ČESKÝ LIST

Válka se stává pro Ameriku stále nebezpečnější a Biden to ví

Václav Hajšman
Václav Hajšman

by Thomas L. Friedman https://archive.ph/2ZK8a#selection-313.0-313.18

překlad a úpravy by I. M.

Kdybyste sledovali zprávy o Ukrajině, mohli byste si myslet, že válka se ustálila v dlouhém, drsném a poněkud nudném období. Mýlili byste se.

Situace je ve skutečnosti den ode dne nebezpečnější, jak dokazují úniky informací z minulého týdne o zapojení USA do rusko-ukrajinské války:

Podle vysokých amerických představitelů "Spojené státy poskytly zpravodajské informace o ruských jednotkách, které umožnily Ukrajincům zaměřit se na mnoho ruských generálů, kteří padli v bojích ve válce na Ukrajině, a zabít je". Zadruhé The Times v návaznosti na zprávu NBC News a s odvoláním na americké představitele uvedly, že Amerika "poskytla zpravodajské informace, které pomohly ukrajinským silám lokalizovat a zasáhnout" loď Moskva, vlajkovou loď ruské černomořské flotily. Tato pomoc při zaměřování "přispěla k tomu, že Moskva byla nakonec potopena" dvěma ukrajinskými řízenými střelami.

Jako novinář mám rád dobré příběhy o únicích informací, zároveň ale ze všeho, co se mi podařilo zjistit od vysokých amerických představitelů, kteří se mnou pod podmínkou anonymity hovořili, vyplývá, že úniky nebyly součástí žádné promyšlené strategie a prezident Biden byl kvůli nim rozzuřený. Bylo mi řečeno, že si zavolal ředitele národní zpravodajské služby, ředitele CIA a ministra obrany, aby řekl, že to musí okamžitě přestat – než skončíme v nechtěné válce s Ruskem.

Vladimir Putin si jistě nedělá iluze o tom, jak moc USA a NATO vyzbrojují Ukrajinu materiálem a zpravodajskými informacemi, ale když se američtí představitelé začnou veřejně chlubit tím, že se podíleli na zabití ruských generálů a potopení ruské vlajkové lodi, při němž zahynulo mnoho námořníků, jedná se o vrchol pošetilosti.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x