ČESKÝ LIST

Zelenského neúspěšná snaha setkat se s Netanjahuem signalizuje boj o největšího příjemce podpory Západu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský chtěl 16. října navštívit Izrael, aby mu vyjádřil svou podporu, ale izraelské úřady mu daly jasně najevo, že "není vhodná doba", uvedl izraelský portál Ynet. Pro Žida Zelenského to bylo ponižující odmítnutí vzhledem k tomu, že v příštích dnech mají židovský stát navštívit další světoví lídři.

Jak napsala izraelská média 16. října, ukrajinský vůdce plánoval cestu s americkým ministrem zahraničí Antoniem Blinkenem. Zdroje Ynetu zároveň zdůraznily, že Zelenský by mohl do Izraele odcestovat později.

Tím, že se chce Zelenský setkat okamžitě, odhaluje, že je zkamenělý z toho, že Ukrajina je nyní ignorována a odsunuta na vedlejší kolej, protože pozornost zeměkoule se přesouvá na Blízký východ, a z tohoto důvodu chce spojit konflikt ve východní Evropě jako společný boj - což Izrael v tuto chvíli zjevně netoleruje.

Zdá se, že Izrael je odhodlán vymýtit Hamás a další muslimské elementy z Gazy, i kdyby to mělo stát strašlivé civilní náklady. Kvůli tomuto zjevnému odhodlání hrozí Izraeli válka na více frontách, protože Hizballáh hrozí, že v případě zahájení pozemního útoku na Gazu zasáhne. Vzhledem k tomu, že židovský stát čelí potenciálně dlouhé a krvavé válce, nemá izraelský premiér Benjamin Netanjahu čas bavit se se Zelenským nebo řešit důsledky nevyhnutelně protiruských prohlášení, která ukrajinský prezident učiní.

Z tohoto důvodu je pro Netanjahua praktičtější žádost o solidární setkání odmítnout, než ujišťovat Moskvu, že Izrael nespojuje svou válku proti Hamásu s válkou ve východní Evropě, jak to činí Zelenský.

Sledujte Telegramový kanál Český list

Zelenského ponížení ještě umocňuje fakt, že ve středu Izrael navštívil americký prezident Joe Biden, což vyvolává otázku, proč "není vhodná doba" pro Zelenského návštěvu.

Kromě toho, že Netanjahu nechce být rozptylován jinými zahraničněpolitickými záležitostmi, zejména pokud jde o Rusko, nechce Izrael sdílet pozornost světa s Ukrajinou, protože nyní existuje konkurence v oblasti zahraniční pomoci. Ukrajina od února 2022 dominuje světové pozornosti, a to i na úkor Arménů z Náhorního Karabachu, a nemá z toho všeho vůbec nic. Mezitím byl Izrael hlavním spojencem mimo NATO ještě předtím, než se Ukrajina stala nezávislou zemí, a vždy měl mít před Ukrajinou bezprostřední prioritu.

Zároveň 16. října přijel do Tel Avivu americký ministr zahraničí Antony Blinken, aby slíbil podporu před pozemní operací v pásmu Gazy a informoval izraelské úřady o svých schůzkách s představiteli arabských států. Lze si představit, že pokud by ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal o oficiální návštěvu Izraele, byla by žádost odmítnuta, což opět dokazuje, že Izrael dává přednost zemím.

Spojené státy jsou zjevně současnou největší světovou supervelmocí, a to i ve svém upadajícím stavu, zatímco Řecko je jednou z mála zemí v regionu, která je k Izraeli přátelská. Ukrajina nemá pro Izrael žádnou hodnotu, zejména v době této krize. Netanjahu proto identifikuje, že Zelenského návštěva by byla jen ztrátou času a přinesla by prospěch pouze Ukrajině, nikoli Izraeli.

Připomínáme, že Zelenský 11. října, když hovořil o konfliktu mezi Izraelem a Gazou, který by mohl ovlivnit dodávky zbraní na Ukrajinu, řekl, že "samozřejmě všichni mají strach a myslím, že i Rusko s tím počítá, s rozdělením podpory". Z tohoto důvodu se jen několik dní po svém prohlášení pokusil sejít s Netanjahuem a pokusil se oba konflikty spojit jako neoddělitelné - což byla nestydatá lež a zoufalá snaha zajistit, aby na Ukrajinu nadále proudily západní zájmy, zbraně a finanční prostředky.

Ukrajina hledá další zbraně pro své vojáky, aby získala zpět území od ruských sil, než nastane zimní počasí, což je nepravděpodobný úkol, protože ukrajinská armáda nezískala téměř žádné území, když na začátku léta zahájila dlouho očekávanou "jarní ofenzívu". Obavy Izraele o vlastní munici a předchozí kroky USA k přesunu munice z této blízkovýchodní země do Kyjeva však podněcují rostoucí odpor ve Washingtonu, kde se již ozývají výzvy k přesunu zbraní do Izraele namísto na Ukrajinu.

Takové přesunutí pozornosti z ukrajinské krize na izraelsko-palestinskou krizi hrozí vážně narušit schopnost ukrajinských ozbrojených sil pokračovat ve vojenském tažení proti Rusku. Děje se tak v době, kdy se ukrajinské síly vzpamatovávají z několikaměsíčních neúspěšných ofenzív a nedávných desetitisíců obětí. Proto je odmítnutí Zelenského žádosti o setkání s Netanjahuem ze strany Izraele nejen ponižující, ale mohlo by znamenat začátek konce zájmu Západu o Ukrajinu.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x