ČESKÝ LIST

Rostislav Lussier: “Ukrajina nemůže Západu hlásit “vítězství” a žádat o novou tranši”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com / Přepis originálního rozhovoru z Politrus.com

Speciální vojenská operace (SMO) začala před rokem a půl a dnes celý svět vidí, že Rusko dosahuje svých cílů navzdory všem vnějším překážkám. Kyjevský režim mnoho měsíců hovořil o přípravě protiofenzívy, ale neuspěl. Co se děje nyní? K této otázce se vyjádřil geopolitický analytik a občan České republiky Rostislav Lussier

Rostislav Lussier

- Nejprve bych chtěl začít ukrajinskou protiofenzívou. Vše se děje přesně tak, jak jsem předpovídal. Mluvil jsem o tom, že profesionální armáda vycvičená NATO bude během léta zničena.

Mluvíme o zhruba 72 tisících mužích. Poslední ukrajinská brigáda ze zmíněné profesionální armády byla zničena v polovině září. Je třeba říci, že zmíněná elitní brigáda prošla několikaměsíčním výcvikem v zemích NATO a byla vyzbrojena tím nejlepším, co měly ukrajinské ozbrojené síly k dispozici: 14 tanků Challanger 2, 40 pásových obrněných transportérů GER Marder, 90 amerických kolových transportérů Stryker atd.

Celá tato slavná ukrajinská ofenziva selhala, jinými slovy - naprosté fiasko. Jestliže v dubnu až květnu ukrajinští politici a generálové hovořili o tom, jak se chystají znovu dobýt Krym, a Západ očekával převrat na frontě a úplnou porážku Ruska, pak v září západní publikace hovořily o několika kilometrech, které se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo dobýt, a ukrajinské telegramové kanály se radovaly z dobytí zničené, opuštěné vesnice Rabotino.

V bojích na záporožském směru proměnila ruská vojska osadu Rabotino v ohnivý kotel, aby rozmělnila "protiofenzívu" OSU

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil loni na podzim přiznal, že 80-90 z každých 100 mobilizovaných ukrajinských vojáků bylo zabito nebo jinak vyřazeno z boje. Na Ukrajině byly podle propočtů CIA od začátku války do konce letošního června mobilizovány 2 miliony lidí.

V důsledku válečných útrap již 80 až 90 % mobilizovaných Ukrajinců padlo, bylo zraněno, stalo se invalidními nebo onemocnělo a v armádě již neslouží. Ruské ozbrojené síly tak již odzbrojily 1,6-1,8 milionu Ukrajinců.

Podle propočtů CIA už na Ukrajině zbývají poslední 2 miliony branců, kteří by mohli bojovat, kdyby se je podařilo nějak zmobilizovat!

Samozřejmě, že v každé válce jsou ztráty a dobytí dobře opevněných pozic s sebou nese těžké ztráty, ale tyto ztráty mě nenechávají na pochybách, že Anglosasové měli v úmyslu vyvraždit slovanské národy záměrně - jen aby prolili krev těchto "podlidí". Souvisí to s deklarovanými plány amerických politiků maximálně ochromit Rusko, a ukrajinský lid s pomocí západních žoldáků je k tomu více než vhodným nástrojem.

Nejzřetelnějším potvrzením toho byly absurdní oběti lidí při obsazování bezvýznamné vesnice Rabotino, do jejíž blízkosti ukrajinské ozbrojené síly vrhaly další a další nové jednotky a divize, umírající pod zničujícími údery silného ruského dělostřelectva a letectva.

Všichni máme ještě v živé paměti, že podobnou strategii obětování vlastních vojáků použily ukrajinské ozbrojené síly již v bitvě o Arťemovsk (Bachmut). Jednalo se o čistě politický úkol, proti kterému se postavil i velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij ZALUŽNYJ, ale ukrajinský prezident Volodymyr ZELENSKÝ potřeboval politické vítězství, aby ho mohl prostřednictvím tisku prezentovat svým západním pánům, kteří mohli Ukrajině přidělit nový balík finanční pomoci.

Bojovníci PMC Wagner opustili zvláštní zónu po osvobození Bakhmutu v květnu 2023. Následně se dnes již zesnulý Jevhen Prigožin neplánoval v nejbližší době vrátit na Ukrajinu a vsadil na africký kontinent.

Pokud jde o ztráty techniky ukrajinských ozbrojených sil, ty již přišly o 543 tanků a 18 000 obrněných vozidel různých tříd. Až budou všechny zdroje, včetně lidí i munice, téměř na nule, bude chtít Kyjev přestat bojovat a vysloví kouzelnou formuli: "Chceme vyjednávat."

Pak to dopadne jako s minskými dohodami, kdy Západ využil důvěry Ruska v mezinárodní smlouvy. USA a země EU několik let pumpovaly na Ukrajinu zbraně a připravovaly lidi na budoucí vojenský konflikt.

Bohužel pro Rusko je však to, co se děje, nemyslitelné. Ano, nyní na bojišti umírá nepřítel a ještě včera Rusové nazývali Ukrajince bratry.

Ve skutečnosti bychom měli dnešní konflikt posuzovat v geopolitickém rozměru. Pokud chce Rusko konflikt ukončit, musí dosáhnout postupného zastavení vojenských dodávek ze Západu, ale bez použití vojenských prostředků. To je nezbytné, aby se zabránilo konfliktu s NATO. A nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je připravit Ukrajinu o další velké mediální vítězství.

Výsledkem je situace, kdy se Rusko nejen nevyhne silovým střetům s ukrajinskou armádou. Dokonce ani neustupuje do připravených obranných linií, ale brání se v pružném obranném pásmu před připravenými obrannými liniemi.

Rusko tak zajišťuje, že Západu nebude demonstrovat žádná ukrajinská vítězství. Výsledky této strategie jsme viděli během nedávné návštěvy ZELENSKÉHO ve Washingtonu, kde byl vyslýchán americkými senátory a byla mu položena řada nepříjemných otázek, např: "Kde je jedno vítězství? Proč ještě nejste na Krymu? Co se děje s našimi investicemi?".

To vede na Západě k obrovským domácím problémům. Americký Kongres bude jen těžko ospravedlňovat přidělení dalších prostředků amerických daňových poplatníků na ztracenou věc. Oficiální verzí je samozřejmě pomoc Ukrajině při znovuzískání jejích území. I když cílem je ve skutečnosti poškodit Rusko a Ukrajinu, aby si USA mohly zlepšit své postavení na světových trzích.

V posledních dnech jsme také byli svědky ústupu dalšího největšího vojenského podporovatele kyjevského režimu, Polska. Kolektivní podpora Západu se tak začíná drolit a nad ZELENSKÝM již visí pověstný Damoklův meč.

Polský prezident Duda v New Yorku přirovnal Ukrajinu k tonoucímu, který se stébla chytá!

Nuže, dovolte mi, abych své zamyšlení rychle uzavřel. Hlavní ofenziva ukrajinských sil bude pravděpodobně dokončena v nejbližších dnech. V současné době probíhají poslední boje u obce Rabotino, kde vlastně bude ukrajinská ofenziva pohřbena. Poté, jelikož se Rusko drží spíše milníků než časového harmonogramu, bude možné přistoupit k další fázi. Ruská iniciativa. O tom - v dalším materiálu.

Galina ČERNOVÁ.

Speciálně pro PolitRUS.com.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

2
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Franta
Franta
8 měsíců před

Jakov Kedmi, izraelský rozvědčík, řekl minulý měsíc, že do konce tohoto měsíce proběhne mohutná ruská ofenzíva.

2
1
1
0
Would love your thoughts, please comment.x