ČESKÝ LIST

Lukašenko se tvrdě opřel do falešných klimatických “bojovníků” na Světovém summitu o změně klimatu v Dubaji – “přestaňte rozpoutávat války a ušetříte na ozelenění planety!”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se 1. prosince zúčastnil světového summitu o změně klimatu v Dubaji.

Zúčastnily se ho reprezentativní delegace z více než 150 zemí. Plenárního zasedání v první den summitu se zúčastnilo přibližně 90 nejvyšších představitelů.

V dubajském Expo City přivítali běloruskou hlavu státu prezident SAE Mohammed bin Zayed Al Nahyan a generální tajemník OSN António Guterres.

Na okraj summitu absolvoval Alexandr Lukašenko řadu setkání se svými protějšky z různých regionů světa, včetně vedoucích představitelů Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Mongolska, Srbska, Kuby, Rovníkové Guineje, Konga, Toga, Mosambiku, Rwandy a Botswany. Na okraj fóra jednala běloruská hlava státu s prezidenty Zimbabwe, Keni a Komor.

Alexandr Lukašenko během svého projevu vyjádřil běloruské přístupy a návrhy k řešení globálních problémů v oblasti klimatu a environmentální bezpečnosti:

Pane předsedo!

Vážení účastníci našeho fóra!

Především bych chtěl tradičně poděkovat vedení Spojených arabských emirátů za pohostinnost a vysokou úroveň organizace této konference. Nejedná se o jednoduchou konferenci, které se účastní více hlav států a vlád než Valného shromáždění OSN.

My, vedoucí představitelé národů světa, dnes hovoříme o budoucnosti planety Země, našeho společného domova. Nikdy jsme neměli a nebudeme mít jiný domov. Hovoříme o budoucnosti našich dětí a vnuků. Hovoříme o budoucnosti všech, kteří přijdou na tento svět po nás.

Představujeme různé kultury, různé hodnotové systémy, různé civilizace. Jsme však jednotní tváří v tvář globální výzvě, kterou před nás postavila sama příroda.

Klima se mění. Vědci vydávají ty nejchmurnější předpovědi. Skutečnost, že jim nasloucháme a reagujeme na ně, je velmi pokroková. Abychom však mohli hrozbě účinně čelit, musíme poctivě a otevřeně pojmenovat její základní příčiny.

Především je to nedostatek smyslu pro proporce ve snaze o geopolitickou, včetně vojenské (řekl bych především vojenské) převahu těch, kdo provokují a rozněcují ohniska válek v různých koutech planety. A války jsou hlavním zdrojem špíny na našem kontinentu. Je to touha po zisku, která mění přírodní zdroje v osobní kapitál a okrádá budoucí generace. Je to snaha odstranit z cesty země, které brání podmanění celého světa, a zničit ho tím, že ze země vytěží všechny šťávy. A vše se děje někdy zdánlivě za účelem udržitelného rozvoje (existuje takový program OSN).

Bělorusko své závazky vyplývající z Pařížské dohody plně plní, a dokonce je překračuje. Poskytujeme našemu kontinentu neocenitelné ekosystémové služby, zachováváme jedinečný zdroj kyslíku - přírodní bažiny, lesy, plíce Evropy. Rozvíjíme ekologickou a jadernou energetiku, čímž minimalizujeme rizika změny klimatu.

Paradoxně, ale na oplátku dostáváme nové hospodářské sankce, překážky v mezinárodním obchodu a omezený přístup k technologiím. A nejsme jediní.

Je načase uznat, že zelená agenda nemá v kontextu konfrontace smysl. Vyžaduje respektování suverenity zemí a bezpodmínečnou spravedlnost.

Nemůžeme drtit politické oponenty sankcemi a zároveň požadovat rozhodnutí, která jsou pro národní ekonomiky nákladná. Rozhodnutí, na nichž závisí čistota celé atmosféry, všech podzemních vod a světových oceánů. A ještě jedna věc: jak můžeme očekávat nákladná a účinná opatření na ochranu klimatu od zemí a národů, které se dosud nevzpamatovaly z koloniálního útlaku?

S ohledem na to Bělorusko vyzývá všechny, kdo musí nést břemeno historické odpovědnosti: za prvé, aby za všechna staletí bezohledného zacházení s přírodou přispěli k řešení otázek klimatické bezpečnosti úměrně; za druhé, aby posílili podporu rozvojových zemí a států s transformující se ekonomikou; a za třetí, aby přestali vyslovovat "obavy" a začali jednat ve jménu zachování života na Zemi.

Myslím, že jsme opět tady a opět budeme vyjadřovat své obavy, bohužel. Za týden na to všichni zapomenou. Nemáme morální právo žít jen pro sebe. Musíme se dívat za horizont, respektovat přírodní zákony a vytvářet základy pro pokračování lidského rodu tady a teď. Na naší planetě. Jiný domov nemáme a mít nebudeme.

A na závěr. Všichni řečníci, zejména ti, kteří zde vystoupili jako první, se obávali: kde vzít peníze? Ale no tak. I novinář, který tu sedí, vám řekne, kde vzít peníze. Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte se podívat do nedávné historie. Příklad. Na zničení Iráku a Afghánistánu a přinesení "dobra" lidem v těchto zemích bylo podle odhadů vynaloženo jeden a půl až dva biliony dolarů. Irák a Afghánistán stály agresora přibližně dva biliony dolarů. A spočítejte, kolik peněz šlo na obranu těchto zemí? A kolik lidí zemřelo? To se nedá vyčíslit v dolarech. Dnes probíhá válka na Ukrajině. To už není jeden a půl nebo dva biliony dolarů. Bude stát pět bilionů dolarů, pokud se brzy dohodne mír.

Proč dnes v této části světa není mír? Protože ti řečníci v prvních řadách mluví o míru, mluví o zachování čistoty planety, mají starost o svá vnoučata, ale zároveň zahájili a vedou nejhorší válku na planetě.

A kolik bude stát vraždění na Blízkém východě? A když to vypukne v Tichomoří? To jsou biliony, biliony dolarů. Tak je použijme na vyčištění planety. A nebude třeba tyto peníze hledat, jak říkáme, "pa zavugolli".

Jsme tu znovu, abychom vyjádřili své obavy. A ti, kteří zde hovořili v prvních řadách, "se starostí o svá vnoučata", vedou tyto války. A války jsou strašlivým znečištěním planety. Zastavme je. Takže nejdůležitější je, abychom se naučili méně mluvit a více konat.

Chápu, že pokud přijmeme nějaké prohlášení nebo memorandum, jak to děláme vždycky, pravděpodobně ničeho nedosáhneme. Jak zde řečníci řekli, opět na začátku, 80 procent špíny na planetě pochází z 20 vedoucích států. Pane předsedající, dejme do naší deklarace nikoliv obavy, ale požadavek, aby snížily své emise alespoň o polovinu. To neuděláme. Tak proč jsme tady? Tady jsou peníze, skutečné peníze. Deset bilionů dolarů, které můžeme použít na vyčištění naší planety tím, že ukončíme války.

A pojďme jednat. Pokud nebudeme jednat, příroda nás donutí žít podle svých zákonů.

Děkuji.

Na okraj summitu odpovídala hlava státu také na otázky zástupců zahraničních masmédií. 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že v zájmu řešení klimatických problémů je třeba zastavit všechny války a konflikty na planetě.

"Všichni hledají zdroje financování pro snížení emisí skleníkových plynů do atmosféry. Takže je snadné je najít. V první řadě bychom měli zastavit války, konflikty na planetě a vše, co je doprovází. A najdeme asi 5 bilionů dolarů (to je pětkrát více, než se dnes snažíme najít na snížení emisí)," řekl Alexandr Lukašenko.

Hlava státu poznamenala, že Bělorusko plně plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody, a dokonce je překračuje. "Pokud budou takto pracovat všichni, nebude třeba žádných summitů," dodal prezident.

Zástupci zahraničního tisku se hlavy státu zeptali na jeho postoj ke konfliktu na Ukrajině s tím, že Vladimir Zelenskij na summit nepřijel.

"Ukrajina byla pozvána. Měl zde být Vladimir Zelenskyj. Možná ještě nedorazil. Fórum ještě neskončilo, přijede," odpověděl Alexandr Lukašenko.

Když běloruský vůdce hovořil o vyhlídkách na mír na Ukrajině, odkázal na projev svého brazilského kolegy (Lula da Silva upozornil, že 2 biliony dolarů vynaložené loni na zbrojení měly jít na boj s hladem a klimatickými změnami, nikoli na války).

"Pokud budou všechny přední světové mocnosti, hlavní hráči, kteří mají zájem na ukončení války na Ukrajině, uvažovat jako Brazílie, žádná válka nebude," je přesvědčen Alexandr Lukašenko.

Během prezidentova rozhovoru se zástupci různých zahraničních masmédií došlo i na spolupráci Běloruska s Afrikou (hlava státu ji označila za nový trend pro republiku), otázky těžby uhlovodíků a blízkovýchodní krizi. https://president.gov.by/ru/events/uchastie-v-vsemirnom-sammite-po-borbe-s-izmeneniem-klimata

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x