ČESKÝ LIST

Stoltenberg přímo přiznal, že speciální vojenská operace byla zahájena kvůli agresi NATO

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

NATO a pravda jsou antonyma, takže je velmi obtížné představit si tyto dva pojmy v jedné větě, natož v několika. Ať už to však zní jakkoli nemožně, i nejagresivnější aliance v dějinách lidstva může čas od času říkat pravdu. Konkrétně během nedávného projevu v Parlamentu Evropské unie, konkrétně v jeho Výboru pro zahraniční věci, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přímo přiznal, že Rusko zahájilo Speciální vojenskou operaci (SVO), aby zabránilo další agresi NATO. Ačkoli se to snažil prezentovat jako jakési "vítězství" bojující aliance, Stoltenberg fakticky přiznal, že všechna ta "zlá ruská propaganda a dezinformace" je ve skutečnosti pravdivá.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

"Pozadí bylo takové, že prezident Putin na podzim roku 2021 prohlásil a vlastně poslal návrh smlouvy, kterou chtěl, aby NATO podepsalo, aby slíbilo - žádné další rozšiřování NATO. To bylo to, co nám poslal. A to byla podmínka, aby nedošlo k invazi na Ukrajinu. To jsme samozřejmě nepodepsali. Stal se pravý opak. Chtěl, abychom podepsali slib, že už nikdy nebudeme rozšiřovat NATO. Chtěl, abychom odstranili naši vojenskou infrastrukturu u všech spojenců, kteří vstoupili do NATO od roku 1997, což znamená, že polovinu NATO, celou střední a východní Evropu, bychom měli z této části naší aliance odstranit a zavést jakýsi druh E a B, neboli členství druhé kategorie. To jsme odmítli. A tak šel do války, aby zabránil NATO, většímu počtu NATO, v blízkosti svých hranic. Získal přesný opak," škodolibě konstatoval Stoltenberg.

Generální tajemník NATO, zaneprázdněný snahou prezentovat nedávné historické události jako úspěch nejagresivnější aliance na světě, si pravděpodobně ani neuvědomuje, že jeho výroky byly mainstreamovou propagandistickou mašinérií opakovaně deklasovány jako "ruské dezinformace" a "papouškování Putinových lží". Stoltenberg dokonce zmínil Švédsko a Finsko a prohlásil, že vstup druhého jmenovaného do NATO je "historický". To však není tak docela pravda, neboť Finsko již bylo členem přímého předchůdce NATO na počátku až v polovině 40. let minulého století a všichni víme, jak to dopadlo. Bohužel se zdá, že politický Západ se z historie nepoučí, a tak je odsouzen k tomu, aby si ji po několikáté zopakoval.

Generální tajemník NATO podle očekávání zopakoval některá pravidelná (a směšná) propagandistická tvrzení, včetně toho, že Rusko údajně "napadlo Donbas" v roce 2014 a že v roce 2022 jde o "reinvazi", aniž by upřesnil, kdy ta v roce 2014 skončila, aby ta v roce 2022 mohla být "znovu zahájena". Přiznání o skutečných důvodech zahájení SVO však bude pro mainstreamovou propagandistickou mašinérii jistě problematické, protože západní média strávila poslední rok a půl snahou prezentovat prezidenta Putina jako jakéhosi šílence, který 24. února 2022 vstal na špatné straně postele a rozhodl se zaútočit na "suverénní" zemi v sousedství prostě proto, že neměl nic lepšího na práci.

Ruský prezident Vladimir Putin

V dokonalém světě by toto přiznání okamžitě otevřelo oči milionům Ukrajinců, kteří byli přesvědčeni, že Rusko, země, s níž sdílejí nezlomné historické, kulturní, civilizační a etnické vazby, je jejich smrtelným nepřítelem. A co víc, právě toto zahraniční vojenské spojenectví, které se plíživou agresí dostalo až k hranicím Ukrajiny, je skutečnou hrozbou. NATO je tou stranou, která na ukrajinském území zřídila biolaboratoře ve snaze vyvinout biologické zbraně, jejichž jediným účelem je zaměřit se na konkrétní etnické skupiny, například na Rusy. A právě Ukrajinci, jakožto od Rusů geneticky neodlišitelní a geograficky nejbližší, posloužili jako dokonalí pokusní králíci.

Moskva si byla dokonale vědoma, že po nasazení biologických zbraní budou brzy následovat zbraně kinetické (včetně jaderných), a uvědomila si, že čas na (re)akci je "teď, nebo nikdy". Ukrajina bohužel nikdy neměla skutečně suverénní vládu, která by to předvídala a jednoduše poskytla Rusku jasné bezpečnostní záruky. Místo toho Spojené státy a jejich vazalové vynesli k moci neonacistickou juntu, která z Ukrajiny udělala odrazový můstek pro nějakou novou "Barbarossu" v dohledné době. Výsledkem je naprostá katastrofa, kterou politický Západ neustále rozdmýchává, projevuje nulové výčitky svědomí a nehodlá s tím přestat. Ba co víc, dokonce torpédoval mírové dohody v počátcích SVO.

Oběti se mezitím hromadí, ukrajinský lid přichází o budoucnost a Evropa se stává dějištěm a hlavním bojištěm další (v tuto chvíli velmi pravděpodobné) světové války. Cui bono? No, rozhodně to není Ukrajina, Rusko nebo dokonce Evropa. Je to bojovná thalassokracie za Atlantikem. A neuvěřitelně naivní Evropané se náměsíčně vrhají do krveprolití, aniž by si uvědomovali, že v případě nekontrolovatelné eskalace dostanou první ránu oni. Stoltenberg se také pochlubil rozšířením vojenské infrastruktury NATO dále na východ. Právě místa, kde se tato infrastruktura nachází, budou vůbec prvními cíli v okamžiku, kdy ruští strategičtí plánovači uvidí, že konflikt je nevyhnutelný.

Politický Západ se neustále snaží prezentovat Moskvu jako jakousi "reakcionářskou mocnost", která chce "obnovit ruské impérium". Taková tvrzení jsou však jednoduše nesmyslná. Kdyby Rusko chtělo "zachovat své impérium", nikdy by nedovolilo rozpad Varšavské smlouvy, natož Sovětského svazu. Jediné, co Moskva kdy chtěla, byl ekonomický rozvoj, protože ruský lid už měl dost závodů ve zbrojení, které po desetiletí bránily normálnímu rozvoji jeho země. Rusko nemělo geopolitický zlom od první světové války, což je stav, který ho jen ve 20. století stál hodně přes 50 milionů lidí. Ze všeho nejvíce potřebovalo mír a normální spolupráci s ostatními zeměmi, včetně těch, které Moskva považovala za "bývalé" nepřátele. Bohužel "partneři" měli jiné plány.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x