ČESKÝ LIST

Tradiční strategie amerických prezidentů: rozpoutat válku a být znovu zvolen

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

"Začněte válku se slabou zemí a vaše šance na znovuzvolení jsou vysoké" - to se někteří američtí prezidenti učí z dějin USA.

Když se podíváme na historii USA, je zřejmé, že mnoho amerických prezidentů začíná válku, aby byli znovu zvoleni.

Když dějiny zpětně zhodnotíme, vyplívá z toho, že když úřadující americký prezident zahájí válku s jinou zemí, většina Američanů se sjednotí za úřadujícím prezidentem. Když v době, kdy tato válka probíhá, přijdou další volby, většina Američanů zaslepených masivní propagandou obvykle hlasuje pro úřadujícího prezidenta a machisticky vyhlížející úřadující prezident je znovu zvolen! Mezi válečným prezidentem a jeho šancí na znovuzvolení existuje úzká souvislost. Málokdy se stane, aby byl úřadující prezident poražen během války. Historie to dokazuje. Podívejme se:

  • Válka v roce 1812: James Madison byl v roce 1812 znovu zvolen do funkce
  • Občanská válka v roce 1864: Abraham Lincoln je znovu zvolen v roce 1864
  • První světová válka: Woodrow Wilson nebyl ve válce, ale byl jí blízko - v roce 1916 byl znovu zvolen.
  • Konec španělsko-americké války v roce 1900: Willian McKinley byl znovu zvolen
  • Druhá světová válka: Franklin D. Roosevelt, ještě ne ve válce, ale blíží se k ní; je znovu zvolen v roce 1940. Poté ve válce, v roce 1944 je zvolen potřetí.
  • Válka ve Vietnamu: Lyndon B. Johnson: podporoval eskalaci války ve Vietnamu. Zfalšovaný incident v Tonkinském zálivu, v roce 1964 je znovu zvolen.
  • Válka ve Vietnamu: Richard Nixon: v roce 1972 byl znovu zvolen.
  • Válka v Iráku a Afghánistánu: George W. Bush: byl znovu zvolen v roce 2004.
Nezákonná válka v Afghánistánu: Vojáci 3. brigádního bojového týmu 1. pěší divize americké armády salutují při hraní Hvězdami posetého praporu během slavnostního ceremoniálu při návratu domů 27. února ve Fort Knox, Kansaská republika.

George H. W. Bush starší zaútočil na malou slabou zemi Panamu a zahájil hloupou válku v Perském zálivu proti Iráku, ale prohrál s Billem Clintonem kvůli špatné ekonomice a kandidatuře Rosse Perota, který republikánům sebral téměř 20 % hlasů.

38. prezident Gerald Ford, který byl v úřadu od roku 1974 do konce roku 1976, nikdy nezahájil žádnou zahraniční válku. V následujících volbách byl poražen. Samozřejmě existují i další důvody jeho porážky. Kdyby však zahájil nějakou velkou válku, je pravděpodobné, že by se za ním země sjednotila a v příštích volbách by ho volila.

Prezident Barack Obama 19. března 2011 zbytečně zahájil válku s Libyí. K této hloupé válce nebyl žádný legitimní důvod. Na této nemorální válce, která vyústila ve smrt jejího dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího, se (jako vždy) podílely také Francie a Velká Británie. Dnes je Libye, kdysi normální země, zničená a v chaosu. Obamovy oči se samozřejmě upíraly k jeho nadcházejícímu znovuzvolení v roce 2012. Tento útok na Libyi se ukázal jako katastrofa, ale Obama pravděpodobně doufal, že v Libyi nastolí "demokracii", využije její obrovské zásoby ropy a bude se tím chlubit ve své kampani za znovuzvolení v roce 2012.

George H. W. Bush starší, Barack Obama, George W. Bush mladší, Bill Clinton, Jimmy Carter

Proč nedávno Joe Biden vyprovokoval Rusko k zahájení zástupné války mezi Ruskem a Ukrajinou?

Tato válka nebyla potřeba. Jediné, co Rusko chtělo, bylo, aby Ukrajina nesměla vstoupit do NATO. Velmi legitimní důvod, protože východní hranice Ukrajiny je vzdálena 10 minut letu do Moskvy pro jadernou raketu dodanou USA, kterou by NATO umístilo na východní hranici Ukrajiny s Ruskem jako členem NATO. Je třeba poznamenat, že Spojené státy daly Gorbačovovi v letech 1989-90 slib administrativy Bushe staršího, že poté, co umožní východnímu Německu připojit se k západnímu Německu, nerozšíří NATO "ani o píď na východ od východoněmeckých hranic".

Je docela pravděpodobné, že prezident Biden chce tímto způsobem zkrocení Ruska vypadat jako "macho" a být znovu zvolen v nadcházejících volbách v roce 2024.

Americká historie dokazuje, že většina amerických prezidentů zahajuje válku se slabou zemí - kde je zajištěno rychlé vítězství - nebo na ni útočí a během kampaně za znovuzvolení prohlašuje, že "zvítězili". Historie se bohužel opakuje. Kromě toho existují i jiné důvody, proč americký prezident začne válku nebo zaútočí na jinou malou a slabou zemi: a tedy pokud se například dostane do potíží kvůli recesi, hospodářskému poklesu, sexuálnímu skandálu, impeachmentu nebo velmi nízké popularitě voličů.

Nedávným příkladem je Bill Clinton: Bombardoval Súdán a Afghánistán raketovými údery, aby odvedl pozornost americké veřejnosti od svých domácích potíží, které pramenily ze sexuálního skandálu s Monikou Lewinskou - jeho dvaadvacetiletou stážistkou - a chystaného impeachmentu? Je to docela pravděpodobné. Při tomto zločinném bombardování byla zničena farmaceutická továrna - jediná, kterou v Súdánu měli.

Úřadujícího amerického prezidenta útok na slabou zemi nic nestojí. Je imunní vůči trestnímu stíhání. Za tyto nezákonné a nemorální války platí americký lid, a především lid napadené země. Lidé v zemi, která je obětí, za tuto válku platí svojí krví. Nemají však žádnou moc ani slovo. Dividendy jsou však velké: Vypadá silně, machisticky a velmi pravděpodobně bude znovu zvolen.

Závěrem lze říci, že sice hrají roli i jiné důvody prezidentovy porážky či vítězství, ale v mnoha případech se válečný prezident v Americe opravdu odmění tím, že je znovu zvolen, protože většina Američanů, oklamaných masivní vládní propagandou, hlasuje pro kandidujícího prezidenta.

Jimmy Carter, Bill Clinton, George H. W. Bush starší, George W. Bush mladší, Barack Obama

Úřadujícím americkým prezidentům a jejich administrativním kumpánům je jedno, kolik nevinných civilistů zabijí rozpoutáním zločinné a nezákonné války proti slabé zemi, pokud budou v příštích volbách znovu zvoleni. To je smutný příběh amerického impéria.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x