ČESKÝ LIST

Rozdělení versus sjednocení: Zasedání G20 v Indii

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Pozadí

Před víkendovým summitem G20 panovaly v Indii přísná bezpečnostní opatření.

Cílem dvoudenního summitu bylo řešit otázky globálního zájmu, jako je ekonomika, potravinová a energetická bezpečnost a válka na Ukrajině. V těchto otázkách, zejména v otázce války na Ukrajině, však panují na summitu G20 rozpory.

To již vyvolalo pochybnosti, zda budou účastníci schopni dát dohromady závěrečné prohlášení.

Západ v čele s USA chce jasné odsouzení konfliktu na Ukrajině. Čína a Rusko s tím nesouhlasí. Vedoucí představitelé těchto dvou zemí se navíc summitu neúčastní.

Místo nich se mají zúčastnit ruský ministr zahraničí a čínský premiér. To situaci ztěžuje. Dalším ožehavým tématem akce bylo splácení dluhů rozvojových zemí.

Vedoucí představitelé zemí G20 se o víkendu sešli v indickém hlavním městě Dillí na každoročním summitu. Skupina 20 je mezivládní fórum tvořené Evropskou unií a 19 bohatými zeměmi.

*

PressTV: Jaký je váš názor na tento spíše rozdělený než jednotný summit G20?

Peter König (PK): Jaký je váš názor na summit G20? Zpočátku to vypadá, že setkání začalo špatně.

Zdá se, že bylo navrženo tak, aby setkání již tak rozdělený svět ještě více rozdělilo - namísto toho, o co světová populace usiluje - o svět v harmonii a míru.

Začněme tím, že dva z klíčových představitelů G20 září svou nepřítomností.

Ruský prezident Putin a čínský prezident Si Ťin-pching se konference v Dillí nezúčastní, místo nich budou tyto země zastupovat jejich ruský ministr zahraničí a čínský premiér Li Čchiang.

Dovolte mi vložit malou anekdotu o rozdělení - není absurdní, že Západem vymyšlený "řád založený na pravidlech" na právě probíhajícím US Open, kde ruská tenisová hvězda Daniil Medveděv, který se právě kvalifikoval do zítřejšího finále, nesmí hrát ani pod vlajkou své země?

Jak je možné, že světová populace dovolí bandě nemocných elitářů ovládat světovou populaci?

Zpět ke skupině G20.

Čína a Rusko jsou také klíčovými představiteli nové skupiny BRICS-11. Zdá se, že nové země BRICS ani nejsou klíčovým tématem G20.

Jen připomínám - G20 nemá status ani mezinárodní nevládní organizace. Nejsou ničím jiným než volně sestavenou skupinou zemí - většinou západních -, které se vydávají za světové lídry a domnívají se, že rozhodují o světových záležitostech.

Co se týče agendy G20 - vypadá to, že hlavními tématy, o nichž se bude jednat, jsou změna klimatu, zadlužení, zdanění nadnárodních korporací, regulace měny, potravinová a energetická bezpečnost a udržitelnost a geopolitické konflikty.

Zdá se, že nový BRICS není ani bodem programu.

Zdá se, že země BRICS jsou záměrně ignorovány - ale lze je ignorovat?

Toto opomenutí by klidně mohlo být novou "dělící čárou světa".

Nevadí, že geopolitická čísla upřednostňují G20 před BRICS-11 - nyní.

Ale to je jen dočasné - a rychle se měnící zdání.

  • G20 - Obyvatelstvo: 4,7 miliardy (ale do G20 patří i mnoho "starých" původních zemí BRICS).
  • G20 - HDP: přibližně 86 % světového HDP (odhad na rok 2023: 105 bilionů USD = ~90 bilionů).
  • BRICS-11 - počet obyvatel: 3,5 miliardy (~46 % světové populace).
  • BRICS-11 - HDP: přibližně 30 % světového HDP (~ 32,0 bilionů USD)

Vzhledem k tomu, že řada členů skupiny BRICS-11 je také členy skupiny G20, mějte na paměti, že skupina BRICS-11 se může v příštím roce rozrůst o dalších 6 až 8 členů.

G20 je "shromáždění" vytvořené Západem - dokonce bez statusu nevládní organizace - což se jasně projevuje kontroverzními a Západem vytvořenými světovými problémy (mystifikace, lži a podvody) - odrážejícími se v jejich agendě.

Zatímco agenda a budoucnost nového BRICS hledá řešení, která přinesou světu mír a harmonii, usnadní volný obchod bez konfliktů a - zejména - bez sankcí.

Obchod v rámci bezdolarového měnového systému je klíčovou prioritou nového BRICS.

Zdá se, že se BRICS-11 pokouší spolupracovat s etickým přístupem a smyslem pro svobodu, zatímco motivy G20 - stejně jako G7 - jsou kontrola a podřízení.

Vezměme si jen otázku zadlužení, která ještě více zotročuje země globálního Jihu, a to především prostřednictvím MMF, Světové banky a nejrůznějších regionálních rozvojových bank, které byly zřízeny za účelem vyplnění mezer.

Jediným udržitelným řešením je všeobecné odpuštění dluhů, aby se svět vrátil k rovným podmínkám, aby se do nového multipolárního světového řádu vnesl závan spravedlnosti a rovnosti.

Ačkoli by bylo předčasné předpovídat výsledek summitu - signály, které dává plánování konference G20 v návaznosti na summit BRICS, se rovnají snaze o konflikt a rozdělení.

Prezident Biden si potřásá rukou se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem a indickým premiérem Naréndrou Módím po oznámení nového koridoru, který má spojit Indii s Blízkým východem a Evropou.

Lídři členských zemí se na víkendovém summitu skupiny G20 v Dillí dohodli na formulaci závěrečné deklarace včetně pasáže o válce na Ukrajině. V sobotu to oznámil indický premiér Naréndra Módí. Klíčová a dosud sporná pasáž o geopolitické situaci na Ukrajině podle DPA odpovídá požadavkům Ruska i Západu a hostitelská země výsledek označuje za „stoprocentní konsensus“. Podle Kyjeva je ale deklarace slabá a lídři by na ni neměli být pyšní. Státníci se v Dillí také shodli, že do bloku G20 nově přizvou Africkou unii (AU). Summit přišel i s významnou dohodou o infrastruktuře. Počítá s lepším propojením Evropy, Blízkého východu a Indie sítí železnic a přístavů. Tématem bylo i klima. 

Peter Koenig je geopolitický analytik a bývalý vedoucí ekonom Světové banky a Světové zdravotnické organizace (WHO), kde pracoval více než 30 let po celém světě. Přednáší na univerzitách v USA, Evropě a Jižní Americe. Pravidelně píše do internetových časopisů a je autorem knihy Imploze - ekonomický thriller o válce, ničení životního prostředí a chamtivosti korporací; a spoluautorem knihy Cynthie McKinneyové "Když Čína kýchne": (Clarity Press - 1. listopadu 2020).

Peter je výzkumným pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG). Je také nerezidentním vedoucím pracovníkem Čchung-jangského institutu Renminské univerzity v Pekingu.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x