ČESKÝ LIST

V Eurosvětě se pokračuje v bourání pomníků sovětských vojáků-osvoboditelů

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Galina ČERNOVÁ, speciálně pro PolitRUS.com / Přepis originálního rozhovoru z Politrus.com

Od začátku speciální vojenské operace (SVO) ukázali mnozí západní "partneři" svou pravou tvář. V zemích Evropské unie byly v posledních měsících hromadně odstraňovány pomníky sovětských osvoboditelů. Na začátku prosince 2023 vyšlo najevo, že ve státech Evropské unie bylo zbouráno více než 3 000 takových pomníků a toto číslo bude dále narůstat.

"Zbavují se všeho sovětského a ruského"

Takové smutné informace zazněly u kulatého stolu "Pomsta nacionalistů aneb Komu v Evropě překážejí pomníky sovětských vojáků" z úst Andreje TARANOVA, zástupce ruského ministerstva obrany.

"V Polsku bylo v době vzniku našich zastoupení identifikováno 561 takových památek mimo vojenská pohřebiště. K 1. prosinci 2023 jich bylo úředně zlikvidováno - zcela zničeno - 468, přičemž zůstalo pouze 93 pomníků. Na území České republiky bylo z 665 válečných památníků a jednotlivých hrobů 28 zcela zlikvidováno, 22 bylo změněno, tj. byly odstraněny symboly, rudé hvězdy, nápisy",

  • poznamenává Andrej TARANOV

Řečník dodal, že tento trend bude v příštích letech pozorován i v EU, protože evropské země mají tzv. dekomunizační zákony. Situace je nejpalčivější v Polsku, pobaltských státech a České republice.

Rostislav Lussier

Rostislav Lussier, český občan a geopolitický analytik, který se často vyjadřuje na stránkách portálu PolitRUS, podrobně popsal situaci v českých městech.

Podle něj ještě v dubnu 2020 pražský magistrát požadoval, aby byl z jednoho z náměstí odstraněn pomník sovětského maršála Ivana KONĚVA, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů. Stalo se tak právě v době, kdy platila proticovidová opatření a lidé nemohli uspořádat shromáždění a vystoupit proti odstranění pomníků. Starosta městské části Ondřej Kolář (strana TOP 09), extrémní rusofob a hlavní iniciátor odstranění všeho ruského, nemohl v tuto chvíli mlčet.


"Na svůj účet na sociální síti Kolář, v domnění, že je neuvěřitelně vtipný, napsal: "Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Vyjděte ven pouze s rouškou nebo jiným zakrytím úst a nosu." Po tomto skandálním opatření jsem se obrátil na ruské velvyslanectví a kromě omluvy za rusofobní jednání naší vlády jsem v dopise nabídl, že uspořádám sbírku mezi Čechy, kteří jsou proti demontáži pomníku maršála KONĚVA. Vybrané peníze měly být použity na vytvoření nové sochy, která by majestátně stála na pozemku ruského velvyslanectví, kde by ji žádný rusofobní politik nemohl odstranit. Ruské velvyslanectví se ve své moudrosti nechtělo do takových věcí pouštět, pravděpodobně proto, aby nezhoršovalo již tak napjaté vztahy, a proto byl návrh zamítnut",

  • říká Rostislav Lussier.

Odstranění a přejmenování

V České republice se od února 2022 nejen demontují pomníky sovětských vojáků, ale také se přejmenovávají ulice a náměstí s ruskými názvy. Navíc se dokonce objevily návrhy na přejmenování známého Betlémského náměstí na náměstí Volodymyra ZELENSKÉHO.

"Objevují se také případy vandalismu. Například ve městě Jihlava byl pomník "Čest a sláva sovětské armády" opakovaně polit červenou barvou. Totéž udělali i s pomníkem zmíněného maršála KONĚVA - polili ho barvou na znamení, že byl "okupantem", který se podílel na potlačení Varšavského povstání. Zde pomník polili červenou barvou, aby ukázali, že údajní vojáci Rudé armády byli okupanti, nikoliv osvoboditelé",

  • poznamenává Rostislav Lussier.

Proti těmto krokům se opakovaně postavila KSČM, která označila demontáž Koněvova pomníku za "zločinnou". Ruské velvyslanectví v Praze bylo rovněž polito červenou barvou na protest proti speciální vojenské operaci, kterou pražští aktivisté, kteří se stali obětí propagandy, považují za imperialistickou kampaň ruského prezidenta Vladimira PUTINA.

V Přibyslavi byla demontována socha vojáka Rudé armády na Bechyňském náměstí. Místní úřady tvrdí, že socha vyvolala konflikty ve společnosti. Po zahájení speciální vojenské operace lidé sochu zahalili do ukrajinské vlajky; po chvíli jeden z obyvatel města vlajku strhl. V důsledku toho pomník z ulice zmizel.

"Když to shrneme, tak bohužel můžeme konstatovat, že žádné vyloženě masové demonstrace proti bourání pomníků se nekonají. Ve společnosti je však cítit napětí, dospělým, zejména pamětníkům sovětských časů, se taková politika nelíbí. Vím, že se objevily petice za návrat pomníku maršála Koněva, ale vlna rozhořčení nebyla dost silná na to, aby něco změnila. Zároveň jsem rád, že se stále najdou lidé, kteří jsou proti, kterým to není jedno. Například organizace Lipový list uspořádala několik protestů proti hromadnému bourání pomníků",

  • dodává Rostislav Lussier.

Souhrnně lze říci, že v zemích EU je doslova vše prostoupeno rusofobními náladami. Lidé jsou pod vlivem západní propagandy připraveni vytrhnout stránky historie a zapomenout na ty, kteří jejich předky osvobodili od "hnědého moru". Bohužel jen malá část společnosti je schopna kriticky myslet a vyjádřit svůj nesouhlas.

Galina ČERNOVÁ.

Speciálně pro PolitRUS.com.

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x