ČESKÝ LIST

Násilí na “lidských zvířatech”: Obrázky z války mezi Izraelem a Hamásem

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

S rostoucím počtem mrtvých v této poslední a obzvláště krvavé válce mezi Izraelem a Hamásem se k vyprávění o Izraeli - zraněném a zoufalém - nyní přidal Izrael - spravedlivý stát bojovník, který bojuje proti temnotě a prastarému barbarství doby kamenné.

To má dvě podoby. První je způsob, jakým byly oběti útoků Hamásu na izraelském území vyzdviženy, zušlechtěny, posvěceny. Druhou je způsob, jakým se vraždy Hamásu staly výjimečně hrůzostrašnými, niternými a krvelačnými.

Co se týče prvního, izraelské utrpení bylo personalizováno, individualizováno a dostalo se mu úcty. Například americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že je šokován "zvráceností Hamásu", a zároveň pocítil inspiraci izraelským "dědečkem, který jel více než hodinu do obléhaného kibucu, ozbrojen pouze pistolí, a zachránil své děti a vnoučata"; matce, která zemřela, když svým tělem chránila svého dospívajícího syna, obětovala svůj život, aby zachránila jeho, a podruhé mu darovala život; dobrovolným bezpečnostním týmům v kibucech, které se pohotově shromáždily na obranu svých přátel a sousedů, přestože byly v silné přesile.

Naproti tomu Palestinci umírají v naprosté anonymitě po tisících, bez znepokojivých statistických zápisů. Jména celých rodin, které zahynou na následky strojově způsobeného masakru, nejsou známa, nejsou zveřejňována a není po nich pátráno. Lidský prvek je redukován na pouhá čísla.

Tato absence lidskosti nás přivádí k druhému bodu: opakování, zobrazování a označování násilí bojovníků Hamásu jako výjimečného a velkolepého. Zatímco na mezinárodní scéně zuří debaty o zadržování šíření grafického obsahu v médiích, zejména zobrazujícího masakry a zvěrstva, izraelský premiér Benjamin Netanjahu se rozhodl hodit veškerou opatrnost za hlavu.

Jeho úřad 12. října zveřejnil fotografie zabitých nemluvňat a sdílel je na oficiálním účtu na Twitteru ("X") pro zhruba 1,2 milionu sledujících. Mluvčí ministerstva vlády vysvětlil deníku The Times of Israel důvody, proč tak učinil: "Aby svět viděl jen zlomek hrůz, které Hamás provedl". Izraelské ministerstvo zahraničních věcí v jiném příspěvku doprovázeném "varováním před grafickým obsahem" zobrazilo zkrvavenou oběť s preambulí o úspěších Hamásu: "Více než 1 300 povražděných izraelských civilistů. Znásilněné ženy a dívky. Lidé upálení zaživa. Unesené malé děti. Děti mučené a zavražděné. Rodiče popraveni před očima svých malých dětí."

Takové distribuční snahy vykreslily Hamás, a z toho plynoucí Palestince, jako nefalšované divochy, nepoučené o jemnostech civilizovaného života. Blinken to potvrdil prohlášením, že takové "těžko viditelné obrazy dětí zavražděných a upálených zrůdami z Hamásu" slouží k tomu, aby ukázaly, že tito lidé "nejsou lidé. Hamás je ISIS." Co se týče amerického prezidenta Joea Bidena: "Nikdy jsem si opravdu nemyslel, že to uvidím, nechám si potvrdit záběry teroristů, kteří uřezávají hlavy dětem."

Naproti tomu izraelská stíhačka zodpovědná za demolici komplexu budov v Gaze, která má za následek smrt celých rodin, je pouze hygienickým, průmyslovým důsledkem války. Z hlediska nevyřčeného morálního kalkulu se zde vojensko-průmyslová vražda ukazuje jako méně urážlivá. Přidejte ospravedlnění sebeobranou a termíny jako "vedlejší škody" věc uzavřou. Zapište to a zapomeňte.

Když jsou lidé zredukováni na papírové poznámky a neškodné značky, je pro stát snadné, jako to udělal Izrael, jednoduše požadovat odstranění milionu osob z jejich již tak nejistých obydlí v uvězněné enklávě, pokud si přejí žít. Ve svém projevu k národu 7. října Netanjahu varoval obyvatele Gazy: "Odejděte hned, protože budeme všude operovat silou." V tomto případě se však jedná o "násilný" krok.

Takoví jedinci jsou movitým majetkem. Nezáleží na tom, že možná nemají možnost volby stěhování, ani prostředky, ani chuť. Izrael, který si přisvojil moc, zrušil autonomii celé populace a prohlásil, že ti, kdo zůstávají, nejsou o nic lepší než teroristé, kteří si zaslouží rychlou likvidaci.

Příkaz k evakuaci se shoduje s názory politiků, kteří v něm vidí předehru k definitivnějšímu vyhnání, inspirovanému etnickou čistkou Palestinců zárodkem izraelského státu v roce 1948, která vešla ve známost jako Nakba. Zapomeňte na to, že kořeny útoků Hamásu, stejně jako předchozích válek mezi Izraelci a Palestinci, byly hořkými žněmi těchto násilných, krutých vyhánění.

Ariel Kallner, poslanec Knesetu za Netanjahuovu stranu Likud, ve svém příspěvku na sociálních sítích jen stěží skrýval nadšení z odvetného násilí, které mělo následovat: "Právě teď je jediný cíl: Nakba! Nakba, která zastíní Nakbu z roku 48. Nakba v Gaze a Nakba pro každého, kdo se odváží připojit!" Nastal "čas", potvrdil izraelský ministr financí Bezalel Smotrich, "být krutý" a položil otázku, kdy byla izraelská politika vůči Gaze a Palestincům obecněji jiná než krutá.

Důsledkem takové moci a zacházení je zavedení plošného obléhání, které je považováno za mnohem snazší, protože cíle nejsou považovány za lidi. Slovy izraelského ministra obrany Yoava Gallanta:

"Nebude elektřina, potraviny, palivo, všechno je zavřené. Bojujeme proti lidským zvířatům a podle toho také jednáme."

Mírným, i když káravým jazykem Mezinárodního výboru Červeného kříže,

"Pokyny vydané izraelskými úřady, aby obyvatelé města Gazy okamžitě opustili své domovy, spolu s úplným obléháním, které jim výslovně odpírá potraviny, vodu a elektřinu, nejsou slučitelné s mezinárodním humanitárním právem."

K provedení operace, která bude naprostým rozprášením, eufemizovaným jako mise k "degradaci" a "demontáži" teroristické infrastruktury, se nyní izraelské obranné síly shromáždily na hranicích s Gazou a již podnikají to, co se uvádí jako "vpády". Novináři z celé stáje západních zpravodajských agentur o tomto stavu informují jako o katarzi. Dokonce se objevuje i nabíjející rozčilení, pocit masochistické rozkoše z toho, jaké ruční práce čtvrtou nejmocnější armádu světa čekají.

Za tímto účelem je zpravodajství téměř karikaturní: divocí indiáni kroužící kolem karavan udeřili na nevinné osadníky a nyní musí být potrestáni plnou moderní silou "osidlující" mocnosti, která si skutečně přeje mír, ale jejíž ruka byla donucena. Skutečností však zůstává, že "lidová armáda", jak se IDF často nazývá, byla podvedena, její zpravodajská komunita byla zaskočena. Vražedný hněv, který nyní následuje, je podložen pouze pomstou zrozenou z bezmoci. Diplomatický sbor se uložil k zimnímu spánku, ale časem bude třeba uznat politickou realitu, i když se tak nejspíš stane nad pohořím mrtvol.


*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x