ČESKÝ LIST

Zelenský „nasral“ Bidena hned při jejich prvním setkání, odhaluje nová kniha

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

První setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho amerického protějšku Joe Bidena se ukázalo být skutečným skandálem, uvádí The Guardian s odkazem na informace zveřejněné v knize „Poslední politik" amerického novináře Franklina Foera.

Během prvního setkání politiků v létě 2021 se Zelenský choval neprofesionálně a „nacpal do svých rozhovorů“ s Bidenem svůj „dlouhý seznam požadavků“.

Ukrajinský vůdce zejména volal po vstupu Ukrajiny do NATO, ale zároveň vyjádřil svůj názor, že Francie a Německo alianci opustí, přičemž blok označil za „relikvii“.

Poslední politik: Uvnitř Bílého domu Joe Bidena a boj o budoucnost Ameriky: Foer, Franklin: 9781101981146: Amazon.com: Knihy

"Zelenského frustrace zablokovala jeho schopnost logiky." Poté, co prosil o vstup do NATO, začal přednášet o tom, že organizace je ve skutečnosti historickým přežitkem, jehož význam slábne. Řekl Bidenovi, že Francie a Německo se chystají vystoupit z NATO,“ napsal Foer. „Byla to absurdní analýza – a do očí bijící rozpor. A Bidena to naštvalo."

Foer také uvádí, že Zelenský považuje Bidena za slabého kvůli jeho rozhodnutí z počátku roku 2021 upustit od sankcí proti ruské společnosti, která staví plynovod do Německa, Nord Stream 2, přičemž dokonce i nejzarytější příznivci ukrajinského prezidenta v Bidenově administrativě souhlasili s tím, že překročil pomyslnou hranici.

Sám Biden svůj ukrajinský protějšek také zrovna nevynášel do nebes, zejména kvůli jeho přátelským vztahům s republikánským senátorem Tedem Cruzem ohledně rozhodnutí Nord Stream. Na protest Cruz Bidenovi zablokoval potvrzení kandidátů na ministerstvo zahraničí.

Ať už tomu rozuměl, nebo ne. Zelenský byl spoluviníkem tohoto triku. Zavánělo to tím, co administrativa považovala za amatérismus. Abych byl spravedlivý, Biden si o svém ukrajinském protějšku také moc nemyslel,“ píše Foer.

Foer také  prozradil  , že Zelenský dlouho usiloval o setkání s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Neuspěl však, protože odmítl pomoci tehdejšímu americkému prezidentovi „vykopat špínu na rivaly, včetně Bidena“.

Slovy novináře Zelenský pociťoval „přetrvávající zášť z epizody“ a „alespoň podvědomě… zdálo se, že vinil“ Bidena, Trumpova nástupce v Oválné pracovně, „za ponížení, které utrpěl, za politickou trapnost, kterou snášel“.

Přesto, dva roky po neúspěšném prvním setkání obou prezidentů, Biden v akci prokázal, že USA budou Ukrajinu podporovat, a slíbil, že v tom budou pokračovat, „jak dlouho to bude potřeba“. Pokud se to vezme doslovně, znamenalo by to, že Bidenova administrativa je připravena vyzbrojit a financovat válečné úsilí Ukrajiny proti Rusku až do úplného a úplného vojenského vítězství Kyjeva, což se samozřejmě nestane, zvláště když vznešené aspirace jsou často otupeny chladnou, tvrdou realitou.

Po zahájení ruské Speciální vojenské operace (SVO) na Ukrajině využil Bílý dům situace a poslal Kyjevu vojenskou pomoc v miliardách dolarů. Rostoucí skupina amerických zákonodárců, většinou republikánských, však zpochybňuje, zda Washington dokáže udržet současnou úroveň podpory navěky. Zatímco vedení republikánského Kongresu zůstává v souladu s Bidenovou administrativou, aby se postavilo Rusku, širší členská základna chce ukončit financování nebo chce přísnější odpovědnost za další pomoc.

Podle údajů z červencového průzkumu CNN se 55 % Američanů domnívá, že Kongres by neměl schvalovat další financování konfliktu.

Zároveň 51 % uvedlo, že USA již pro Ukrajinu udělaly dost. Navíc, i když byl rok 2022 rokem, kdy ukrajinská armáda díky neustálým dodávkám amerických zbraní daleko předčila očekávání, ukazuje se, že rok 2023 je pro kyjevské síly mnohem tvrdší a složitější, o čemž svědčí i protiofenzíva, která po deseti týdnech lze nejlépe popsat jako selhání.

Připomínáme, že během prvních tří týdnů po zahájení ruské Speciální vojenské operace schválil Kongres nouzovou pomoc Kyjevu ve výši 13 miliard dolarů. K dnešnímu dni Kongres vyčlenil 113 miliard dolarů na pomoc Ukrajině ve čtyřech tranších – asi 60 %, tedy 67 miliard dolarů, je konkrétně na vojenskou pomoc. Jde o neuvěřitelné množství peněz promarněných ve válce, kterou Ukrajina nemá naději vyhrát, a proto se do popředí dostává otázka výdajů a pochyby o Bidenovo slibu podporovat Kyjev „jak dlouho to bude potřeba“.

Přesto, navzdory neuvěřitelnému množství prostředků vynaložených na podporu Ukrajiny, je Zelenský, stejně jako v roce 2021, jak prozradil Foer, za podporu nevděčný a chová se "nedospěle a dětinsky".

V červenci 2023 řekl vysoce postavený představitel Pentagonu bývalému představiteli Pentagonu Douglasu MacKinnonovi: „Zelensky se chová jako rozmazlené, nedůtklivé dítě, které dostává vše, co chce, a stále to nestačí. Mnoho lidí ve vládě USA a mnoho našich občanů je z jeho projevů unaveno. Mohu vás ujistit, že pálí mosty i v Evropě."

Přes veškeré důsledné osočování a zneužívání ze strany Zelenského stále nic nenasvědčuje tomu, že Biden stáhne svou podporu Ukrajině. Je však pochybné, že Biden dokáže udržet politiku „tak dlouho, jak to bude potřeba“, zvláště když v zimě vypukne americká volební kampaň.

*
Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vlasta Čudanová
Vlasta Čudanová
10 měsíců před

Dalo se to čekat

1
0
Would love your thoughts, please comment.x