Sněmovny reprezentantů. McCarthy byl zvolen předsedou Sněmovny reprezentantů až po nekonečných neúspěšných pokusech o překlenutí politických rozdílů mezi republikány.

Pokud bude McCarthy sesazen, je velmi pochybné, zda se sněmovna bude schopna na dlouhou dobu dohodnout na novém předsedovi. A pokud bude McCarthy sesazen, absence předsedy Sněmovny reprezentantů ohrozí vyhlídky na jakýkoli nový zákon o financování vlády USA po vypršení platnosti provizorního zákona 17. listopadu 2023. Zadruhé zůstává nejisté, zda se republikáni a demokraté vůbec dokážou dohodnout na nějakém rozpočtu pro nadcházející fiskální rok. Výsledkem dramatu kolem předevčírem (30. září) přijatého provizorního zákona je zdrcující porážka, kterou republikáni ve Sněmovně reprezentantů uštědřili prezidentu Bidenovi.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy

Vyloučení financování Ukrajiny je pro prezidenta, který podporu Kyjeva považoval za svou prioritu po celou dobu svého funkčního období, zdrcující prohrou

V rozporu s tím, co prezident Biden nepodloženě prohlašuje, předseda Sněmovny reprezentantů McCarthy nevydal žádnou záruku, že v příštích dnech či týdnech předloží samostatný návrh zákona o financování Ukrajiny. A vzhledem ke krokům individualistických republikánů ve Sněmovně reprezentantů, jejichž cílem je sesadit McCarthyho z pozice předsedy Sněmovny reprezentantů, se jakýkoli samostatný návrh zákona, který by McCarthy v nadcházející době prosadil a který by financoval Ukrajinu z právě odňatých 6 miliard dolarů, zdá být přinejmenším nejistý.

Demokratický mediální orgán "The Hill" prohlašuje, že individualistický republikán ve Sněmovně reprezentantů Matt Gaetz je "poražený" - to je však zcela mylné. Zástupce Sněmovny reprezentantů Matt Gaetz je velkým vítězem, i když se zlobí, že nezískal ještě větší vítězství tím, že by zavřel Bidenovu vládu. I když poslanec Gaetz (R-Fla.) nezastavil financování vlády s výjimkou financování Ukrajiny, získal velký otisk prstu na výsledku - a tím republikáni zasadili velkou ránu prezidentu Bidenovi a demokratické válečné straně.

V Evropě se podpora Zelenskému a Ukrajině také rozpadá

V Německu získala jak levicová politička Sarah Waagenknechtová, tak pravicová strana Alternativa pro Německo obrovskou podporu voličů za svou kritiku německé politiky vůči Ukrajině. I když republikáni ve Sněmovně reprezentantů v USA tento víkend snížili pomoc Ukrajině, v Evropě si Slovensko zvolilo Ficovo stranu Smer, které bude sestavovat novou pragmatickou vládu, která rovněž sníží pomoc Ukrajině a bude se snažit narovnat vztahy s Ruskem.

Pro prezidenta Bidena a Ukrajinu to byl opravdu špatný víkend.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x