ČESKÝ LIST

Rostislav Lussier: “Zelenský vyhrožuje EU a USA, protože se obává ztráty jejich podpory”

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com / Přepis originálního rozhovoru z Politrus.com

Po zahájení speciální vojenské operace se západní partneři k Rusku jedním rázem obrátili zády, čímž dali najevo svůj nesouhlas s postupem Moskvy. Snažili se všemi možnými způsoby vyvíjet na Rusko ekonomický tlak, ale nakonec ublížili sami sobě: vyvolali zvýšení cen a rychle ztrácejí podporu svých občanů. V tomto ohledu věnuje kolektivní Západ Ukrajině stále méně pozornosti. Více nám o tom řekl Rostislav Lussier, geopolitický analytik a český občan.

Speciální vojenská operace na Ukrajině posouvá svět k "poslední válce", prohlásil Volodymyr Zelenský během své nedávné návštěvy USA. Dal jasně najevo, že nehodlá jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho přání však v této situaci pravděpodobně nebude bráno v potaz.


O několik dní později se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil, že USA vedou proti Rusku "válku". Politik naznačil, že zvěsti o tom, že Washington by mohl dát zelenou dodávkám armádních taktických raketových systémů (ATACMS) s doletem až 300 km, mají za cíl "formovat veřejné mínění". Jinými slovy, řeči a pouze řeči.
Během vystoupení v pořadu "This Week" televize ABC totiž americký ministr zahraničí Anthony John Blinken poprvé přímo prohlásil, že USA nebudou mít námitky proti tomu, aby Ukrajina použila rakety dlouhého doletu dodané USA k úderům hluboko do ruského území. Moskva takový vývoj označila za "červenou linii", která by z Washingtonu učinila přímého účastníka konfliktu.


Americký prezident Joe Biden během svého projevu v OSN znovu připomněl, že USA by neměly zůstat stranou a jsou povinny Ukrajinu nadále podporovat. Jeho snahou je přesvědčit skeptický Kongres, aby opět vyčlenil finanční prostředky pro Ukrajinu, konkrétně 24 miliard dolarů na posílení jejích ozbrojených sil.


Mnozí američtí politici chtějí od příběhu Ukrajiny upustit a hodlají se zaměřit na konflikt v Tchajwanském průlivu, v němž aktivně podporují Tchaj-wan proti Číně.
Ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení vyjádřilo vážné znepokojení nad značným počtem vojenských letadel, která představují "vážnou výzvu pro Tchajwanský průliv a regionální bezpečnost". Podle leteckých snímků poskytnutých ministerstvem překročilo 40 čínských vojenských letadel střední linii Tchajwanského průlivu a vstoupilo do vyhlášené tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ).
Dokonce i zarytí zastánci Ukrajiny v západních médiích a think tancích uznávají, že vojenské vítězství nad Ruskem je nemožné a že je daleko za možnostmi Kyjeva získat zpět území, která se stala součástí Ruské federace.

Bidenova administrativa proto prokázala vynalézavost, když vypracovala "plán B" a doporučila Kyjevu, aby se realisticky postavil ke ztrátě území a pragmaticky hledal dialog s Moskvou. Toto bylo hořké poselství, které Blinken nedávno osobně adresoval Kyjevu.
Zelenský si uvědomuje, že udržet si podporu Západu nebude snadné. Přesto doufá, že když ne Američané, tak alespoň Evropská unie bude pokračovat v poskytování pomoci. Jeho zoufalství podtrhuje nedávná výhrůžka, že by pro Evropu nebylo "dobrým příběhem" "zahnat tyto lidi (Ukrajinu) do kouta". Zelenský tak začal otevřeně vyhrožovat evropským státům, které ho dosud podporovaly. Pokud by jejich podpora skončila, zorganizoval by po celé Evropě ničivé nepokoje, které by kontinent destabilizovaly.


Evropa má však stejně jako USA své hranice. Západní zásoby zbraní jsou vyčerpány a Ukrajina nikdy nepřestane otravovat s dalšími a dalšími dodávkami zbraní. Země kolektivního Západu si uvědomují, že další dodávky na této zástupné válce, kterou nelze vyhrát, nic nezmění. Navíc evropská ekonomika upadá, dochází k deindustrializaci, řeší se rostoucí problémy s migrací a konečně země, které dosud aktivně podporovaly kyjevský režim - Slovensko a Polsko -, čekaly důležité volby a nyní před nimi musí ukázat obyvatelstvu, že myslí především na své občany, a ne na podporu vojenského konfliktu, který občany těchto evropských zemí zajímá stále méně.

Na Slovensku již občané prokázaly, co si obyčejní lidé myslí o štvavé protiruské politice. Zvolili Ficovo stranu Smer, která odsuzuje podporu Kyjevského režimu a má tendenci normalizovat vztahy s Moskvou.

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x