ČESKÝ LIST

“Závislost USA na ruském jaderném palivu představuje riziko pro národní bezpečnost” hřímají představitelé ve Washingtonu

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Závislost USA na ruském jaderném palivu je pro západní představitele „vážný problém“, uvádí Financial Times. Podle nich nedostatek nezávislosti představuje „kritickou hrozbu pro národní bezpečnost“ USA.

Rusko kontroluje téměř 50 % světové kapacity obohacování uranu a asi 20 % paliva používaného americkými reaktory je dodáváno do Spojených států až po obohacení ruskými dodavateli.

V obavách z této závislosti američtí představitelé vyzývají Kongres, aby vyčlenil finanční prostředky na rozvoj vlastní jaderné energie a pokusil se omezit dodávky z Ruska.

Je třeba poznamenat, že Washington dosud navzdory sankcím nezakázal Rosatomu prodávat jaderné palivo do Ameriky, protože Spojené státy nemají prakticky žádné alternativní zdroje.

Závislost představuje riziko pro národní bezpečnost, dále uvedl vysoce postavený představitel energetiky ve Washingtonu

Spojené státy dovážejí obrovské množství jaderného paliva a sloučenin z Ruska, což představuje "kritickou" hrozbu pro národní bezpečnost, řekl listu Financial Times vysoký představitel administrativy prezidenta Joea Bidena.

Smlouvy s ruskými dodavateli zajišťují přibližně 20 % jaderného paliva používaného v USA, což je "vážně znepokojující", uvedla v rozhovoru zveřejněném v úterý asistentka ministra pro jadernou energii Kathryn Huff.

"Je opravdu kriticky důležité, abychom se zbavili závislosti, zejména na Rusku," prohlásila Huffová. "Bez opatření si Rusko bude tento trh i nadále držet... je to opravdu důležité pro národní bezpečnost, pro klima, pro naši energetickou nezávislost."

Zatímco USA a jejich spojenci v EU uvalili kvůli konfliktu na Ukrajině sankce na ruskou ropu a plyn, prodej jaderného paliva zůstává legální a bez sankcí. V současné době existuje jen málo alternativních zdrojů dodávek pro napájení amerických a evropských elektráren. Politika obklopující nákupy ruského uranu však donutila mnoho dovozců hledat alternativní zdroje dodávek, uvedl FT s odvoláním na průmyslové skupiny.

"V našem odvětví existuje shoda, aby se ustoupilo od Ruska, ale je třeba mít k čemu ustoupit. Opravdu potřebujeme zvýšit kapacitu v této části dodavatelského řetězce," uvedla Maria Korsnicková, výkonná ředitelka Institutu pro jadernou energii.

Dceřiná společnost ruského jaderného gigantu Rosatom, Tenex, je v současnosti jedinou společností na světě, která zajišťuje komerční prodej Haleu, nového typu paliva používaného v moderní generaci menších a účinnějších jaderných reaktorů.

Rusko vlastní přibližně 50 % světové infrastruktury pro obohacování uranu, která je pro výrobu jaderného paliva klíčová. Země je i nadále významným poskytovatelem služeb v oblasti těžby, mletí, konverze a obohacování uranu pro americké energetické společnosti. Podle údajů americké vlády se Washington v loňském roce spoléhal na Moskvu, pokud jde o zhruba čtvrtinu obohaceného uranu.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x