ČESKÝ LIST

Pokud vyjdou najevo fakta, může to znamenat konec Joea Bidena

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Před čtyřmi lety Ray McGovern napsal, že establishmentová média šílela z toho, že doufají v Trumpův pád, ale kdyby vyšla najevo fakta, mohl by to být pád Joea Bidena. Fakta nyní vycházejí najevo.

Ray McGovern Raymcgovern.com

Sázky jsou extrémně vysoké, Biden je zranitelný a mediální hráči s úspěchem používají staré přísloví o tom, že nejlepší obranou je dobrý útok. Deníky New York Times, Washington Post a Wall Street Journal se zoufale snaží ukrást míč a získat náskok ve hře o publicitu. Čas se však brzy vyčerpá a preventivní propaganda pravděpodobně nevyrve vítězství z čelistí porážky. POKUD fakta vyjdou najevo a POKUD budou zveřejněna, mohou Bidenovy prezidentské naděje utrpět smrtelnou ránu.

Až se korupce, do níž byli bývalý viceprezident a jeho syn Hunter zapleteni na Ukrajině, stane známější, tisk chce mít možnost "ukázat", že za všechno může prezident Donald Trump a jeho právníci, kteří se snaží Bidenovu kandidaturu zmařit tím, že ho odhalí. Pokud je minulost precedentem, médiím se to do značné míry podaří. Otázkou je, zda dostatečný počet lidí bude přesto schopen prohlédnout tuto až příliš známou šarádu.

Joe Lauria v rozhovoru pro The National Interest uvedl tuto epizodu do souvislostí:

"Bylo to v únoru [2014], kdy byl svržen Janukovyč, a jen o několik měsíců později (v květnu) syn Joea Bidena a blízký přítel nevlastního syna Johna Kerryho, oba vstoupili do představenstva této ukrajinské plynárenské společnosti. A ta se jmenovala Burisma Holdings," řekl Joe Lauria, redaktor Consortium News a bývalý dopisovatel Wall Street Journal. "Takže těsně po Američany podporovaném převratu máte syna Joea Bidena Huntera Bidena a tohoto rodinného přítele Johna Kerryho, kteří vstoupili do představenstva pravděpodobně největšího soukromého producenta plynu na Ukrajině. Dosadili novou vládu a jako odměnu za tento převrat z toho osobně profitoval syn Joea Bidena. Kdyby byl Janukovyč stále u moci, tuto práci by nedostal," řekl Lauria v rozhovoru pro The National Interest.

Obrázek: Hunter a Joe Biden na Obamově inauguračním průvodu v roce 2009.

Budou mít američtí voliči možnost dát si tyto body dohromady a také například rozpoznat, kolik pravdy může být na obvinění, že viceprezident Biden tvrdě tlačil na sesazení ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina, který byl odvolán poté, co vyšetřoval korupci v ukrajinské plynárenské společnosti Burisma Holdings, jejímž členem představenstva Hunter Biden byl?

V tomto videu Biden na záznamu přiznává, že v podstatě použil miliardovou úvěrovou linku jako úplatek, aby dosáhl odvolání prokurátora.

Biden přiznal podplácení ukrajinského úředníka

Pokud pravda skutečně vyjde najevo, nikdo se nebude muset spoléhat na výroky takových lidí, jako je Rudy Giuliani, jeden z Trumpových právníků, který tuto epizodu označil za "ohromující skandál velkých rozměrů". Možná je to hyperbola, ale i tak by škody pro Bidena mohly být fatální.

A tak je dnes v Timesech, Postu, Journalu a dalších "obvyklých podezřelých" kontrola škod v plném proudu, přičemž vavříny získávají Timesy, jejichž redakční rada se neméně závažně vyjadřuje k otázce "Co Trump řekl ukrajinskému prezidentovi?". Objevily se také op-edy (krátký novinový sloupek, který vyjadřuje silný, informovaný a soustředěný názor pisatele na problém, který je důležitý pro cílové publikum.) Maxe Boota, Jennifer Rubinové, Anne Applebaumové, Grega Sargenta a (mého oblíbence), George T. Conwaye III a Neala Katyala v Postu, jehož titulek zní: "Trump se rozhodl, že se bude chovat jako prezident: Trump udělal spoustu věcí, za které by si zasloužil impeachment. Ale obvinění z Ukrajiny jsou už za hranou."

Tento titulek je správný.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Ray McGovern spolupracuje s nakladatelstvím Tell the Word, které je součástí ekumenické Církve Spasitele v centru Washingtonu. Ray byl 27 let analytikem CIA; v důchodu spoluzaložil organizaci Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x