ČESKÝ LIST

Nová katastrofální situace v Gaze: Útoky Izraele zanechaly více než 5 000 Palestinců postiženými

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Více než 5 000 Palestinců se od 7. října stalo invalidními v důsledku pokračujících izraelských útoků na pásmo Gazy, uvedly organizace Euro-Med Human Rights Monitor a Disabilities Representative Persons Network (DRPN) ve společném prohlášení vydaném ve čtvrtek.

Izraelské letecké a dělostřelecké údery a politika nuceného vystěhování mají na osoby se zdravotním postižením v pásmu Gazy katastrofální dopady, včetně zvýšeného rizika úmrtí, obtíží při vyhýbání se útokům a potíží při uspokojování základních potřeb.

Podle předběžných statistik týmu Euro-Med Monitor bylo při izraelských útocích zraněno více než 40 000 obyvatel pásma Gazy. Skupina pro lidská práva poznamenala, že nejméně 5 000 z nich má zdravotní postižení, které ohrožuje jejich životy kvůli zoufalému nedostatku přístupu k lékařské péči a kolapsu zdravotnického systému.

Významné je, že již před 7. říjnem bylo v pásmu Gazy více než 130 000 osob zdravotně postižených. Většina z nich utrpěla svá invalidní zranění během jedné nebo více častých izraelských vojenských operací v pásmu, které začaly před více než 20 lety. Kvůli izraelské nezákonné blokádě Gazy od roku 2006 snášeli extrémně obtížné životní podmínky kvůli nedostatku asistenčních pomůcek, jako jsou invalidní vozíky, berle a umělé končetiny, a také kvůli nedostatečným rehabilitačním programům.

Podle Euro-Med Monitor a DRPN byli zdravotně postižení vystaveni četným závažným porušením, která se dotýkala různých aspektů jejich práv, a jejich utrpení se během častých pokračujících izraelských útoků jen prohloubilo.

Lidé se zdravotním postižením mají odlišné potřeby, které zůstávají v důsledku izraelských smrtících útoků neuspokojeny, což představuje vážné riziko pro jejich životy a prohlubuje jejich utrpení tím, že přispívá ke zhoršení jejich fyzického a duševního zdraví.

Lidé s pohybovým postižením - zejména ti, kteří mají ochrnuté dolní končetiny - se potýkají s největšími problémy, protože jsou denně závislí na zdravotnickém materiálu, aby mohli vykonávat i ty nejzákladnější úkony.

Osoby s postižením včetně kvadruplegie a svalové dystrofie potřebují elektrickou energii k provozu dýchacích přístrojů, klinických vzduchových matrací a zařízení na mletí potravin pro klinickou výživu. Tyto potřeby však nemohou být uspokojeny, protože Izrael přerušuje dodávky paliva a elektřiny do pásma.

Palestinci s různými zdravotními postiženími nejsou schopni bezpečně a dostatečně rychle evakuovat oblasti, aby se zachránili v důsledku intenzivních izraelských útoků. Týká se to zejména těch, kteří jsou tělesně postižení a nemohou se sami pohybovat, a také těch, kteří mají mentální, zrakové nebo sluchové postižení a nejsou schopni slyšet nebo rozumět tomu, co se kolem nich děje.

Výpadky elektřiny a internetu představují další potíže pro osoby se zdravotním postižením, které se snaží získat přístup k důležitým informacím, jež jim mohou pomoci určit, kde, kdy a jak utéct do bezpečného úkrytu, protože každý se snaží přežít sám během počátečních příprav na úder a po něm, přičemž osoby se zdravotním postižením zůstávají pozadu.

Lidé se zdravotním postižením byli také nuceni opustit své přizpůsobené domovy a stejně jako statisíce obyvatel pásma Gazy hledat útočiště v přeplněných nouzových přístřešcích, kde chybí zásoby jídla, vody a hygienických zařízení.

Centra přístřeší, která se nacházejí především ve školách, nejsou fyzicky vhodná pro osoby se zdravotním postižením, upozornily Euro-Med Monitor a DRPN. To zhoršuje jejich každodenní utrpení v době vysokého psychického tlaku a zvyšuje úzkost a obavy postižených o jejich bezpečnost.

Izraelské útoky se zároveň zaměřily na nouzové sklady zřízené v rámci plánů humanitární pomoci, které slouží jako určená sídla institucí sloužících zdravotně postiženým. Většina těchto skladů byla zničena, což znemožňuje poskytování služeb, které zdravotně postižení lidé nutně potřebují.

Vedoucí DRPN Zarif Al-Ghurra potvrdil, že škody způsobené izraelskými útoky na zdravotně postižené obyvatele Gazy lze považovat za válečný zločin a spadají do kategorie závažného porušení mezinárodního humanitárního práva, mezinárodního práva v oblasti lidských práv a Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením.

Al-Ghurra upozornil, že Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením, kterou Izrael ratifikoval v roce 2012, uvádí, že

"Smluvní státy přijmou v souladu se svými závazky podle mezinárodního práva, včetně mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva v oblasti lidských práv, veškerá nezbytná opatření k zajištění ochrany a bezpečnosti osob se zdravotním postižením v rizikových situacích, včetně situací ozbrojeného konfliktu."

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2475 navíc zdůrazňuje, že všechny strany ozbrojeného konfliktu musí přijmout opatření na ochranu zdravotně postižených civilistů a navíc umožnit usnadnění humanitární pomoci všem potřebným a zajistit, aby ji obdrželi včas, bezpečně a bez překážek.

Euro-Med Human Rights Monitor a Disabilities Representative Persons Network zdůraznily, že není nic naléhavějšího než okamžité a komplexní příměří v pásmu Gazy, aby byla zajištěna ochrana a bezpečnost civilistů, včetně osob se zdravotním postižením. Skupiny dospěly k závěru, že mezinárodní společenství musí okamžitě jednat, aby zajistilo dodržování právních závazků ze strany Izraele a zabránilo dalšímu utrpení, které může představovat diskriminaci na základě zdravotního postižení.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x