ČESKÝ LIST

Návštěva Kim Čong-una v Rusku – posílení spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Návštěva Kim Čong-una v Rusku dalece přesahuje rámec běžné státní návštěvy. Oba vůdci Putin a Kim spolu stráví celý den, včetně několika hodin jak s delegacemi, které mají vojenskou složku, tak jen oni dva samotní. Kim navštíví ruský východní kosmodrom, což naznačuje nadcházející spolupráci Ruska se Severní Koreou v oblasti balistických raketových technologií a "satelitů". Kim rovněž navštíví ruskou tichomořskou flotilu. Kim bude létat po Rusku a navštíví továrny, včetně vojenských. A Kim navštíví ruskou univerzitu. Budou také jednat o zemědělství, společné logistice (což je jistý náznak blížící se masivní spolupráce) a cestovním ruchu - otevření nové úrovně vysokoškolského vzdělávání a masivního zvýšení příjmů pro Severní Koreu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un odpovídá, když ho ruský prezident Vladimir Putin vysílá z kosmodromu Vostočnyj

Severní Korea se dostává na zcela novou úroveň. Potravinová bezpečnost. Nová pracovní místa. Energie. Ještě větší armáda. Balistické rakety, které mohou dosáhnout kontinentální části USA (CONUS). Modernizované loďstvo a ponorky. Lepší vzdělání. A vyšší životní úroveň a sociální spokojenost s vládou. Ruská tisková agentura TASS se dokonce otevřeně zmiňuje o tom, že USA právě v Camp Davidu vytvořily vojenskou alianci s Japonskem a Jižní Koreou. To otevřeně naznačuje, že setkání Putina s Kimem zahrnuje podobný charakter, tedy vojenské spojenectví, i když ne formálně.

Prezident [Putin] rovněž naznačil, že Moskva a Pchjongjang mají široké perspektivy rozvoje vojensko-technické spolupráce (VTS). Viz tento článek.

Jedná se o strategickou změnu hry s globálním dopadem. Naplňuje se vše, čeho se USA kdy obávaly, že by se Severní Korea mohla stát. A USA za to mohou poděkovat jen samy sobě. Americký prezident Biden a neoconi se často chlubili, že Rusko "prohrálo" se začleněním Finska do NATO. Osa Rusko-Severní Korea to více než zdvojnásobuje. Koneckonců Finsko není jaderně vyzbrojeno - ale Severní Korea ano. Celá americká hra kolem Japonska, Jižní Koreje a v neposlední řadě Tchaj-wanu byla nyní zasažena velkým jaderným torpédem.

Potenciál spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou je obrovský a oba lídři mají zjevně velké strategické plány. Podrobnosti těchto plánů si však obě země nechávají pro sebe. Vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou jsou strategické a dlouhodobé již od roku 1945, protože vycházejí ze společných zájmů. Rusko (a Čína) potřebuje Severní Koreu jako hráz proti USA na východě. A Severní Korea na své straně potřebuje přístup k energii, potravinám, nerostným zdrojům, technologiím a vojenskému know-how, kterého má Rusko dostatek. Navíc Rusko s plnou zaměstnaností potřebuje přístup k dobře vzdělané, cenově dostupné a spolehlivé severokorejské pracovní síle - jak pro průmyslovou výrobu, tak pro rekonstrukci nových ruských regionů. Obě země mají dostatek lidských a materiálních zdrojů, které mohou zaplatit výměnou za to, co má ta druhá.

Kim Čong-un a Vladimir Putin obhlížejí ruský kosmický program ve městě Vostočnyj

Severní Korea má průmyslovou historii. Industrializace Koreje před rokem 1945 začala na severu, kde se nachází těžební průmysl, vodní elektrárny atd. Severní Korea má také dobře vzdělané obyvatelstvo a stabilní společnost. Severní Korea pomůže vyvinout obrovský tlak na USA a Severní Korea se může stát levnou tovární a stavební velmocí pro Rusko, kterému chybí pracovní síla, ale na oplátku může nabídnout spoustu energie, technologií a moderních zbraní. A veškerá logistika se Severní Koreou probíhá po zemi bez prostředních zemí, což zabraňuje jakémukoli vměšování USA.

Výhodný dlouhodobý vztah mezi těmito dvěma zeměmi je nyní, ačkoli není otevřeně deklarován, povýšen na faktické spojenectví. Po skončení první studené války v roce 1989 Rusko zmírnilo svou podporu Severní Koreji, aby získalo výhody u Západu a vyhnulo se sankcím. To Spojené státy nikdy neocenily a nyní je konec. Rusko již nemá důvod své vztahy se Severní Koreou omezovat a spolupráce přeskakuje na novou úroveň.

Jejich setkání na kosmodromu Vostočnyj naznačilo, že severokorejský vůdce Kim Čong-un usiluje o ruskou pomoc při vývoji vojenských průzkumných družic.

Čína s rostoucím napětím ve vztazích s USA má zájem na tom, aby se tak stalo. Posílí to čínského strategického partnera Rusko a vojensky zatlačí na USA, protože napětí kvůli Tchaj-wanu roste - a Čína z toho nemůže být obviňována ani ze strany USA.

Jistým znamením, že USA nemohou tento rusko-severokorejský vývoj strávit, je falešná historka, kterou spřádají americká média, že Severní Korea měla "hacknout" ruské IT. Tuto americkou historku nelze považovat za nic jiného než za americkou psy-op (psychologickou operaci), která má do kalicha přilít kapku zloby, ale není nijak důvěryhodná. Od Severní Koreje by samozřejmě bylo hloupé (a zbytečné), kdyby "hacknula" cokoli ruského.

 "Vždy budeme stát za rozhodnutími prezidenta Putina a ruského vedení ... a společně bojovat proti imperialismu," uvedl severokorejský vůdce prostřednictvím překladatele,

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x