ČESKÝ LIST

Válka velkých šípů: moderní vojenská strategie v celé své kráse, aneb jak mohlo 200 000 Rusů porazit 600 000 Ukrajinců

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

1/ Všichni ti, kteří se kvůli zprávám o "strategickém posunu" Ruska zmateně škrábou na zátylku nebo setřásají prach ze svých přehlídkových uniforem na ukrajinské přehlídce vítězství v Kyjevě, se mohou znovu seznámit se základními vojenskými pojmy.


2/ Manévrová válka je dobrým začátkem. Pochopte, že Rusko zahájilo svou "speciální vojenskou operaci" s vážným nedostatkem lidských zdrojů - 200 000 útočníků proti přibližně 600 000 obránců (nebo více). Klasický opotřebovací konflikt nepřipadal v úvahu. Ruské vítězství vyžadovalo manévry.


3/ Manévrová válka je spíše psychologická než fyzická a je orientována spíše na operační než taktickou úroveň. Manévr je relativní pohyb - způsob, jakým rozmístíte a přesunete své síly vzhledem k nepříteli. Ruské manévry v první fázi operace to potvrzují.


4/ Rusové potřebovali utvářet bojiště ve svůj prospěch. K tomu potřebovali kontrolovat, jak Ukrajina využívá své početně silnější jednotky, a zároveň rozdělit svou menší bojovou sílu tak, aby co nejlépe dosáhla tohoto cíle.


5/ Ze strategického hlediska Rusko potřebovalo pro usnadnění manévrování mezi jižní, střední a severní frontou zajistit pozemní most mezi Krymem a Ruskem. Zásadní význam pro toto úsilí mělo dobytí pobřežního města Mariupol. Rusko tento úkol splnilo.


6/ V průběhu této složité operace muselo Rusko zabránit Ukrajině, aby manévrovala svými početně silnějšími jednotkami způsobem, který by narušil mariupolskou operaci. To znamenalo použití několika strategických podpůrných operací - obchvatných manévrů, fixačních operací a hloubkového útoku.


7/ Koncepce falešného manévru je jednoduchá: vojenské síly jsou buď vnímány jako připravující se k útoku na daném místě, nebo skutečně provádějí útok s cílem donutit nepřítele k nasazení zdrojů v reakci na domnělé nebo skutečné akce.


8/ Použití falešného manévru hrálo důležitou roli v operaci Pouštní bouře, kdy výsadek námořní pěchoty ohrožoval kuvajtské pobřeží a nutil Irák bránit se útoku, který nikdy nepřišel, a kdy 1. jízdní divize skutečně zaútočila na Wádí al-Batin, aby omezila Republikánskou gardu.


9/ Rusové na Ukrajině hojně využívali lsti: výsadek u Oděsy zmrazil tamní ukrajinské síly a velká lest směrem ke Kyjevu přinutila Ukrajinu posílit tamní síly. Ukrajina nikdy nebyla schopna posílit své síly na východě.


10/ Klíčové byly také posily. Ukrajina shromáždila na východě, naproti Donbasu, přibližně 60-100 000 vojáků. Rusko provedlo rozsáhlý fixační útok, jehož cílem bylo udržet tyto síly v plné pohotovosti a neumožnit jim manévrování proti jiným ruským operacím.


11/ Během Pouštní bouře dostaly dvě divize námořní pěchoty rozkaz provést podobné fixační útoky proti iráckým silám rozmístěným podél kuvajtsko-saúdské hranice, čímž zadržely značné množství mužů a techniky, které nemohly být použity k odražení velkého amerického úderu na západě.


12/ Rusko svým útokem přimáčklo klíčové ukrajinské síly na východě a vytlačilo je z obklíčeného a redukovaného Mariupolu. Podpůrné operace z Krymu proti Chersonu prodloužily ruský pozemní most. Tato fáze byla dokončena.


13/ Rusko rovněž zahájilo strategickou hloubkovou útočnou kampaň s cílem narušit a zničit ukrajinskou vojenskou logistiku, velení a řízení, jakož i leteckou a dálkovou palebnou podporu. Ukrajině dochází palivo a munice, nedokáže koordinovat manévry a nemá žádné významné vzdušné síly.


14/ Rusko přesouvá některé své hlavní jednotky z míst, kde se účastnily falešných operací na severu Kyjeva, tam, kde mohou podpořit další fázi operace, tedy osvobození Donbasu a zničení hlavních ukrajinských sil na východě.


15/ Jedná se o klasickou manévrovou válku. Rusko nyní bude držet Ukrajinu na severu a jihu, zatímco jeho hlavní síly posílené o severní jednotky, námořní pěchotu a síly uvolněné po dobytí Mariupolu se budou snažit obklíčit a zničit 60 000 ukrajinských vojáků na východě.


16/ Toto je válka s velkými šípy v celé své kráse, kterou Američané znali, ale na kterou v pouštích a horách Afghánistánu a Iráku zapomněli. To také vysvětluje, jak mohlo 200 000 Rusů porazit 600 000 Ukrajinců. Tak končí učebnicová manévrová válka v ruském stylu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x