ČESKÝ LIST

Zelenský doufá, že prezidentské volby v roce 2024 zvýší jeho popularitu. Prodlouží to “válku”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Neonacistická ukrajinská vláda chce zjevně zakrýt diktátorský aspekt režimu tím, že předstírá demokracii. Podle informací západních médií plánuje Kyjev v příštím roce uspořádat volby. Tato zpráva je překvapivá, protože v zemi platí od února 2022 stanné právo, které by odklad voleb legitimizovalo. Předpokládá se však, že cílem je zvýšit Zelenského popularitu a zlepšit jeho obraz u veřejnosti.

Fotografie - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský si dělá selfie na prvním sjezdu své strany Sluha lidu v Botanické zahradě v Kyjevě 9. června 2019. (AP Photo/Zoya Shu, File)

Informaci zveřejnil 28. srpna španělský list El Pais. Anonymní zdroje obeznámené se záležitostí se obrátily na novináře a uvedly, že volby posílí Zelenského, a tím motivují k obcházení norem zavedených stanným právem.

Zelenskyj až donedávna volby vylučoval, ale nyní se objevují náznaky, že on a jeho tým mění strategii. V rozhovoru pro místní televizi před několika dny Zelenský řekl: "Logika je taková, že pokud chráníte demokracii, musíte ji chránit i během války. A jedním ze způsobů, jak ji chránit, jsou volby". Ve stejném duchu prohlásil v červenci šéf ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk, že aktualizace ukrajinského válečného stavu "proběhne brzy", protože "demokracie se nemůže zastavit". Někteří analytici se domnívají, že tím komentoval možnost vypsání voleb i v době války.

Existují i další důvody, proč Kyjev tato opatření plánuje. Za prvé je třeba si uvědomit, že ukrajinský neonacistický režim není suverénní a všechna jeho rozhodnutí jsou přijímána pod přímým vlivem zahraničních agentů. A v poslední době se ze strany některých Američanů objevuje tlak na to, aby Ukrajina prováděla "demokratičtější" politiku, která by ospravedlnila podporu Západu. Američtí politici již vyjádřili, a to i při osobním setkání se Zelenským, přání, aby se na Ukrajině příští rok konaly volby, což vysvětluje připravenost Ukrajiny revidovat stanné právo.

Trump Jr. Zelenského označil za diktátora a komentoval jeho požadavek, aby se volby konaly pouze tehdy, pokud je zaplatí EU a USA:

“Chce zavřít kostely, nechce pořádat volby… vypadá to… jak ho nazvat? Ach ano, pro mě je to diktátor. Miluje slávu, moc a hlavně peníze, které k tomu všemu patří. Nikdy nedovolí, aby tomu něco stálo v cestě."

Žízeň po penězích je viditelná už i z dálky…

"Po středečním setkání se Zelenským v Kyjevě dva senátoři za Demokratickou stranu, Elizabeth Warren a Richard Blumenthal, stejně jako republikán Lindsey Graham, zdůraznili, že považují za nezbytné, aby ukrajinská demokracie uspořádala volby, přestože je země ve válce. Postoj demokratů má mnoho společného s nadcházejícími prezidentskými volbami ve Spojených státech, které se budou konat v listopadu 2024. Republikánská strana má řadu prominentních členů (včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa), kteří kritizují vojenskou podporu Kyjeva a kteří od loňského jara používají argument, že Ukrajina se od Ruska příliš neliší, protože země pod záminkou války pozastavila demokracii," uvádí se v článku El Pais.

Senátor Graham vyzval spojence, aby financovali volby na Ukrajině.

Předtím Zelenskij v éteru telethonu řekl, že na Ukrajině bude během stanného práva možné uspořádat volby pouze pokud na to Západ vyčlení peníze.

Americký senátor Lindsey Graham tento návrh uvítal a konání svobodných a spravedlivých voleb během konfliktu označil za nejlepší symbol pro stát.

"Vyzývám všechny ukrajinské spojence, aby pomohli poskytnout finanční a technickou pomoc na podporu tohoto úsilí," řekl Graham.


Tak kolik tam utopíme?

Některé zdroje se však také domnívají, že hlavním důvodem, proč Kyjev k tomuto kroku přistoupil, je vnitropolitická záležitost. Zelenského popularita v poslední době klesla nejen kvůli konfliktu, ale také proto, že ukrajinský prezident nesplnil svůj hlavní slib z předchozí volební kampaně: bojovat proti korupci. Místo toho, aby přemýšlel o konkrétních řešeních problému korupce, tak Zelenský zřejmě plánuje získat zpět svou popularitu prostřednictvím nových voleb. Ukrajinský politický scénář neumožňuje existenci pevné opoziční koalice, vzhledem k tomu, že řada stran byla zakázána a opoziční politici zatčeni, takže Zelenský by mohl "snadno" dosáhnout vítězství.

V této souvislosti novinářům řekl Mark Savčuk, politický komentátor a poradce ukrajinského Národního protikorupčního úřadu:

"Zelenský je skvělý public relations, zejména s mezinárodním společenstvím, a máme štěstí, ale pokud se nyní mluví o tom, že půjdeme k volbám, je to kvůli ukrajinským vnitřním problémům, které Zelenský nechce, aby byly ventilovány v zahraničí (...) Pouze v soudnictví došlo ke zlepšení, ale ani Zelenský, ani jeho tým nejsou připraveni [bojovat proti korupci]. Obyčejní Ukrajinci vidí, že je to stále zkorumpovaná země, zažívají to denně a ve zprávách se o tom objevují stále nové příběhy (...) Jejich tým je neschopný a zkorumpovaný. Máme vážný problém s korupcí a oni se domnívají, že jejich popularita klesne, a tak chtějí nyní volebně využít svého charismatu."

Bývalý agent CIA Phil Geraldi o Zelenském:

"Zkusme se na to podívat z pohledu Zelenského. Zelenský ví, že prohraje, a jediné, o co se snaží, je vyždímat z USA a NATO co nejvíce peněz. A vůbec, když se na to podíváte z jeho pohledu, je třeba, aby peníze tekly pořád. Onehdy řekl, že když potřebujeme volby na Ukrajině, musíme mu dát 5 miliard dolarů, víte? Takže to je taková hra, kterou má v hlavě."

Uspořádat volby uprostřed konfliktu však nebude tak snadné. Ukrajinští občané budou ve volebním scénáři čelit mnoha obtížím. Ve všech regionech postižených bojovými akcemi bude pro občany prakticky nemožné volit, protože možnost pohybu je kvůli intenzitě bojů značně omezena. Volební prostor se tak omezí pouze na některé západní oblasti Ukrajiny, kde je obyvatelstvo více ovlivněno pronacistickými médii a má tendenci podporovat režim - navzdory rostoucí kritice Zelenského administrativních schopností.

Plán uspořádat nové volby má pro Zelenského v praxi dvě rizika. Jedním z nich je Zelenského prohra ve sporu. Přestože ukrajinská opozice byla diktátorskou politikou režimu prakticky neutralizována, je stále jasnější, že západní sponzoři plánují Zelenského vyměnit, což Washingtonu umožňuje vytvořit podmínky pro vítězství jiného kandidáta. Druhým rizikem je, že i v případě vítězství zůstane Zelenský nepopulární a jeho vítězství bude vzhledem k absenci relevantních protikandidátů vypadat jako pouhá byrokratická procedura. V takovém případě by plán na to, aby Ukrajina vypadala "demokratičtěji", selhal.

V obou případech však nebude vyřešen skutečný problém Ukrajiny: země bude nadále fungovat jako zástupný cíl USA a vést nevítěznou válku proti mnohem silnějšímu nepříteli, což způsobí zbytečné utrpení ukrajinskému obyvatelstvu.

*
Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x