ČESKÝ LIST

Ukazuje se, že zástupné válce NATO proti Rusku prostřednictvím Ukrajiny dochází dech

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Vzhledem ke všem nepříznivým dynamikám, které v dnešní době rychle konvergují, není pochyb o tom, že zástupná válka NATO proti Rusku ustupuje do pozadí, i když to automaticky neznamená, že konflikt brzy ustane.

Neúspěch ukrajinské protiofenzívy, vítězství Ruska nad NATO v "logistickém závodě", upřednostňování pomoci Izraeli ze strany Západu uprostřed války s Hamásem, nefunkčnost amerického Kongresu a nadcházející volební období společně vytvořily krizi pro zástupnou válku NATO proti Rusku prostřednictvím Ukrajiny. Tyto analýzy od konce srpna přiblíží dění všem, kteří tento konflikt nové studené války v posledních měsících pozorně nesledovali:

A zde je přehled zpráv z posledních dnů, které ukazují, jak moc se vše změnilo:

Tento nárůst zpráv přispívá k hodnocení, že tato zástupná válka se chýlí ke svému konci.

Nejdůležitější poznatky jsou následující:

1) Finanční a vojenská pomoc Západu se skutečně vypařuje;

2) Ukrajina nyní panikaří a vyvolává strach z budoucnosti;

3) politické soupeření v této zemi se vyostřuje;

4) Západ skutečně tlačí na Ukrajinu, aby zahájila mírové rozhovory s Ruskem, jejichž cílem je zmrazit konflikt, a

5) na Ukrajině mohou brzy vypuknout organické protesty občanů. Takto však vše nemělo dopadnout, neboť Kyjev sliboval zcela jinou budoucnost.

Zdá se to být tak dávno, ale ještě před půl rokem Západ všechny hecoval, co lze očekávat od tehdejšího kyjevského protiútoku, který měl být mistrovským tahem Clausewitze, jenž ukáže vojenskou převahu Západu. Namísto toho, aby bylo Rusko zahnáno zpět do svých hranic před rokem 2014, však New York Times koncem září přiznaly, že "Rusko nyní kontroluje na Ukrajině téměř o 200 čtverečních kilometrů více území než na začátku roku".

Je zcela zřejmé, že jedna země sama o sobě dokázala odolat náporu zástupné války "více než 50 zemí", které se nedávno chlubily, že se Biden připojil k USA při vyzbrojování Ukrajiny. Dokonce i proti těmto přesilám to bylo nakonec Rusko - a nikoli Ukrajina -, které úspěšně zahájilo vlastní protiofenzívu rozšířením území pod svou kontrolou o 200 čtverečních mil. Západní zásoby byly vyčerpány a to, co zbylo, je však určeno pro Izrael, takže se tento metr může začátkem příštího roku znásobit.

Pokud se fronta nakonec zhroutí opačným směrem, než Západ ještě před půl rokem očekával, že se tak stane, pak by se tento blok nové studené války mohl cítit pod tlakem zahájit konvenční pozemní intervenci, aby ochránil některé z výdobytků, za něž jeho obyvatelé zaplatili přes 160 miliard dolarů. V takovém případě by se zvýšilo riziko, že v důsledku chybného odhadu vypukne třetí světová válka, což si žádný zodpovědný politik nepřeje. Koneckonců i přesto, jak radikální je západní elita, není sebevražedná.

Rusko si je rovněž vědomo toho, co je v sázce, pokud se mu podaří dosáhnout průlomu v průběhu příštích měsíců, pokud by se fronta zhroutila v důsledku mnohostranných problémů Ukrajiny, a proto se zdá, že je stále odhodláno dodržovat silné signály prezidenta Putina z letošního léta o vyjednávání o míru. Pokud však Zelenský odmítne vyhovět požadavkům svých západních patronů v tomto ohledu, zůstane výše uvedený scénář věrohodný a mohl by se dříve než později naplnit.

V tom spočívá význam jeho rostoucího soupeření s vrchním velitelem Zalužným. Nejvyšší ukrajinský vojenský představitel by mohl buď uspořádat vojenský převrat se souhlasem Západu - bez ohledu na to, zda bude následovat po vypuknutí organických lidových protestů -, nebo by ho Zelenský mohl sesadit s jejich souhlasem jako odměnu za obnovení smysluplných mírových rozhovorů s Ruskem v nějakém rozsahu. Ať už se vše vyvine jakkoli, očekává se, že Zálužný bude v nadcházejících měsících hrát významnou roli, ať už jako "hrdina", nebo "padouch".

Vzhledem ke všem nepříznivým dynamikám, které se v dnešní době rychle sbíhají, není pochyb o tom, že zástupná válka NATO proti Rusku končí, i když to automaticky neznamená, že konflikt brzy zamrzne. Pravděpodobně bude pokračovat, i když jen v malém měřítku, protože probíhají mírová jednání, včetně potenciálně tajných (pokud se nezhmotní všemocná hrozba černé labutě). Pro všechny záměry a účely však bude tato zástupná válka od nynějška pravděpodobně vedena jiným tempem.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x