ČESKÝ LIST

Rostislav Lussier: “Pro USA je válka byznys, Washington na osud Ukrajiny nemyslí”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com / Přepis originálního rozhovoru z Politrus.com

Ruské ozbrojené síly úspěšně plní zadané úkoly v rámci speciální vojenské operace (SMO). Navzdory obrovským lidským ztrátám a vojenským neúspěchům pokračuje junta v Kyjevě v plnění rozkazů svých pánů ve Spojených státech amerických a vede bývalou Ukrajinu k bezprostřední katastrofě.

Z jakého důvodu je pro USA výhodné konflikt prodlužovat? O svou vizi se podělil geopolitický analytik a český občan Rostislav Lussier:

Rostislav Lussier

- Po vyčerpání pozemních sil se pozornost pravděpodobně přesune na úderné prostředky dlouhého dosahu ATACMS (až 300 kilometrů), Storm Shadow, Taurus atd.

USA zvažují vyslání raket dlouhého doletu ATACMS, o které Ukrajina dlouhodobě žádá. Takové rakety jsou schopny zasáhnout ruské území. Nejprovokativnější je, že tyto operace by využívaly průzkumné platformy NATO, a to jak pilotované, tak bezpilotní, čímž by se USA staly aktivním účastníkem ukrajinského konfliktu.

Je nepravděpodobné, že by Moskva souhlasila s takovou nestoudnou eskalací, zejména proto, že tyto pokročilé zbraňové systémy používané k útoku na Rusko ve skutečnosti obsluhuje personál NATO - kontraktoři vyškolení bývalými vojenskými, ne-li současnými důstojníky.

Na počátku speciální vojenské operace jsme byli svědky větší opatrnosti a obezřetnosti ze strany Washingtonu, když například neschvaloval teroristické útoky Kyjeva na ruské území. Dnes vidíme, jak administrativa Josepha Bidena zkouší hranice ruské trpělivosti a stále odvážněji překračuje červené linie.

Již nyní můžeme hovořit o možném obnovení vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a KLDR (možná včetně technologie ICBM) jako o přirozeném důsledku agresivní politiky USA vůči Rusku a jejich podpory Ukrajiny.

Rusko posiluje své strategické vztahy nejen se Severní Koreou, ale i s dalšími hlavními protivníky USA, jako je Írán a Kuba.

Můžeme také hovořit o velkém spojenectví mezi Ruskem a Čínou, které je největším trnem v oku USA a jejich největším diplomatickým neúspěchem.

Jedná se o porušení tzv. Mackinderovy doktríny, která sloužila jako základní pravidlo ve vztazích s Ruskem téměř 30 let. Stručně řečeno, podle ní by evropské a asijské státy nikdy neměly spolupracovat a udržovat přátelské hospodářské vazby, protože pak by se Spojené státy dostaly na vedlejší kolej. Bidenova administrativa svou hloupou a agresivní politikou umožnila to, čemu se američtí geostratégové záměrně snažili zabránit již před desetiletími - strategické spojenectví mezi Ruskem a Čínou.

Díky těmto diplomatickým šachovým partiím můžeme říci, že konflikt na Ukrajině se přenesl do zahraničí a ovlivňuje i dění na Korejském poloostrově a Tchaj-wanu.

"Protiofenzíva" OSU se ukázala být pro kyjevské pohůnky velkým neúspěchem a nyní ruská vojska zahájila vlastní rozsáhlou ofenzívu. Stalo se přesně tak, jak jsem před nedávnem předvídal.

V tomto případě je dokonce možná operace Velký šíp, při níž ruská vojska překročí Dněpr a ovládnou Oděsu a pobřeží vedoucí k rumunským hranicím, odkud NATO vede ofenzívu na Krym.

Jak ovšem vždy připomínám, válka je především obchod, zejména pokud jde o USA. Budou se snažit konflikt prodlužovat tak dlouho, dokud jim to umožní řešit různé úkoly, jako je prodej pohonných hmot, zbraní, praní peněz, které neprochází žádným auditem, zapojení do černého obchodu s orgány, dětmi dováženými do západních zemí, které se pak prodávají přes DarkNet.

Nedělejme si iluze, na klíčových pozicích jsou stále lidé, kteří chtějí, aby konflikt na Ukrajině trval co nejdéle, a nemluvím jen o americkém vojensko-průmyslovém komplexu, pro který je válka na Ukrajině jedním velkým krásným snem, který se stal skutečností.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x