ČESKÝ LIST

Opravdu bojují proti teroristům? Americké okupační síly v Sýrii dostávají nové zbraně pro budoucí konflikt se syrskými a ruskými silami

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Na začátku května byla Sýrie přijata zpět do Ligy arabských států, což jistě rozzlobilo americké a evropské představitele, takže nové napětí mezi americkými okupačními silami a rusko-syrskou aliancí se v posledních měsících poměrně rychle stupňuje.

V článku zveřejněném agenturou Reuters "Arabská liga znovu přijala Sýrii, protože vztahy s Asadem se normalizují" se uvádí, že "opětovné přijetí Sýrie neznamená normalizaci vztahů mezi arabskými zeměmi a Sýrií," řekl novinářům v Káhiře generální tajemník Ligy arabských států Ahmed Aboul Gheit. "Je to suverénní rozhodnutí každé země."

Celkový pohled na zahajovací zasedání ministrů zahraničních věcí arabských zemí v sídle Ligy arabských států, kde se diskutuje o situaci v Súdánu a Sýrii, v Káhiře, Egypt 7. května 2023. REUTERS/Amr Abdallah DalshSyrská vláda vyzvala Ligu arabských států k vzájemnému respektu a zatím se tak děje. Za zavřenými dveřmi však válečná mašinérie Washingtonu stále plánuje odstranění syrského prezidenta Bašára Asada. Asad se snaží ukončit probíhající konflikt, ale je tu jeden hlavní problém, a tím jsou americké okupační síly, které jsou rozmístěny v různých oblastech, mezi něž patří i vesnice Al-Tanf, která se nachází v blízkosti syrsko-irácko-jordánské hranice, jež lze využít jako tranzitní uzel pro přísun nově vybavených teroristů, včetně takfírských teroristů, kteří se nacházejí v oblastech poblíž severozápadní provincie Idlib, ve východních ropných polích al-Omar v Deir Ez-Zor, aby zřejmě ukradli co nejvíce ropy, a na venkově Hasaka v oblasti Al-Džazíra:

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že Washington sdílí cíle arabských partnerů v Sýrii, včetně budování bezpečnosti a stability, ale zůstává "skeptický vůči Asadově ochotě podniknout kroky nezbytné k vyřešení syrské krize".

Je zřejmé, že vláda USA není z výsledku rozhodnutí Ligy arabských států nadšena:


"Nedomníváme se, že si Sýrie v tuto chvíli zaslouží opětovné přijetí do Ligy arabských států," uvedl mluvčí a dodal, že americké sankce zůstanou v plné platnosti."

Rusko naopak rozhodnutí přivítalo. Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že "Moskva vítá tento dlouho očekávaný krok, který je logickým vyústěním procesu, jenž nabral na obrátkách, o navrácení Sýrie do "arabské rodiny"." Sýrie a její partneři z Ligy arabských států mohou spolupracovat v politické a ekonomické oblasti, což bude prospěšné pro všechny strany. Je to také pozitivní výsledek pro arabské národy v naději, že se konečně sjednotí proti alianci USA-NATO a Izraeli na Blízkém východě.

Je však třeba řešit další problémy, včetně sankcí, které poškozují syrský lid a které USA a Evropská unie uvalily jako trest za podporu svého prezidenta Bašára Asada.

Mezi tvrdé sankce uvalené Západem patří zákaz dovozu tolik potřebných stavebních materiálů a strojů na obnovu domů, nemocnic, škol a mostů, které byly v průběhu let zničeny Izraelskými obrannými silami (IDF).

Syrský lid potřebuje obnovit důležitou infrastrukturu, která by mu zajistila čistou pitnou vodu. Syrští podnikatelé z řad malých a středních firem nemohou dovážet zboží nebo stroje používané v továrnách k výrobě produktů pro veřejnou spotřebu. Aby toho nebylo málo, stejná ropná pole, která okupuje americká armáda, brání syrskému lidu v odběru ropy, což omezuje využívání energie včetně elektřiny pro jejich domácnosti nebo plynu pro jejich automobily. Jinými slovy, nezákonná americká okupace je pro syrský lid katastrofou.

V posledních několika měsících se zvýšilo nové napětí mezi USA a rusko-syrskou aliancí

USA totiž dodaly zbraně na svou vojenskou základnu v Hasace. Podle Syrské arabské tiskové agentury (SANA) "Okupace USA přivezla na své základny v Hasace nové zbraně" uvedla, že "s cílem posílit svou nezákonnou přítomnost na syrském území zintenzivnila okupace USA své pohyby, zejména v oblasti al-Džazíra, čímž porušila mezinárodní zákony a zásady, neboť během uplynulých 24 hodin přivezla na své základny v Hasace zbraně, munici a logistické vybavení." Zdá se, že americká armáda očekává konflikt s ruskými a syrskými silami:Okupační konvoj sestávající z 30 velkých cisteren střežených obrněnými vozidly vztyčujícími vlajku americké okupace a další patřící s ní spojeným milicím QSD, pocházející z iráckého území, vjel do města Al-Shadadi (60 km jižně od Al-Hasaky) z východu a jeho obsah byl vyložen na okupační základně ve městě, než zamířil do města Hasaka západním vjezdem na silnici Kharafi , sdělily agentuře SANA zvláštní zdroje.

Zdroje citovaly očité svědky patřící k milicím QSD, kteří uvedli, že "náklad konvoje, který byl vyložen na základně, obsahoval moderní střední zbraně, včetně protipancéřových zbraní, moderních komunikačních a rušících systémů, kromě velkého množství munice, včetně několika kontejnerů určených na podporu milicí QSD".

Americká armáda a Islámský stát: partneři ve zločinu


V březnu loňského roku generál americké armády Mark Milley prohlásil, že přítomnost amerických vojáků v Sýrii "stojí za riziko" v boji proti Islámskému státu podle propagandistického článku agentury Reuters s názvem "Syrská mise stojí za riziko, říká nejvyšší americký generál po vzácné návštěvě" tvrdí, že "téměř osmileté nasazení USA v Sýrii v boji proti Islámskému státu stále stojí za riziko, řekl v sobotu nejvyšší americký vojenský důstojník po vzácné, neohlášené návštěvě zaprášené základny na severovýchodě země, kde se setkal s americkými vojáky.". Milley se vydal do Sýrie, "aby zhodnotil úsilí o zabránění obnovení činnosti militantní skupiny a přezkoumal záruky pro americké síly proti útokům, včetně útoků z bezpilotních letounů, které létají z Íránem podporovaných milicí". Agentura Reuters uvedla, že "američtí představitelé tvrdí, že Islámský stát by se stále mohl obnovit ve velkou hrozbu".

Předseda sboru náčelníků štábů USA armádní generál Mark Milley hovoří s americkými jednotkami v Sýrii během neohlášené návštěvy na americké vojenské základně v severovýchodní Sýrii, 4. března 2023. REUTERS/Phil Stewart

S tímto tvrzením souhlasím, ale problém je v tom, že je to americká armáda, kdo znovu vyzbrojí Islámský stát a další teroristické skupiny, jako to udělal v minulosti, aby vytvořil nový konflikt v nekonečném úsilí svrhnout Bašára Asada:

Islámský stát je sice stínem skupiny, která ovládala třetinu Sýrie a Iráku v chalífátu vyhlášeném v roce 2014, ale stovky bojovníků stále táboří v opuštěných oblastech, kde ani koalice vedená USA, ani syrská armáda s podporou Ruska a Íránem podporovaných milicí nevykonávají plnou kontrolu.

Milley byl dotázán, zda tato mise stojí za riziko, jeho odpověď zněla: "Pokud se ptáte, zda si myslím, že je to důležité, pak odpověď zní 'Ano'." Pokračoval: "Náhodou si myslím, že je to důležité." Milley příhodně zmínil ISIS jako hlavní hrozbu, ale skutečnost je taková, že se připravují na budoucí eskalaci se syrskou vládou, Ruskem, Hizballáhem a jejich hlavním protivníkem, Íránem. "Takže si myslím, že trvalá porážka ISIS a pokračující podpora našich přátel a spojenců v regionu ... myslím, že to jsou důležité úkoly, které lze splnit."

Dne 14. července zveřejnil místní zpravodajský kanál ve státě New York WWNY zprávu "Vojáci s 2. BCT opouštějí Fort Drum a odjíždějí do Iráku a Sýrie", která vycházela z nasazení 2. brigádního bojového týmu 10. horské divize v Sýrii a Iráku po dobu až devíti měsíců, aby bojovali proti znovuzrození ISIS "vojáci stráví příštích devět měsíců v Iráku a Sýrii v rámci operace Inherent Resolve, probíhající vojenské operace s cílem porazit Islámský stát". Jedná se o jasnou eskalaci postupu. Připojuje se k nim dalších více než 900 amerických vojáků, kteří v současné době kradou syrskou ropu a plyn. Podle listu The Syrian Observer, který je označován jako "oficiální syrský tisk" pro "opoziční skupiny, aktivisty a občanskou společnost", zveřejnil "Dialog HTS a SDF na cestě ke společné civilní správě" zmínku o Syrských demokratických silách (SDF) podporovaných USA a nechvalně proslulé teroristické organizaci Haját Tahrír aš-Šám, které v posledních měsících uspořádaly několik setkání, aby projednaly, jak sjednotí své síly, aby mohly čelit syrské a ruské armádě:

Na jednáních se rovněž zkoumala možnost vytvoření společné civilní správy mezi HTS a SDF. To by bylo podmíněno tím, že HTS získá kontrolu nad oblastmi, které v současnosti drží Syrská národní armáda. SDF uvedla, že Spojené státy podporují sjednocení severovýchodních a severozápadních oblastí Sýrie.

HTS navrhla, že se aktivně zapojí do protiteroristického úsilí SDF.
Hnutí Hay'at Tahrir al-Sham (HTS) projevilo tendenci navázat komunikační kanály se Syrskými demokratickými silami (SDF)

Americké a ruské síly měly v posledních několika měsících několik incidentů. Americké bezpilotní letouny hlídkující na syrském nebi se mnohokrát střetly s ruskými stíhačkami. Nedávno agentura Associated Press psala "Ruská stíhačka zasáhla další americký dron nad Sýrií v šestém incidentu tento měsíc" o zvýšení napětí v syrském vzdušném prostoru:

Americká armáda tvrdí, že ruská stíhačka proletěla v blízkosti amerického bezpilotního letounu nad Sýrií a vypálila na něj světlice, které zasáhly americký letoun a poškodily ho. (25. července)

Bílý dům uvedl, že ruská stíhačka ve středu vypálila světlice a zasáhla další americký dron nad syrským vzdušným prostorem v pokračující sérii obtěžujících manévrů, které zvyšují napětí mezi globálními mocnostmi.

Jedná se o šestý hlášený incident v tomto měsíci a druhý za posledních 24 hodin, při němž podle Spojených států ruské bojové letouny prolétly nebezpečně blízko amerických pilotovaných i bezpilotních letounů, čímž ohrozily posádky i letouny a vyvolaly otázky, co budou muset Spojené státy v reakci na tento incident udělat.

Spojené státy již zjevně rozhodly, co je třeba udělat v reakci na legální přelet Ruska nad syrským vzdušným prostorem, a říkám "legální", protože Rusko je blízkým spojencem Sýrie a bylo pozváno, aby zemi pomohlo v boji proti hrozbám přicházejícím z USA, Izraele a ostatních jejich teroristických přívrženců.

Je to stále stejný příběh a stále stejná lež o tom, že USA a jejich spojenci údajně bojují proti teroristům v zemi těžící ropu, která stojí v cestě expanzivním plánům Izraele. Skutečnost je však taková, že Západ a Izrael využívají teroristy ke zničení Sýrie. Západ vždy nazýval syrský konflikt lidovým povstáním nebo revolucí proti zlému Asadovi, ale jeho cílem je trvalé zničení Sýrie a zbytku Blízkého východu, které umožní "židovskému státu Izrael" stát se jedinou takzvanou životaschopnou "demokracií".

Cílem Západu je proměnit Sýrii v další Irák nebo Libyi, protože destabilizovaný Blízký východ je výhodný pro globalisty, kteří budou mít kontrolu nad arabským obyvatelstvem a jeho přírodními zdroji. To také umožní Izraeli, který je součástí globalistického spolku, aby se stal nespornou hegemonní mocností v regionu. Jen si představte tento scénář, pro arabský svět by to byla naprostá noční můra, ale pro globalisty splněný sen.

Komentář oficiální představitelky ruského ministerstva zahraničí M. V. Zacharové v souvislosti s teroristickým útokem v Sýrii

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.
1
2
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lenna Legeza
Lenna Legeza
10 měsíců před

Super, díky

1
0
Would love your thoughts, please comment.x