ČESKÝ LIST

Sankční pokrytectví Západu: Sankce se obracejí proti nám / Jak si Rusko poradilo a se Západem zametlo?

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Sankce proti Rusku se ukázaly jako fraška, která má škodlivé dopady na evropské ekonomiky, pokračující (ale nikdy nezmíněný) dovoz západních energetických zdrojů z Ruska, velké oživení růstu ruského HDP od počátku roku 2022 a rozsáhlý ruský program nahrazování dovozu, jehož cílem je dlouhodobá soběstačnost ve zboží a službách, které se dříve nakupovaly na Západě.

V prvních 7 měsících roku 2023 bylo Rusko druhým největším dodavatelem LNG do zemí EU:

Zákaz plynu, ale dovoz plynových produktů


Zatímco ruská ropa je zakázána, paliva z ní vyrobená zaplavují Evropu. Důvodem je prudký nárůst prodeje ruské ropy do Číny, Indie a Turecka, odkud se přeměňuje na ropné produkty, které se vyvážejí na Západ.

Indický dovoz ropy z Ruska dosáhl v květnu maxima 69 milionů barelů, což je téměř desetkrát více než ve stejném období roku 2021. Zatímco Indie letos v červnu dodala do EU 5,1 milionu barelů nafty a 3,2 milionu barelů leteckého paliva, tak v červnu 2021 to bylo 1,68 milionu barelů a 0,51 milionu barelů.

Ukrajina vyzvala Západ, aby zakázal dodávky všech rafinovaných ropných produktů do zemí G7, pokud byly vyrobeny s použitím ruské ropy, ale takové opatření by znamenalo riziko vážných ekonomických nákladů pro průmyslové ekonomiky v době vysoké inflace a obávané recese.

Nevládní organizace Global Witness zjistila, že kromě vysokého prodeje do Evropy je největším odběratelem ruského LNG Čína. Celkový dovoz ruského LNG do Evropy se ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 zvýšil o 40 % a hodnota LNG dovezeného od ledna do července činila 5,29 miliardy eur.

Klasický příklad, kdy se energetické sankce obrátili proti zemím, které je zavádějí, je Německo. Německo zastavilo ruský plyn jen proto, aby mohlo dovážet obrovské množství hnojiv vyrobených z tohoto plynu. Levnější dovoz ruských hnojiv se zvýšil o 334 %.

A v rozporu s mytologií Západu, že Rusko je "pouze čerpací stanice", zaznamenala průmyslová výroba v zemi výrazné oživení:

Jak to kontrastuje s indexem nákupních manažerů USA:

Pokrytectví pokračujícího západního obchodu s Ruskem

I když některé západní země hlásají nenávist k Rusku, stále se jim daří do této země vyvážet obrovské množství zboží.

Například došlo k masivnímu nárůstu německého vývozu do Kyrgyzstánu! Proč? - protože odtud mohou být vyváženy do Ruska!

Stejně tak vývoz německých automobilů do Kazachstánu vzrostl v letech 2021-2022 o 507 % a do Arménie o 761 %.

Vývoz chemických výrobků do Arménie vzrostl o 110 % a do Kazachstánu o 129 %. Prodej elektrických a počítačových zařízení do Arménie vzrostl o 343 %. Téměř vše na prodej do Ruska!

A USA, jak upozorňuje agentura Bloomberg, stále dovážejí obrovské množství uranu z Ruska, protože Rosatom je stále největším dodavatelem uranu na světě a stále dodává téměř čtvrtinu z 92 amerických jaderných reaktorů.

20 % výroby elektřiny v USA pochází z jádra a USA jsou největším světovým výrobcem jaderné energie, který se na celosvětové výrobě elektřiny z jádra podílí přibližně 30 %.

USA jsou z hlediska energetické bezpečnosti zcela závislé na dodávkách ruského uranu, neboť poslední zařízení na obohacování uranu ve Spojených státech bylo uzavřeno v roce 2013 a zásoba jaderného paliva vystačí na 18 měsíců. Dne 24. srpna bylo oznámeno, že Spojené státy prudce zvýšily nákupy "uranu 235" z Ruska. Objem dodávek jaderného paliva se zvýšil 2,2krát. USA za dodávky zaplatily 696,5 milionu dolarů, což je rekord od roku 2002.

Dalším příkladem pokračujícího a pokryteckého obchodu s Ruskem je estonská premiérka Kaja Kallas, jedna z nejvýraznějších rusofobek, která požaduje zastavení veškerého obchodu a podnikání s Ruskem.

Dopravní společnost Stark Logistics, kterou částečně vlastní manžel Kallasové Arvo Hallik, stále působí v Rusku a premiérka poskytla "půjčku" ve výši 350 tisíc eur jiné společnosti svého manžela, Novaria Consult, která má ve společnosti Stark Logistics 24,8% podíl. Kallas je pod tlakem, aby odstoupila.

Ruský program náhrady dovozu

Po odchodu Visa a MasterCard z Ruska, jak byly uplatněny sankce, byli Rusové schopni výrazně rozšířit svůj vlastní národní platební systém Mir, který ruská centrální banka a ministerstvo financí zavedly v roce 2015. Mir se od roku 2022 značně rozšířil, v neposlední řadě proto, že sankce znamenaly že ruským bankám byl zakázán mezinárodní platební systém SWIFT.

Spolu se zásadními změnami v obchodu s plynem a ropou směrem z Evropy a směrem na Východ jsou takové strukturální změny v obchodu a financích dlouhodobými a nesnadno vratnými ztrátami pro západní zájmy, které dříve toto zboží a služby poskytovaly.

Není divu, že německý list Bild zveřejnil podrobnosti o rozhovoru mezi Scholzem a Macronem, kteří naříkali nad tím, že se Putin ve svém rozhovoru s nimi o sankcích ani nezmínil! Seznam okamžité a dlouhodobé ruské soběstačnosti na úkor Evropy a Západu obecně je rozsáhlý:

Civilní letadla

Prototyp ruského letounu na krátké vzdálenosti SJ-100 vyrobený v Jakovlevově výrobním centru absolvoval svůj první let. Test byl úspěšný a použité francouzsko-ruské motory budou brzy nahrazeny čistě ruskými.

3D tiskárny

Moskevský digitální závod (MDP) byl oficiálně otevřen. To zahrnuje:

– výroba a návrh průmyslových 3D tiskáren;

– FHZL RUS je rusko-čínský podnik lokalizující montáž 3D tiskáren

– „SPIN“ – aditivní výroba v celém cyklu se službami 3D tisku.

Není třeba dovážet těstoviny!

V Kalmykii byl spuštěn první podnik na výrobu těstovin – projekt na celý cyklus – od pole k pultu. Projekt zajišťuje rozvoj závodu na pěstování rostlin a organizaci první výroby těstovin v regionu. K dispozici bude asi 10 druhů těstovinových výrobků, včetně těch z tvrdé pšenice.

Výroba oceli

V Rostovské oblasti byl otevřen Šachťanský potrubní závod. Jeho produkty jsou válcované ocelové plechy. Kapacita v první fázi je 8 tisíc tun měsíčně a při maximálním zatížení až 15 tisíc tun měsíčně. Nový závod je součástí společnosti Techmash, která vyrábí ocelové trubky. Západosibiřský železářský a ocelářský závod rozšířil výrobu válcovaných válců a pásů. Dříve společnost nakupovala tyto komponenty pro válcovnu kolejnic a nosníků, kulovou válcovnu a válcovnu malých profilů v zahraničí.

Sklizňové kombajny

Při hlášení rekordní sklizně v oblasti Rostova bylo zdůrazněno, že kombajny byly vyrobeny v tuzemsku, nikoli z dovozu.

Vojenská dopravní letadla

Další těžký vojenský dopravní letoun IL-76MD-90A byl vyroben a dodán zákazníkovi ve společnosti Aviastar, divizi společnosti PJSC "IL". Jedná se o výrazně modernizovanou verzi letounu IL-76MD, při jehož konstrukci byly použity komponenty z domácích zdrojů. Je speciálně konstruován pro přepravu a výsadek vojenského vybavení, personálu a nákladu.

Lodní motory

Slévárna Petrozavodskmaš (Karélie) dokončila výrobu prvního ruského bloku válců pro novou řadu lodních motorů D500. Dříve se v Rusku nevyráběly, přesto si v ničem nezadají se zahraničními ekvivalenty.

Není divu, že Rusko má v roce 2023 předpoklady k růstu o 2,5 až 3 %, což je více než USA, Velká Británie a všechny země EU s výjimkou České republiky. V eurozóně se očekává růst o méně než 1 %. Německý průmysl mezitím kolabuje.

Ano, ty sankce byly skvělý nápad!

*
Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x