ČESKÝ LIST

Schyluje se v USA k občanské válce? Analýza situace ve společnosti a “demokratické” praktiky americké administrativy

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Po celé Americe se tiše šeptá, zda se nejedná o nevyhlášenou občanskou válku. Možná ano, možná ne, ale jaké jsou signály? Co ruční boj 6. ledna na schodech hlavního města země se 136 (zraněnými) policisty, byly to občanské nepokoje, nebo začínající občanská válka?

Na tyto otázky odpovídá Barbara F. Walterová, profesorka politologie/University of California/San Diego, která spolupracuje s pracovní skupinou CIA a nedávno přednesla přednášku na TED: TED: Směřují USA k další občanské válce?

Jak vysvětluje ve svém projevu doktorka Walterová, občanské války jsou na celém světě překvapivě časté. Od roku 1946 proběhlo 250 občanských válek. V Americe však žádná neproběhla už více než 150 let. Když se tak stalo, v letech 1861-65, byla brutální a přinesla 620 000 mrtvých Američanů, což se rovná celkovému počtu amerických obětí revoluční války, války v roce 1812, mexické války, španělsko-americké války, první světové války, druhé světové války a korejské války dohromady.

Proud Boys v Pittsboro (říjen 2019)

Občanské války se nečekaně odehrávají z ničeho nic a zcela překvapují lidi v práci, na dovolené nebo při nakupování v místním obchodním centru. Barbara Walterová, která se občanskými válkami zabývá již více než 30 let, vedla rozhovor s rodinou, která zažila občanskou válku v Bosně v roce 1992: Berinou Kovač, matkou žijící v Sarajevu: "V měsících a týdnech, které předcházely občanské válce, se život zdál být normální: Chodila do práce. S manželem jezdila na víkendové dovolené. Chodili na svatby svých přátel. Ale pak jedné noci v březnu 1992, když byla doma se svým novorozeným synem, náhle zhasla světla. A pak, jak říkala, začaly být slyšet kulomety."

Doktorka Walker dělala rozhovory s členy Hamásu na Západním břehu Jordánu, s bývalými členy hnutí Sinn Fein v Severním Irsku, s FARC v Kolumbii, pozorovala z Golanských výšin válku v Sýrii, projížděla ulicemi Zimbabwe během vojenského převratu proti Robertu Mugabemu a byla vyslýchána myanmarskou juntou. V roce 2017 požádala CIA Barbaru Walter, aby působila v pracovní skupině The Political Instability Task Force s cílem vytvořit model toho, jaké složky předpovídají etnické konflikty a občanské války. Fascinující je, že předpovídání občanských válek je velmi možné. Existují solidní údaje o tom, kdy a kde konflikty vypuknou. Stačí jen vědět, kde je hledat.

Existuje 38 různých faktorů, které vedou k občanské válce. Některé jsou zřejmé, například nerovnost příjmů. Ale pouze dva faktory jsou vysoce prediktivní pro nadcházející občanskou válku:

1. Prvním a nejvíce prediktivním faktorem je to, zda je země anokracií. Anokracie je "částečná demokracie", tedy vláda, která není ani plně demokratická, ani plně autokratická. Je to něco mezi tím, např. dnešní Maďarsko, kde se sice konají demokratické volby, ale ten, kdo v nich zvítězí, si může dělat, co chce; to je anokracie.

2. Druhým klíčovým faktorem je, zda občané v těchto anokraciích vytvářejí politické strany spíše na základě identity než na základě ideologie. Jinými slovy, namísto toho, abyste vstupovali do strany proto, že jste liberál nebo konzervativec, kapitalista nebo komunista, tj. ideologie, vstupujete do ní proto, že jste černý nebo bílý, křesťan nebo muslim, Srb nebo Chorvat, nebo uctíváte nějakou osobnost, tj. identitu.

Pokud země vykazují tyto dva znaky, pracovní skupina The Task Force tyto země kategorizuje jako země s vysokým rizikem politického násilí a kandidáty na občanskou válku a zařazení na seznam sledovaných zemí (The Watchlist), což je formální dokument, který se zasílá Bílému domu.

Během schůzek The Task Force, kterých se Dr. Walker účastnila, se diskutovalo o zemích světa, ale nikdy o USA, protože údajně CIA nemá ze zákona právo sledovat USA ani jejich občany. Proto nikdy nemůže být zařazena na seznam sledovaných osob. Když si ale pozorně přečteme: USA PATRIOT Act (vykládáno jako zkratka z plného názvu Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001 – Zákon o sjednocování a posilování Ameriky poskytováním vhodných pomůcek potřebných pro stíhání a bránění terorismu z roku 2001; Tak zjistíme, že občané USA jsou tajnými agentura mi sledováni více, než je mylo a zdrávo:

 • Prof. David Cole, profesor na univerzitě v Georgetownu, se vyslovil, že „skutečný důvod za těmito jmény (akronymem tohoto nařízení) bylo, samozřejmě, naznačit, že kdokoli, kdo to (Patriot Act) kritizuje, je nevlastenecký, je zrádce. Lidé byli v podstatě shledáni vinnými, dokud se nedokáže, že jsou nevinni“.
 • Praktické dopady PATRIOT Act shrnul do běžného jazyka Aaron Russo ve filmu America: From Freedom to Fascism:
  - USA PATRIOT Act umožňuje:
  • agentům FBI a policii prohledávat tvůj domov a kancelář bez tvého vědomí,
  • vládě tajně instalovat odposlouchávací zařízení na tvůj telefon, počítač a sledovat tvůj pohyb na Internetu,
  • tajná vyšetřování
   • tvých bankovních záznamů, kreditních karet a další finanční záznamy,
   • tvého půjčování a koupě knížek,
   • tvých zdravotních záznamů a cestovních a obchodních aktivit
  • zmrazení fondů a majetku bez předchozího upozornění a bez možnosti se odvolat
  • vytvoření tajných »sledovacích seznamů«, které vykážou v nich uvedené osoby z letecké či jiné dopravy.
 • Dodávám, že naprostou samozřejmostí je plný přístup těchto amerických tajných agentur k Vašim emailům. Na soukromí zapomeňte. To vše pod hlavičkou tzv. "ochrany"

Kladné hodnocení USA PATRIOT Act samozřejmě dostává od politiků z administrativy prezidenta G. W. Bushe, a některých hlavních médií (např. O'Reilly Factor apod.).

U Hlavy II, ustanovující tři velmi kontroverzní provizoria (týkající se sledování a odposlouchávání veškeré elektronické komunikace a telefonů a domovních prohlídek i bez vědomí majitele), bylo v několika nezávislých soudních sporech zkoumáno, zdali neporušuje 4. dodatek Ústavy Spojených států amerických.

"Právo národa na ochranu svobody osobní a domovní, písemností a majetku nesmí být porušováno neoprávněnými prohlídkami a konfiskacemi; nesmí být vydán rovněž žádný příkaz, který by se neopíral o zdůvodněná zjištění, doložená přísahou nebo jiným způsobem potvrzená, a který by neobsahoval přesné určení místa, které má být prohledáno, přesný popis osob, které mají být vzaty do vazby, a věcí, jež mají být zabaveny."

—Ústava Spojených států, 4. dodatek

Ex-šéf izraelské rozvědky Jakov Kedmi již v březnu 2022 popsal rozpolcenou společnost v USA směřující k občanské válce
Nicméně jako soukromá osoba, která nezastupuje The Task Force, jasně vidí nebezpečné faktory, které jasně blikají a objevují se překvapivě rychle právě zde, ve Spojených státech amerických. Začíná to být nebezpečné, rychle.

Pro začátek, demokracie v USA byla za posledních pár let několikrát degradována:

(1) v roce 2016, protože mezinárodní volební pozorovatelé považovali volby 2016 za svobodné, ale ne férové kvůli údajnému ruskému vměšování (samozřejmě nikdy, ani zdánlivě, ruské vměšování prokázáno nebylo, na rozdíl od amerického vměšování v jiných zemích, ale američtí politici se o tato tvrzení rádi opírají).

(2) v roce 2019, protože Bílý dům odmítl vyhovět (anokracie) žádostem Kongresu o informace.

(3) 2019 Zavádění nesmyslných a práv omezujících opatřeních proti Covid-19.

(4) 2020, když Trump odmítl přijmout oficiální výsledky voleb, poukázal na podvody a volební machinace při volbách a neférovost televizních stanic při kampani. Neopomeňme ani vypínání Trumpových projevů televizními stanicemi, nebo zablokování jeho účtů na sociálních sítích, kdy se ho zkrátka snažil Deep state politicky odstanit. USA se tedy kvalifikovaly na seznam The Watch List jako anokracie ještě předtím, než došlo k 6. lednu, ale nebyly zařazeny a odeslány do Bílého domu, jak bylo vysvětleno výše.

Kromě toho je také známo, kdo vyvolává občanské války. Nejsou to nejchudší lidé nebo ti, kteří jsou vládou nejvíce utlačováni. Iniciátory občanských válek jsou skupiny, které byly politicky dominantní, ale upadaly. Hmm.

(5) 2022, Jen poukáži na politické snahy (zejména ze strany demokratů) politicky zničit, zdiskreditovat a uvěznit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nejprve vykonstruovanou snahou pornoherečky, které Trumpa žalovala za to, že ji měl podplácet za diskrétnost - a že to fungovalo. A pokračující snahy s politickými procesy dnes, kdy se ho výrazní klíčový hráči napojení na Deepstate snaží zkrátka zničit. Před pár dny došlo dokonce k dalšímu Trumpovo zatčení, při kterém byl dokonce vyfocen a pět mu to nahrálo jen a jen politické body. Přesto Donald Trump zážitek popsal, jako velice nepříjemný.

Donald Trump byl krátce zatčen v případu údajného ovlivňování voleb - Fotka pochází z jeho zadržení

Má to ale paradoxní zvrat, kdy tyto do očí bijící snahy za každou cenu zničit Trumpa, vhánějí politické body přímo Trumpovi do klína. Američané zkrátka přestávají věřit i politickému mainstreamu: nevěří na Trumpovo napojení na Kreml, nevěří, že Speciální vojenskou operaci na Ukrajině zavinilo Rusko, v oblibě amerických občanů dokonce enormně narůstá právě obliba ruského prezidenta Vladimira Putina, což je v naprostém kontrastu s rekordní nepopularitou prezidenta amerického, v jehož zdraví intelekt a příčetnost už nevěří ani jeho nejbližší spolupracovníci (ze zdrojů blízkých Bidenovi administrativy), nevěří na nebezpečí Covid-19, nevěří na nové hrozby malárie, či v kongresu hojně diskutované mimozemšťany, kteří mohou za všechny chmury, a tak bychom mohli pokračovat hodiny a hodiny. Naopak věří v to, že namísto posílání desítek miliard dolarů na podporu udržení nacistického režimu na Ukrajině, se má americká administrativa postarat o americké občany, kteří jsou v problémech.

Reakce Američanů na Trumpovo zveřejnění jeho vězeňské fotografie na platformě X (Bývalý Twitter)

Podívej, tady Biden jezdí na kole, místo aby pomáhal lidem, kteří se topí v problémech

Tenhle blázen si jen tak jezdí na kole a o nic na světě se nestará": Američané jsou rozhořčeni, že Biden je na dovolené a nevyrazil na Havaj, kde hoří požáry

V USA mají požáry na Havaji a on si tu jezdí na svém kole, jako by neměl nic lepšího na práci.

Reportéři se ho ptají: "kdy už, pane prezidente, pomůžete?"

A on jim prostě neodpoví a řekne: "Studuji tuto otázku". Jaký to nepochopitelný a lhostejný typ!

Nic mu nebrání pokračovat v cyklistických závodech, bravo!

Zatímco si prezident Biden užívá dovolené a závodí na bicyklu, obyvatelé Havaje prchají před požáry do oceánu: Mezitím Biden: "Požádám Kongres o 24 miliard dolarů na "pomoc" Kyjevu."

Například iráčtí sunnité měli za Saddáma Husajna klíčové pozice. Když USA Saddáma svrhly, vyhnaly z pozic i sunnity. Poté sunnité zahájili občanskou válku. To se stalo i v případě zavedených politických stran v Jugoslávii a jinde ve světě, kdy se bývalé dominantní politické strany vzbouřily, až došlo k plnohodnotné občanské válce. Samozřejmě neopomeňme ani významný faktor toho, že ve většině (jako v právě zmíněných) zemí, byly aktivní americké tajné služby, které měly za úkol destabilizovat region, či konkrétní stát, a není nic jednoduššího, než využít třecích zón konfliktu, které jsme svojí pílí aktivně pomohli vytvořit.

Zatímco v USA vznikly milice především bílých heterosexuálních mužů, kteří se cítili ohroženi změnou identity země ze strany "jiných" s tmavou pletí. Dokonalé nastavení pro politiku identity. Tito bílí muži převažovali 6. ledna při pochodu na Kapitol. Demografické změny jsou pro ně určující, protože země se rychle mění na většinu nebělochů, podobně jako k tomu dochází v Evropě.

Souběžně s tím, jako významný katalyzátor, pokud bude i nadále pokračovat migrace občanů z globálního Jihu na sever, budou všechny anglicky mluvící země s většinou bílých obyvatel i nadále zažívat stejnou dynamiku. Podle Barbary Walter je to, jak se s touto dynamikou vypořádají Spojené státy, bedlivě sledováno jejich spojenci ve světě.

Do budoucna mohou Američané (1) dopustit, aby tato dynamika zemi rozvrátila, nebo (2) ji mohou využít k tomu, aby se spojili v boji a vytvořili skutečně multietnickou a multináboženskou demokracii. Jak toho lze dosáhnout?

Je nezbytné řešit dva velké rizikové faktory, které vedou k občanské válce, tj. anokracii a politiku identity. V tomto ohledu je pro řešení tohoto problému zásadní právní stát. Musí být pevně zaveden a důsledně uplatňován jako kontrola anokracie. A zajistit rovný přístup každého občana k volebnímu právu a zlepšit kvalitu vládních služeb.

Podnikatelské zájmy mohou sehrát zásadní klíčovou roli. Minulé případy počínající občanské války byly zkráceny tím, že do boje proti anokracii vstoupily obchodní zájmy. Před třiceti lety se zdálo, že Jihoafrická republika směřuje k občanské válce, protože černí Jihoafričané protestovali proti bílému apartheidu. Podnikatelská komunita se zapojila do boje a požadovala skutečnou demokracii, protože roky hospodářských sankcí tlačily na její zisk. Dali přednost zisku před apartheidem, což v Jihoafrické republice přineslo okamžité reformy.

Podnikatelská komunita může také pomoci řešit politiku identity tím, že bude investovat do komunit, které zůstaly pozadu díky globalizaci a obchodním dohodám, jako je NAFTA. A mohou investovat do lepší zdravotní péče a vyšších minimálních mezd. Znovuvytvořit tak střední třídu pracujících, která má naději do budoucna a není ponechána bezbranná a otevřeně zranitelná vůči demagogickým hrozbám, že zboří establishment, který způsobil její tíživou situaci. Jinými slovy, establishment musí střední třídu zachránit, místo aby ji odmítal hloupými bezmyšlenkovitými povrchními politickými rozhodnutími, např. odesíláním dobře placených pracovních míst na nejnižší společný jmenovatel mezd jinde ve světě. Jinými slovy, zrušit globalizační destruktivní síly neoliberalismu.

Kromě toho existuje krátkodobé řešení, které je snadno přehlédnutelné, ale pro brzký úspěch v boji proti občanské válce zásadní. Je třeba regulovat sociální média, ale nezasahovat do svobody projevu. Což je nesmírně choulostivé téma, ale v centru pozornosti jsou algoritmy, které vysílají podnětné, rozdělující informace. Algoritmická data činí nelidská, často protilidská rozhodnutí o tom, co chtějí uživatelé na platformě vidět. Hu, výzkumník z Harvardu, tvrdí, že u mnoha systémů je otázka vytvoření "spravedlivého" systému v podstatě nesmyslná, protože tyto systémy se snaží odpovědět na sociální otázky, na které nemusí nutně existovat objektivní odpověď. (Zdroj: Rebecca Heilweil, Why Algorithms Can Be Racist and Sexist, Vox, 18. února 2020).

Rozhodně sociální stabilitě nepomáhá, když tzv. "nezávislí ověřovatelé faktů" mažou naše příspěvky, které jsou často pravdivé i slušné, neporušují žádná pravidla a umožní nám se zdravě ventilovat. Avšak nějaký pan "nezávislí" nám "ověří faktum" takovým způsobem, že nám příspěvek vymaže, nás následně zneviditelní tím, že naše příspěvky se v budoucnu pod dobu minimálně čtvrt roku, budou objevovat až někde ve spodu, kam běžný uživatel sociální sítě málokdy zabrouzdá, nebo Vás zkrátka natvrdo zablokuje. Přičemž se například za týden prokáže, že máte pravdu Vy, ale zpětně se Vám nikdo neomluví, ani váš příspěvek nikdo nevrátí zpět.

Můj účet na Facebooku je například již přes rok uvězněn v tzv. shadow banu. Za pravdivé věci jsem byl napomínán, posléze blokován a stínován - zkrátka kontinuálně šikanován. Občas mám nějaký ten tvrdý blok, ale zkrátka vždy u svého účtu vidím, že mám "minimálně na 90 dní příspěvky Facebookem umístěné někde vespod", aby je nikdo neviděl.

Lussiferův vášnivý vztah s facebookovými faktčekry zachycený na jednom snímku

Nejlepší na tom je, že máte údajně možnost odvolat se. Jako, aby se Facebook ukázal být demokratický a svobodný. Takže možnost odvolat se jsem měl asi u dvou příspěvků, protože tam, kde Vám už Facebook předtím příspěvek s fotkou, či videem smazal, to nejde, takže leckdy ani nevíte, co Vám Facebook smazal a za co Vás banuje, protože se na to už nedostanete a možnost odvolat se neexistuje.

Tam kde to jde, se odvoláte jen způsobem, že zmáčknete na tlačítko "nesouhlasím" a do minuty vám od těch samých anonymních "odborníků" přijde, že Vaše blokace trvá, a někdy je i navýšená. Tedy Vás za to, že jste zmačkl tlačítko "nesouhlasím s rozhodnutím" potrestají, abyste si to příště rozmyslel.

A tam, kde je možnost odvolat se, se dostanete až k tabulce, kde vyplníte řadu věcí a na konci máte možnost stisknout odeslat, ale ono to nejde. Systém Vám napíše - "zkuste to později". No, takto jsem to zkoušel jednou, asi měsíc v kuse. Asi je zbytečné psát, jak to dopadlo. Zkrátka stát si došlápne na sociální síť tím způsobem, že bude po jeho, nebo budou CEO potrestáni, takže například v České republice jsou státem podporováni takoví fašisté, jako například lháři z manipulatori.cz, a tito lidé, stejně tak jako Kartouzova sebranka pohádkových pomatenců "Elfové" dostávají volné ruce, aby fungovali jako tzv. nezávislí ověřovatelé faktů, jejichž profesí je sledovat, bonzovat, nahlašovat a jim politicky nevyhovující komentáře cenzurovat a majitelé účtů blokovat a nahlašovat dále, například BIS, nebo v USA CIA, či NSA.

Za dva rok a půl, co píši o Speciální vojenské operaci, jsem mnohokrát zanalyzoval situaci na bojišti, která se následně například za měsíc stala přesně podle mé předpovědi, vycházející z mé analýzy, ale tito hlídači pravdy mě stejně zablokovali a zaškatulkovali jako "háře". Pod mými příspěvky se objevovali věci, jako že jsem pod "Ruským vlivem", že "tato informace je nepravdivá" apodobně. Tak to funguje dodnes, nyní jste si mohli všimnout, že mám blokaci i za nahotu na účtu. Funguje to tak, že zkrátka ať člověk jako já dělá, co dělá, bude prostě blokován za všechno. Ten příspěvek, údajně propagující nahotu, obsahoval fotku z amerického kongresu, kdy tam byla vystavena již zcenzurovaná (penis byl zakryt černou páskou) fotografie Huntera Bidena (syna prezidenta Bidena) a byly projednávány veřejně jeho skandály. Tedy o žádné nahotě nemohla být řeč.

Pokud si někdo myslí, že dnešní "X" (bývalý Twitter) je jiné, pak moc nejásejte. Toto se Vám například objeví, když chcete navštiv můj profil na X:

"Varování: Tento profil může obsahovat potenciálně citlivý obsah" Takže vidíte, jaký jsem desperát. Ani Muskovo "X" mě nemá příliš v lásce.

V interní zprávě ze srpna 2019, která unikla v roce 2021, Facebook přiznal, že "mechanika našich platforem není neutrální", a dospěl k závěru, že pro dosažení maximálních zisků je nutná optimalizace pro zapojení. Za účelem zvýšení angažovanosti algoritmy zjistily, že nenávist, dezinformace a politika jsou pro aktivitu aplikací instrumentální. Jak se odkazuje ve zprávě: "Čím podnětnější materiál, tím více udržuje uživatele v angažovanosti, tím více je algoritmem podporován.". (Zdroje: TikTok nabádá uživatele ke sledování krajně pravicových extremistických účtů, MediaMatters for America, 26. března 2021 -a- Studie: Falešné zprávy se šíří rychleji než pravda, MIT, 8. března 2018).

YouTube byl identifikován jako server šířící radikalizovaný obsah. Al-Káida a podobné extremistické skupiny byly spojovány za náborová videa a zapojení do mezinárodních médií. (Zdroj: MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR, MZV ČR): Murthy, Dhiraj. Evaluating Platform Accountability Terrorist Content on You Tube, American Behavioral Scientist, 1. května 2021).

"Americké ministerstvo spravedlnosti definuje terorismus "osamělého vlka" (self) jako "někoho, kdo jedná sám při teroristickém útoku bez pomoci nebo podpory vlády nebo teroristické organizace". Prostřednictvím sociálních médií na internetu je terorismus "osamělého vlka" na vzestupu a je spojován s algoritmickou radikalizací. (Zdroj: MZV ČR, s. 1): Terorismus osamělých vlků v Americe, Úřad pro justiční programy. November 2, 2022).

Pro upřesnění, podle Walter: Lidé si mohou na sociální sítě dávat, co chtějí, což je známé jako svoboda projevu, ale je zásadní potlačit algoritmy, které posilují nenávistné projevy v celé zemi. To je klíčovým faktorem v nevítané americké potyčce s jasnou a nebezpečnou hrozbou plnohodnotné občanské války.

Na právním základě mohou algoritmy i nadále generovat prokliky jako šílené, což buduje příjmy společností provozujících sociální média. Článek 230 má krytá záda.

Připomenu jen, že Youtube je v tomto snad ještě horší, než Facebook a to je co říci. Byly my smazány již dva kanály. Na mém třetím Youtubovém kanále dobíhají sankce, kdy scházela jen jedna jediná a byl tento účet smazán taktéž. Byl jsem tedy donucen smazat přes 300 videí a čekat, než-li sankce přeběhnou. Mezitím jsem videa zálohoval na Odysee a Rumble, kde rovněž Český List působí. Za přeložení Putinova projevu a vojenské přehlídky jsem byl nařčen z propagace terorismu a genocidia, a mé analýzy s mapami byly vyhodnoceny, jako lež. V situačních mapách jsem hovořil o tom, že Arťomovsk (Bachmut) bude dobit ozbrojenými silami ruské federace. Tato zpráva byla označena, jako lež, video bylo vymazáno a já dostal sankci za "nepravdu". Jak je to dnes? Ach ano, Arťomovsk byl dobyt ozbrojenými silami ruské federace. Ale počkat, sankce stále trvá, i když je prokázáno, že jsem měl pravdu, protože i prolhaný západní tisk píše to samé. Hmm, zvláštní? Ne, to jsou jen poměry "nezávislých ověřovatelů faktů".

Ochranný štít § 230

Článek 230 zákona o slušném chování v komunikacích z roku 1996 uvádí: "Žádný poskytovatel nebo uživatel interaktivní počítačové služby nesmí být považován za vydavatele nebo mluvčího jakékoli informace poskytnuté jiným poskytovatelem informačního obsahu." Tím chrání média před odpovědností nebo žalobami kvůli obsahu třetích stran a snižuje motivaci společnosti odstraňovat škodlivý obsah nebo dezinformace, což umožňuje společnostem sociálních médií maximalizovat zisky prosazováním radikálního obsahu bez právních rizik.

"Nejvyšší soud propásl ostře sledovanou příležitost vyjasnit rozsah federálního štítu odpovědnosti známého jako § 230, který chrání internetové společnosti před většinou právních nároků kvůli obsahu zveřejňovanému uživateli... Ve dvojici rozhodnutí ve čtvrtek ráno soudci zamítli žaloby, které chtěly technologické giganty jako Google a Twitter činit odpovědnými za obsah propagující terorismus na jejich platformách. Soud žaloby zamítl, aniž by vydal nějaký zásadní výrok o ustanovení o imunitě, které je stále častěji pod palbou kritiky ze strany republikánů a demokratů." (Zdroj: Twitter, Google Win Big at Supreme Court, Politico, 18. května 2023)

Ještě v listopadu 2022 konstatoval Výbor pro vnitřní bezpečnost amerického Senátu: "Platformy sociálních médií hrají stále větší roli v šíření extremistického obsahu, který se promítá do násilí v reálném světě, částečně kvůli obchodním modelům, které motivují zapojení uživatelů na úkor bezpečnosti."

Megafon sociálních sítí (internet) je možná jediným nejprovokativnějším, ale zároveň nejchráněnějším přispěvatelem k občanské válce na plné obrátky, i když společnosti provozující sociální sítě prohlašují, že se snaží co nejvíce filtrovat... pomocí algoritmů?

"V této zprávě jsme se rozhodli poodhrnout oponu a ukázat, jak algoritmy fungují v praxi. Vyvinuli jsme a otestovali algoritmické modely v oblasti detekce útočných projevů a prediktivní policejní kontroly. Rychle jsme zjistili, že automatické odhalování nenávistných projevů je nespolehlivé." Předpojatost algoritmů: Umělá inteligence a diskriminace, Agentura Evropské unie pro základní práva, 2022).

Podle doktorky Walter ji každý dotazovaný informoval: "Nečekáme, že to přijde." Nikdo neohlašuje nástup občanské války, žádné houkající sirény, troubení nebo zvonění zvonů. Prostě se to stane.

Mezitím se mnoho lidí cítí špatně, je jim úzko, cítí něco, co nedokážou pojmenovat, věci nejsou úplně v pořádku, národní úzkost se odráží v masovém lidském chování. Podle průzkumu Americké psychologické asociace téměř 40 % Američanů uvažuje o přestěhování do jiné země kvůli politickému prostředí a 70 % je vystresováno kvůli násilí, masovým přestřelkám a střelbě. Národní psychika je slabá a zranitelná zároveň s tím, jak sílí známky anokracie a politiky identity.

Ulice v metropolitní oblasti Portlandu v Oregonu, USA Tyto obrázky mě nutí myslet na Ukrajinu a na to, že je třeba tam okamžitě poslat další miliardu dolarů.

Takových videích jsou na internetu tisíce a tisíce. Je známo, že dnes jdete například po ulici slávy v Hollywoodu, kde máte chodník s hvězdami se jmény celebrit. Jdete a kromě obrovského a nesnesitelného zápachu se ohlédnete nalevo a vidíte hromady odpadků navršených na sebe, lidské výkaly, staré pleny, plíseň, nábytek. Otočíte hlavu napravo a vidíte stany s bezdomovci - většinou myšlenkami mimo, protože jsou pod vlivem drog.

Ulice Hollywoodu dnes v roce 2023. Přímo American dream (Americký sen) - náš vzor
Lidé ve Státech jsou znepokojeni tím, jak cynicky americká vláda přehlíží potřeby běžných občanů, ale nezdráhá se posílat miliardy dolarů na podporu cizího režimu nějakého jiného státu, o kterém ani Američané neví, kde by jej hledali na mapě.

Závěrečná slova Barbary Walter: "Musíme být dostatečně odvážní, abychom bojovali za skutečnou demokracii..., protože pouze bojem za demokracii si můžeme zajistit, že skutečně dosáhneme míru."

Jen bych závěrem za sebe dodal jeden skromný požadavek občana českého státu: Američané, bojujte za demokracii, ale bojujte za demokracii u sebe doma. Celý svět je rozvrácen tím, že jste přinášeli svojí verzi demokracie ostatním. My o Vaší "demokracii" nestojíme.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x