ČESKÝ LIST

Niger: Italská premiérka Giorgia Meloni se po převratu v Nigeru stala virálně známou – Vývoj africké šachové hry

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Italská premiérka Giorgia Meloniová doslova zaútočila na Francii za to, že si přivlastnila bohatství Nigeru a dalších 13 bývalých francouzských kolonií v západní a střední Africe, a obvinila Francii, zejména prezidenta Macrona, z nestoudného a neustálého vnucování francouzského franku CFA v těchto zemích.

Je pravděpodobné, že frank CFA (CFA - francouzská zkratka pro frank Afrického finančního společenství) již 50 let brání bývalým francouzským koloniím v samostatném rozvoji. Navzdory bohatství afrických přírodních zdrojů se jen stěží posunuly na poslední příčce hospodářského rozvoje. Místo toho nadále setrvávají v chudobě.

Jejich trvalá vazba na CFA frank významně přispěla k vyvolání vojenského převratu v Nigeru, stejně jako předtím v Mali a Burkině Faso.

Viz video níže.

Video se stalo virálním.

Vojenský převrat v Nigeru vyvolal mnoho "krizových momentů" - ECOWAS hrozí vojenským zásahem, pokud se "demokraticky zvolený" prezident Mohamed Bazoum nevrátí k moci. Vojenská junta pod vedením generála Abdourahamane Tianiho to zatím striktně odmítá a obviňuje Bazouma, že je západním poskokem a poslouchá rozkazy Francie a EU.

Washingtonský ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že Rusko, které vyzdvihuje prezidenta Putina, spolu s Wagnerovou skupinou žoldáků "využívá" nigerijského převratu, čímž naznačil, že Putin a Wagner se mohli na převratu podílet. Viz tento článek.

Vojenský zásah v Nigeru [ze strany ECOWAS, Francie/NATO] by mohl rozpoutat širší válku, řekl agentuře RIA Novosti Antinekar al-Hassan, politický poradce svrženého prezidenta Mohameda Bazouma.

Vojenskému zásahu se snad podaří zabránit. Prezident Putin se na počátku obával, že jakákoli zahraniční intervence může vyvolat konflikt daleko za hranicemi Nigeru. To zjevně není v ruském zájmu, neboť země globálního Jihu pod vedením BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) spolupracují na sjednocení Afriky.

Proč se tento vojenský převrat jeví jako mnohem důležitější než předchozí tři v západní Africe, všechny v posledních několika měsících, Burkina Faso, Mali a na ropu bohatá Nigérie? Snad proto, že USA mají v Nigeru vojenskou základnu? A také proto, že Niger je největším africkým producentem jednoho z nejkvalitnějších uranů na světě - odhadem 5 až 10 % světové produkce. Niger má také benzín.

Hrozbu vojenské intervence ECOWAS (Hospodářské společenství západoafrických států), lze snadno pominout, pokud se na ECOWAS díváme pouze jako na západoafrické hospodářské společenství. Ale ECOWAS je víc. ECOWAS je podporováno Francií, USA a NATO. Zásah NATO v Africe, počínaje v Nigeru, by byl osudný nejen pro Afriku, ale i pro kolektivní globální Jih. Mohl by vyvolat mnohem víc než jen pokus o znovunastolení svrženého prezidenta Bazouma.

O čem západní média mlčí, je stovky let trvající francouzské vykořisťování západní a střední Afriky, které Francie po získání nezávislosti v roce 1960 seskupila do dvou svazů, západní Afriky (8 zemí) a střední Afriky (6 zemí).

Tyto dva bloky 14 zemí mají společnou měnu, CFA frank, který je úzce spojen s francouzskou centrální bankou (Banque de France) a je jí podporován, čímž je těchto 14 zemí ekonomicky zotročeno ve prospěch Francie. Podle nepotvrzených odhadů se 14 bývalých kolonií podílí na francouzském HDP prostřednictvím této vazby 15 až 25 %.

To připomíná Muammara Kaddáfího, který byl 20. října 2011 nešťastně zlynčován vojsky NATO pod vedením Francie, protože se chystal zavést libyjský zlatý dinár jako celoafrickou nezávislou měnu.

A jak je to s varováním Washingtonu, respektive EU, před "zahraniční intervencí"? To, co tito celosvětoví uzurpátoři neustále dělají, je právě to vměšování se do vnitřních záležitostí jiných suverénních zemí, rozdávání hrozeb a "sankcí" - pro každého, kdo se vzpírá jejich samozvané nadvládě.

To se musí změnit. A změní se to, protože Afrika se postupně probouzí a stává se vlastními suverénními státy, zejména díky úsilí o sjednocení globálního Jihu pod vedením Číny a Ruska, které bylo posíleno přeorientováním iniciativy Pásmo a cesta (BRI) na země BRICS plus a globální Jih.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x