ČESKÝ LIST

Video: Ruská delegace v čele s Putinem dojednala v Saudské Arábii obchod století, ze kterého západ běsní

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Rusko-saúdské rozhovory

V paláci saúdského krále al-Jamáma se uskutečnilo setkání Vladimira Putina s korunním princem a premiérem Království Saúdské Arábie Mohammedem bin Salmanem Al Saudem.

Na závěr návštěvy Vladimira Putina v Království Saúdské Arábie bylo přijato společné prohlášení.

Zahájení rusko-saúdských jednání

Korunní princ, předseda vlády Království Saúdské Arábie Mohammed bin Salman Al Saud (přeloženo):

Najdeme mnoho témat a námětů společného zájmu, na nichž společně pracujeme na podpoře stability a rozvoje na celém světě, včetně Blízkého východu.

Za posledních sedm let jsme v našich bilaterálních vztazích dosáhli mnoha úspěchů, například v oblasti energetiky, investic a zemědělství.

Kromě toho naše politická spolupráce a vzájemné vztahy pozitivně ovlivnily několik blízkovýchodních otázek a pomohly posílit bezpečnost. Navíc naše budoucí politické vazby a spolupráce budou mít nepochybně pozitivní vliv na mezinárodní prostředí.

Máme před sebou široké a dalekosáhlé příležitosti a jejich využitím můžeme spolupracovat ve prospěch našich národů i celého světa.

Rád bych znovu zdůraznil, pane prezidente, že jste zde v Saúdské Arábii váženým hostem. Vítáme Vás jménem její vlády a jejího lidu.

Vítejte!

Ruský prezident Vladimir Putin:

Děkuji. Vaše Výsosti, nejprve bych Vám rád poděkoval za pozvání.

Očekávali jsme, že vás uvidíme v Moskvě. Vím, že okolnosti ovlivnily tyto plány. Ale jak jsem řekl, nic nemůže zabránit rozvoji našich přátelských vztahů. Jelikož jsem skutečně v tomto regionu na plánované návštěvě Spojených arabských emirátů, využil jsem Vašeho pozvání a přijel jsem za Vámi a za všemi našimi přáteli, s nimiž jsme v posledních sedmi letech intenzivně rozvíjeli vzájemné vztahy.

Jak již bylo řečeno, příští setkání se snad uskuteční v Moskvě.

Mohammed bin Salman Al Saud (přeloženo):

Jsme samozřejmě připraveni.

Vladimir Putin:

Souhlasím.

Sovětský svaz byl skutečně mezi prvními, kdo uznal nezávislý stát Saúdská Arábie. Bylo to téměř před sto lety. Během této doby se naše vztahy vyvíjely různými způsoby.

Mohammed bin Salman Al Saud:

Chtěl bych poznamenat, že v té době byla uznána spíše nezávislost, než vývoj nezávislosti státu.

Vladimir Putin:

V každém případě jsme respektovali vůli poddaných Saúdské Arábie budovat svou budoucnost nezávisle.

Za tu dobu se v našich vztazích událo mnohé, ale za posledních sedm let se rozhodně dostaly na skutečně bezprecedentní úroveň. Toho bylo dosaženo díky moudré politice vašeho otce, kustoda dvou svatých mešit, krále Saúdské Arábie, za vaší přímé účasti.

Máme stabilní, velmi dobré vazby v politické interakci, ekonomice i humanitární oblasti.

A samozřejmě je nyní pro nás všechny velmi důležitá výměna informací a názorů na dění v regionu. Naše setkání je bezpochyby na místě. Ještě jednou vám velmi děkuji za pozvání.

Mohammed bin Salman Al Saud:

Vítejte!

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x