ČESKÝ LIST

USA obětí vlastní propagandy ve válce na Ukrajině: Americké ambasádě v Praze se směje celý svět!

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Americké velvyslanectví v Praze pokračuje v potlačování historických souvislostí ukrajinského konfliktu, což Američany nebezpečně uvěznilo v nevědomosti o válce.

Zahlazování historických souvislostí války na Ukrajině vyústilo v hluboce trapnou epizodu pro velvyslanectví Spojených států v Praze.

Příspěvek velvyslanectví z 21. srpna na sociální síti X (dříve Twitter) se vzkazem, který v hrubém překladu z češtiny znamená "Agrese vždy přichází z Kremlu", ukazoval dvě fotografie: první zobrazovala sovětské tanky v ulicích Prahy v roce 1968. Druhá ukazovala oheň hořící před budovou a byla označena nápisem "Oděsa 2023".

Uživatelé Twitteru rychle upozornili na chybu velvyslanectví. "Spodní fotka je z Oděských střetů v roce 2014, kde byli zastánci federalismu (proruští) upáleni zaživa při střetu s ukrajinskými nacionalisty, zatímco policie a hasiči stáli poblíž a přihlíželi. Dodnes nebyl nikdo uvězněn," napsal jeden z komentátorů.

Někdo jiný napsal: "Vy podlí lidé, překrucujete historii, abyste vybělili zločiny ukrajinské krajní pravice proti pokojným Ukrajincům, a ve skutečnosti jejich zločiny používáte s diametrálně odlišným významem!".

Velvyslanectví zprávu zaregistrovalo a pojalo studenou sprchu takto: "Děkujeme za upozornění a omlouváme se za nesprávné použití grafiky. Chtěli jsme ilustrovat probíhající ruskou agresi proti Ukrajině a vybrali jsme špatnou fotografii," napsalo. Tedy ve zkratce vůbec připomínky na hanebnou propagandu americké velvyslanectví nereflektovalo, ale omluvilo se v podstatě za to, že kvalita jejich lživé propagandy nedosahuje dostatečných kvalit a fotografii mohli zvolit lepší. Do Ruska při tom neopomenuly kopnout znovu - je to totiž v popisuje jejich práce.

To přimělo jiného uživatele Twitteru k sarkastické reakci: "Chtěli jste ilustrovat ukrajinskou agresi proti ruskému lidu a vybrali jste správnou fotografii."

Velvyslanectví poté tweet smazalo. Událost zobrazenou na spodní fotografii nikdy nepřiznalo. To značí buď neznalost události, nebo její záměrné potlačení. Masakr v Oděse je klíčovým bodem pro pochopení příčiny války a Západ jej pohřbil a vytvořil propagandistický narativ o ruské intervenci.

2. května 2014

Demonstranti v Oděse 2. května 2014 protestovali proti násilnému svržení demokraticky zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče, ke kterému došlo o dva a půl měsíce dříve, 21. února 2014. Zapojení USA do převratu odhaluje uniklý telefonický rozhovor mezi náměstkyní ministra zahraničí Victorií Nuland a Geoffreym Pyattem, tehdejším velvyslancem USA na Ukrajině.

Dne 2. května fotbaloví chuligáni a krajně pravicové skupiny úmyslně zapálili budovu odborů v Oděse, kam se uchýlili protestující proti převratu. Bylo zabito až 48 lidí. Policie nezasáhla. Na videozáznamu je vidět, jak nejméně jeden policista a další osoby střílejí do budovy ze zbraní. Dav jásá, když mnozí z lidí uvězněných uvnitř skočili vstříc smrti.

Tehdejší prosby OSN a Evropské unie, aby Ukrajina případ vyšetřila, byly ignorovány. Tři vyšetřování ukrajinské místní vlády byla zbrzděna zadržováním tajných dokumentů.

Kliknutím na fotografii zobrazíte video, které ukazuje útok na proruské demonstranty 2. května 2014, včetně střelby policistů.

Ze zprávy Evropské komise (EK) o incidentu je zřejmé, že neprovedla vlastní vyšetřování, ale spoléhala se na místní šetření, zejména na vyšetřování dočasné vyšetřovací komise Nejvyšší rady.

EK si ve svých zprávách stěžuje, že i jí bylo znemožněno nahlížet do utajovaných informací. Podle EK ukrajinské vládní sondy "nesplnily požadavky Evropské úmluvy o lidských právech".

EK se opírá pouze o chybné místní šetření a uvádí, že proruští či profederalističtí demonstranti odpoledne zaútočili na pochod za jednotu, což vyvolalo pouliční bitky. Poté:

"Kolem 18:50 profederalisté vyrazili dveře [budovy odborů] a vnesli dovnitř různé materiály, včetně krabic se zápalnými lahvemi a produkty potřebnými k jejich výrobě. Pomocí dřevěných palet, které podpíraly stany na náměstí, zablokovali vchody do budovy zevnitř a postavili barikády. Když kolem 19.20 hodin dorazili na náměstí, protestující za jednotu zničili a zapálili stany tábora Anti-Majdan. Zbylí profederalističtí protestující vstoupili do budovy odborů, odkud si vyměňovali se svými venku rozmístěnými odpůrci střely a zápalné lahve. ...

Kolem 19.45 hodin vypukl v budově odborů požár. Z následné forenzní expertizy vyplynulo, že požár vznikl na pěti místech, a to ve vstupní hale, na schodišti vlevo a vpravo od budovy mezi přízemím a prvním patrem, v místnosti v prvním patře a na podestě mezi druhým a třetím patrem.

Kromě požáru ve vstupní hale mohly být požáry založeny pouze jednáním osob uvnitř budovy. Forenzní zprávy nenašly žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že požár byl předem naplánován. Zavřené dveře a komínový efekt způsobený schodištěm měly za následek rychlé rozšíření požáru do vyšších pater a rychlý a extrémní nárůst teploty uvnitř budovy."


Místní vyšetřování proto obvinilo protestující proti Majdanu ze založení požáru v celé budově. Toto video, které zachycuje události toho dne vedoucí k požáru, však zachycuje hlavní požár ve vstupní hale. Je na něm vidět, jak extremisté Pravého sektoru házejí do budovy zápalné lahve a policista na ni střílí ze zbraně.

Neukazuje žádné koktejly hozené z budovy. Neukazuje ani střety z dřívějšího dne, ačkoli jeden z pro-jednotných demonstrantů říká, že byli napadeni na Katedrálním náměstí a že přišli z pomsty upálit protestující proti Majdanu v budově.

Pád

Osm dní po masakru v Oděse se účastníci převratu v Doněcké a Luhanské provincii na východě Ukrajiny, které hraničí s Ruskem, v referendu vyslovili pro nezávislost na Ukrajině.

Převratová vláda podporovaná Spojenými státy zahájila dva týdny předtím, 15. dubna 2014, vojenský útok proti etnickým Rusům v Donbasu, kteří protestovali proti převratu, včetně obsazení vládních budov, na obranu demokratických voleb. Tato fáze války trvala téměř osm let a zabila tisíce lidí, než 24. února 2022 vyvolala ruskou intervenci do občanské války.

Rusko tvrdí, že mělo důkazy o tom, že ukrajinská armáda, která na linii dotyku shromáždila 60 000 svých vojáků, je na pokraji ofenzivy s cílem znovu dobýt provincie Donbasu. Mapy OBSE to potvrzují tím, že ukázaly dramatický nárůst ostřelování z vládní strany do povstaleckých oblastí v únoru loňského roku.

Rusko vtrhlo na Ukrajinu s deklarovaným cílem "de-nacifikace" a "demilitarizace" Ukrajiny, aby ochránilo ruskojazyčné obyvatelstvo a obyvatele Donbasu. Svou roli sehrály i události v Oděse 2. května 2014. V televizním projevu tři dny před invazí ruský prezident Vladimir Putin řekl:

"Člověka mrazí při vzpomínce na strašlivou tragédii v Oděse, kde byli brutálně zavražděni pokojní demonstranti, kteří byli zaživa upáleni v Domě odborů. Zločinci, kteří toto zvěrstvo spáchali, nebyli nikdy potrestáni a nikdo po nich ani nepátrá. My však známe jejich jména a uděláme vše pro to, abychom je potrestali, našli a postavili před soud."

Zpravodajství západních médií

Vstup do New York Times. (Niall Kennedy, Flickr, CC BY-NC 2.0)

Deník The New York Times první zprávu o masakru pohřbil hned 2. května 2014, když napsal, že "desítky lidí zemřely při požáru souvisejícím se střety, které vypukly mezi demonstranty pořádajícími pochod za jednotu Ukrajiny a proruskými aktivisty".

Poté deník Times zveřejnil videoreportáž, podle níž byly desítky lidí zabity při požáru a "další byli zastřeleni, když v ulicích Oděsy vypukly boje mezi proruskými a protiruskými skupinami". Podle vypravěče videa se "davy snažily zachránit životy". Cituje ukrajinskou policii, podle níž byl "prokyjevský pochod přepaden ... byly házeny zápalné bomby" a v ulicích vypukly přestřelky.

Vůdkyně Femen Evgeniia Kraizmanová pózuje na místě masakru 2. května v Oděse

Zesnulý Robert Parry, který založil Consortium News, informoval 10. srpna 2014:

"Brutalita neonacistů se znovu projevila 2. května, kdy pravicoví drsňáci v Oděse napadli tábor protestujících etnických Rusů a zahnali je do budovy odborů, kterou následně zapálili zápalnými lahvemi. Když budovu zachvátily plameny, někteří lidé, kteří se pokusili utéct, byli pronásledováni a biti, zatímco ti, kteří zůstali uvězněni uvnitř, slyšeli, jak je ukrajinští nacionalisté přirovnávají k černo-červeně pruhovaným bramborovým broukům zvaným "Kolorádi", protože tyto barvy se používají na proruských stužkách.

Skandovali: "Hoří, Colorado, hoří".

Jak se požár zhoršoval, umírající uvnitř slyšeli posměšný zpěv ukrajinské hymny. Budova byla také posprejována symboly připomínajícími svastiku a graffiti s nápisem 'Galicijské SS', což je odkaz na ukrajinskou nacionalistickou armádu, která za druhé světové války bojovala po boku německých nacistických SS a zabíjela Rusy na východní frontě."

Důsledky potlačování informací

Přestože se o událostech z 2. května 2014 tehdy psalo, ze západních médií prakticky zmizely. Jednalo se o jednu ze zásadních událostí, které nakonec vedly k zásahu Ruska do ukrajinské občanské války.

Stejně tak zmizela role ukrajinských neonacistů při převratu v roce 2014 a osmileté válce na Donbasu, o níž tehdy západní mainstreamová média hojně informovala, čímž se vymazal kontext ruské invaze. Zapomnělo se i na ruskou nabídku smluv s USA a NATO z prosince 2021, která měla zabránit válce. Po ruské intervenci byla zahájena kampaň tzv. dezinformátorů, kteří se snažili potlačit informování alternativních médií o těchto skutečnostech.

Důsledky těchto snah jsou jasné. Agrese kyjevského pučistického režimu proti etnickým Rusům na Ukrajině, která vedla k ruské intervenci, byla vymazána z historie.

Zůstala karikaturní verze, podle níž konflikt nezačal v roce 2014, ale v únoru 2022, kdy se Putin jednoho rána probudil a rozhodl se vtrhnout na Ukrajinu. Podle této verze neexistovala žádná jiná příčina než nevyprovokovaná ruská agrese proti nevinné zemi.

Velvyslanectví USA v Praze tedy buď klamně použilo tuto fotografii, nebo, což je pravděpodobnější, nemělo ani ponětí, co se v Oděse v roce 2014 stalo, protože od té doby se o tom téměř neinformovalo, a myslelo si, že ukázkový příklad ukrajinské agrese proti etnickým Rusům je místo toho fotografií ukazující ruskou agresi proti Ukrajincům.

Osobně si myslím, že fotografie mohla být klidně vypuštěna záměrně, aby se tak otestovala silnou propagandou poničená paměť obyvatel Kolektivního západu. Malý testovací balónek, abychom si ověřili, zda léta tvrdé práce a propagandistického úsilí přináší své ovoce v podobě vygumovaných národů za pomocí všudypřítomné lži. Nezapomeňme totiž, že toto není zdaleka ojedinělý případ úmyslného klamání Západních médií (zejména těch českých a slovenských), které používají k vyprávění falešných příběhů záměrnou manipulaci s fotografiemi, videi, zinscenovanými scénami i falešnými herci, kteří znázorňují "civilisty trpící pod hrozným ruským útlakem a agresí".

Tak to dopadá, když věříte vlastní propagandě.

Bývalý americký prezident Barack Obama o tradiční strategii Spojených států amerických

„Prostě musíte zaplavit náměstí libovolné země spoustou sraček… Stačí vznést dost otázek, šířit dost špíny, zasadit dost konspiračních teorií, a lidé NEBUDOU vědět čemu více věřit. Jakmile ztratí víru ve své vůdce, mainstreamová média a politické instituce, jeden v druhého, v možnost pravdy - HRA JE PŘIJATA A MY JSME VYHRÁLI." - Obama

Toto jsou slova nabádající k postupu proti lidem tohoto světa. A dnes to média uplatňují naplno.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x