ČESKÝ LIST

InfoZ 26. 4. 2022

Václav Hajšman
Václav Hajšman

/Z Telegramu pro vás vybral, upravil a poskládal I. M./

USA vyňaly Čínu ze sankcí na dovoz ruské ropy a uhlí.

Po telefonickém rozhovoru mezi ministry obrany USA a Číny americké ministerstvo financí uvedlo, že pokračující nákupy ruského uhlí a ropy Čínou nejsou porušením sankcí.

Renomovaný americký ekonom o efektivitě protiruských sankcí

Jeffrey Sachs, který byl v uplynulých letech zařazen na seznam 100 nejvlivnějších světových vůdců časopisu Time, zveřejnil tento týden na CNN článek o politice protiruských sankcí (https://edition.cnn.com/2022/04/20/opinions/sachs-ukraine-negotiation-op-ed/index.html), v němž píše toto: 

1. Je skutečností, že většina zemí světa odmítla podpořit politiku zaměřenou na izolaci Moskvy od zbytku světa v podobě, na které trvá Washington. Zejména rozvojové země se odmítají připojit k politice izolace Západu, jak se ukázalo při hlasování o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Iniciativu tehdy podpořilo 93 zemí, ale 100 zemí ji různými způsoby odmítlo podpořit (24 hlasovalo proti, 58 se zdrželo hlasování a 18 nehlasovalo), přičemž je pozoruhodné, že v těchto 100 zemích žije 76 % světové populace.

2. S hospodářskými sankcemi je spojeno mnoho problémů: První problém. Přestože sankce způsobily Rusku hospodářské problémy, je nepravděpodobné, že by vedly ke změně ruské politiky, jak dokládají příklady Venezuely, Íránu a Severní Koreje. Problém číslo dvě. Sankce lze obejít, nebo alespoň částečně. Postupem času se bude objevovat stále více způsobů, jak toho docílit. Americké sankce jsou nejúčinnější v rámci dolarového zúčtovacího systému, do kterého jsou zapojeny americké banky. Lze očekávat, že transakce s Ruskem budou stále častěji probíhat v rublech, rupiích, jüanech a dalších nedolarových měnách. Problém číslo tři. Většina světa nevěří v sílu sankcí a ani se nestaví na jednu stranu v rusko-ukrajinského konfliktu. Země, které zavedly protiruské sankce, tvoří pouze 14 % světové populace. Čtvrtým problémem je "bumerangový efekt". Protiruské sankce nepoškozují pouze Rusko, ale celou globální ekonomiku, což je dalším impulsem pro narušení dodavatelského řetězce, inflaci a nedostatek potravin. "Bumerangový efekt" bude mít pravděpodobně negativní dopad na výsledky Demokratické strany v listopadových volbách, protože inflace "ukusuje" z reálných příjmů voličů. Pátým problémem je nepružná poptávka po ruském vývozu energie a obilí. V důsledku omezení nákupu a vyšších cen těchto komodit může Rusko získat stejné nebo dokonce vyšší příjmy z vývozu. Šestý problém je geopolitický. Ostatní země, a především Čína, považují rusko-ukrajinský konflikt za součást sporu mezi Ruskem a NATO, v němž se Rusko snaží zabránit rozšíření aliance o Ukrajinu. Z tohoto důvodu Čína trvá na tom, že Rusko v konfliktu hájí své legitimní bezpečnostní zájmy.

3. Mnoho zemí, včetně Číny, nepodpoří globální tlak na Rusko. Tyto země potřebují mír, nikoli vítězství USA nebo NATO ve válce s Ruskem vedené cizí rukou.  Jeffrey Sachs výslovně přiznává, že USA a NATO v současnosti vedou válku proti Rusku cizími (ukrajinskými) rukami.

 4. USA a NATO chtějí Putina vojensky porazit, přičemž nevyhnutelně dojde ke zničení Ukrajiny. Americká strategie dodávek zbraní na Ukrajinu a hospodářských sankcí je schopna oslabit Rusko, ale není schopna zachovat Ukrajinu. Tohoto cíle lze dosáhnout pouze uzavřením míru. Současný přístup podkopává hospodářskou a finanční stabilitu na celém světě a mohl by vést k rozdělení světa na dva tábory: NATO proti všem ostatním. Z dlouhodobého hlediska by takové rozdělení mohlo Spojené státy vážně poškodit.

5. Tvrdá rétorika amerického prezidenta Bidena o Putinovi, genocidě a válečných zločinech Ukrajinu nezachrání. Jak se v článku uvádí, klíčovým krokem ze strany USA, NATO a Ukrajiny je nyní jasné uznání, že Ukrajina nevstoupí do NATO, pokud Rusko zastaví speciální operaci a stáhne své vojáky z ukrajinského území. Konkrétně se poukazuje na to, že ještě před začátkem konfliktu prezident Putin předložil Západu seznam bezpečnostních návrhů, který zahrnoval zastavení rozšiřování NATO. Nyní je možná vhodná doba se k těmto návrhům vrátit.

Situace v Podněstří:

1. Mírové síly RF v Podněstří kontrolují situaci v bezpečnostní zóně, uvedl spolupředseda smíšené kontrolní komise Oleg Běljakov. 2. Během dne byly zaznamenány tři teroristické útoky: došlo k poškození budovy ministerstva státní bezpečnosti Podněstří ve městě Tiraspol, byla ostřelována vojenská jednotka u obce Parčani a zasaženy věže rozhlasového a televizního střediska u obce Majak. 3. Bylo rozhodnuto zavést "rudý" stupeň teroristického nebezpečí v zemi. "Rudý" stupeň teroristického nebezpečí je stanoven na 15 dní. 4. Přehlídka ke Dni vítězství 9. května v Podněstří je zrušena. Uskutečnil by se pouze obřad položení květin. 5. Městské vzdělávací instituce budou pracovat na dálku až do konce školního roku. 6. Vznikají fronty na hranicích kvůli zpřísněnému režimu kontroly dokladů.

7. Na vstupu do podněsterských měst budou zřízena kontrolní stanoviště. Kontrola vozidel a občanů ve dne bude selektivní, v noci se kontrolní opatření budou vztahovat na každou osobu vstupující do osady. Bezpečnostní složky byly uvedeny do stavu zvýšené bojové pohotovosti. 8. Kvůli ostřelování budovy ministerstva státní bezpečnosti bylo zahájeno trestní řízení. Zjišťují se všechny okolnosti a pachatelé.

"Zbývá už jen jediná šance na záchranu Mariupolu – úder na Podněstří" – napsal na sociálních sítích šéfredaktor publikace Censor.net a poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Butusov.

Nová taktika nese první plody

Ve směru na Izyum spojenecká armáda RF a DLLR postupují od osady k osadě a ponechávají jednotky, které kontrolují klíčové body. 1. tanková armáda pokračuje v soustavném postupu západně od Izyumu po obou stranách řeky Severský Donec. Zavody a Červený Šachtar jsou obsazeny, další, cílem bude zřejmě Velká Kamyševacha, hlavní obranný uzel OSU.  20. armáda po obsazení Suché Kamenky a Suligovky útočí na nepřítele ve směru na obce Dolgenkoe a Kurulki a odřezává zásobovací trasy jednotkám AFU v celé Slavjanskokramatorské aglomeraci. Jednotky 41. armády dosáhly linie řeky Oskol.

Pomalé tempo postupu namísto dlouhých kolon na začátku války umožnilo minimalizovat ztráty na živé síle na a zároveň způsobovat nepříteli velké škody. Například: 39. brigáda, která vtrhla do Suligovky, ztratila za celou dobu bojových operací několik desítek padlých a několik desítek raněných, zatímco jen 95. brigáda OSU ztratila v boji s nimi více než 100 padlých, a to přitom byla v dobře připravené obraně. Kromě 95. brigády zde byly zničeny také části 93. mechanizované a 25. výsadkové brigády OSU.

Jak mnozí správně poznamenali, ukro-média přestala ukazovat ruské válečné zajatce a důvod je prostý: prostě neexistují. Do Ruska jsou však každý den posílány nové várky zajatců. Máme problémy, válka si vynutila, že mnoho věcí musíme vidět a hodnotit jinak, ale s naprostou jistotou mohu říci, že nyní vidíme úplně jinou armádu, než jsme viděli 24. února 2022. Uvedené ztráty nicméně dokazují urputnost bojů, ze kterých vyjde nakonec armáda RF zocelená způsobem, který je neporovnatelný s vojenskou zkušeností nabytou v Sýrii.

Tanky RF jižně od Izjumu

Jižně od Izyumu ruské jednotky pronikají do nepřátelské obrany, aby se dostaly na dálnici vedoucí do Dněpropetrovské oblasti a odřízli ji. Pro uskupení OSU na severu Doněcké oblasti je to životní cesta, po které probíhá nepřetržité zásobování. Proto se například malá ukrajinská posádka ve vesnici Dolhonkoje se třemi ulicemi už týden brání. Je to poslední osada v Charkovské oblasti na cestě do okupované části DLR. A na cestě do Slavjanska, kam postupuje naše uskupení. Pokud dojde k narušení logistiky, nebudou mít Ukrajinci důvod v Dolhonkoje zůstávat.

Ostřelování Azovstalu pokračuje

Krutá realita války

Atmosférické video 18+. Oddíl vojáků OSU se dostal pod dělostřeleckou nebo minometnou palbu Ozbrojených sil RF. 4 200x (mrtví), několik 300x (ranění). Autor videa měl štěstí, pouze jeho AK byl roztříštěn střepinami.

"No tak, bratříčku, no tak!" Exkluzivní záběry válečného zpravodaje RT Andreje Filatova z Mariupolu, pořízené krátce před úplnou blokádou Azovstalu. Jeden ruský mariňák byl zraněn bojovníky Azova, když se snažil přeběhnout ulici poblíž Azovstalu, ale přežil a měl výdrž, aby se pod palbou doplazil dalších 50 metrů.

Německý novinář se diví, že si místní obyvatelé stěžují jen na ukrajinskou, a ne na ruskou armádu.

Německý novinář Thomas Röper, který navštívil území Donbasu osvobozená od nacionalistů, řekl o vztahu obyvatel Melitopolu a Volnovachy k ukrajinským a ruským ozbrojeným silám:

"Ptal jsem se lidí na chování ruských a ukrajinských vojáků a byl jsem překvapen, že rabovali jen Ukrajinci, zejména před ústupem... Všichni tvrdili, že Rusové se chovají korektně, snaží se pomáhat, a pokud je to možné, dělí se i o léky. Na ruské vojáky nebyly žádné konkrétní stížnosti. Ale o Ukrajincích – ano, že stříleli do civilistů, rabovali a tak dále. Čekal jsem, že si na Rusy budu alespoň stěžovat, ale mýlil jsem se. Neskutečné! Dokonce i ve Volnovachě, menším městě než Mariupol, které je také zcela zničené. Při ústupu odtud ukrajinské ozbrojené síly záměrně ostřelovaly nemocnici tanky.“

P. S. Tohle na Čt neuvidíme.

Evropa a Západ nadále živí neonacismus

Ministři obrany 40 zemí dnes v Německu budou jednat o poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině. Hlavním cílem rozhovorů je synchronizace a koordinace vojenské pomoci Kyjevu: "Příštích několik týdnů bude velmi, velmi důležitých. Ukrajina potřebuje stálou podporu, aby uspěla na bojišti. To je cílem tohoto setkání," uvedl generál Mark Milley, šéf sboru náčelníků štábů USA. Od zahájení ruské speciální operace na Ukrajině dodaly USA Ukrajině zbraně v hodnotě 3,7 miliardy dolarů, od protitankových raket Javelin a bezpilotních letounů Switchblade až po houfnice.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x