ČESKÝ LIST

Zelenský skrytě vyhrožuje destabilizací Evropy, pokud bude omezen přísun zbraní

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Jak předpověděla řada nezávislých geopolitických komentátorů, včetně nás, oficiální verze o tom, proč ukrajinská protiofenzíva skončila neúspěchem, bude falešně tvrdit, že Západ neposkytl "dostatek" zbraní včas. Navzdory doslova desítkám miliard dolarů amerických daňových poplatníků utopených ve válečném úsilí Kyjeva v rekordním tempu a rozsahu to bude "vina" Spojených států a jejich spojenců - nebo se to alespoň upevní jako pohled a narativ ukrajinské vlády (a pak se bude papouškovat mezi nejzarytějšími jestřábími stoupenci Zelenského).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský se tento týden věnoval prosazování této myšlenky jako klíčového bodu, když v neděli nejprve řekl Fareedu Zakariovi ze CNN, že jeho země "čekala příliš dlouho" se zahájením protiofenzívy. Důvod? Obviňuje Západ, že jeho vojenské velitele donutil tak dlouho čekat na potřebnou výzbroj a výstroj.

"My - podívejte, čekali jsme příliš dlouho. Je to pravda. Ne, jsem vděčný partnerům, Spojeným státům, EU, dalším partnerům," řekl Zelenský. "Jsem velmi vděčný prezidentu Bidenovi a Kongresu, ale musíme to pochopit: "Čekali jsme příliš dlouho, oni kladli miny."

"Pak když jsme byli připraveni z hlediska našich partnerů, protože rozhodnutí dát nám například Bradley [bojová vozidla] a další druh zbraní, rozhodnutí, neznamená výsledek."

A The Hill k jeho výrokům podotýká: "Zelenský poznamenal, že Ukrajina nedostává zbraně, které jí byly slíbeny, ihned poté, co je ohlásili spojenci." Není to poprvé, co Zelenský obviňuje západní sponzory z pomalosti dodávek a výcviku. V zákulisí ho však jeho západní patroni kritizují za "nevděčnost".

Koncem března Zelenský na otázku, proč se protiofenzíva odkládá, odpověděl, že "zatím nemůže začít", protože není schopen "poslat naše statečné vojáky do první linie bez tanků, dělostřelectva a raket dlouhého doletu". A pak v květnu znovu ujistil, že "můžeme postupovat s tím, co máme, a myslím, že můžeme být úspěšní, ale ztratíme spoustu lidí, to je podle mě nepřijatelné". Tehdy dodal: "Musíme počkat, potřebujeme trochu více času." V té době se však již na nic nečekalo. Ofenziva se později opožděně rozjela v plné síle v červnu.

V dalším rozhovoru, který byl čerstvě zveřejněn tento týden pro americká média, Zelenský toto téma "svalování viny na Západ" posunul ještě dál. V poznámkách pro časopis Economist vyslovil chabě zastřenou hrozbu těm zemím, které uvažují o jakémkoli omezení pomoci, a varoval, že "miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích" jsou schopny destabilizovat Západ.

Zde jsou Zelenského slova zachycená v rozhovoru pro týdeník Economist zveřejněném tento týden:

"Omezení pomoci Ukrajině povede pouze k prodloužení války, tvrdí Zelenský. A pro Západ by to znamenalo riziko na jeho vlastním dvorku. Nelze předvídat, jak by miliony ukrajinských uprchlíků v evropských zemích reagovaly na opuštění své země.

Ukrajinci se obecně "chovají dobře" a jsou "velmi vděční" těm, kteří je ukrývají. Na tuto velkorysost nezapomenou. Pro Evropu by však nebylo "dobrým příběhem", kdyby tyto lidi "zahnala do kouta".

Řada komentátorů na internetu si všimla jeho překvapivě otevřené a agresivně obviňující rétoriky, podle níž se zdá, že vyhrožuje Evropě terorismem, pokud Ukrajina nedosáhne svého.

"Chápu to špatně, nebo Zelenský skutečně vyhrožuje evropským zemím terorismem, pokud nepošlou na Ukrajinu zbraně, které chce?" ptá se Arnaud Bertrand.

Max Abrahms, odborník na boj proti terorismu a profesor mezinárodních vztahů, k tomu řekl toto...

Zelenský nyní vyhrožuje, že ukrajinští uprchlíci zaútočí na Evropu, pokud nebude pokračovat v rozjetém vlaku.

V tomtéž rozhovoru Zelenský zopakoval své předchozí sliby, že s Putinem nikdy nebude vyjednávat a nebude uvažovat o odstoupení území. Podle dalších informací týdeníku Economist:

Zelenský hlasitě ťuká do stolu a odmítá myšlenku kompromisu s Vladimirem Putinem. Válka bude pokračovat, "dokud Rusko zůstane na ukrajinském území", říká. Vyjednaná dohoda by nebyla trvalá. Ruský prezident má ve zvyku vytvářet "zamrzlé konflikty" na ruských hranicích (například v Gruzii) nikoliv jako samoúčelné, ale protože jeho cílem je "obnovit Sovětský svaz". Ti, kdo se rozhodnou s mužem v Kremlu jednat, "podvádějí sami sebe", podobně jako západní představitelé, kteří v roce 1938 v Mnichově podepsali dohodu s Adolfem Hitlerem, jen aby sledovali jeho invazi do Československa. "Chyba není v diplomacii. Chybou je diplomacie s Putinem. On vyjednává pouze sám se sebou."

Možná právě proto představitelé obrany na Západě, včetně předsedy sboru náčelníků štábů Marka Milleyho, varovali veřejnost, že válka na Ukrajině může trvat "roky".

Zelenský v rozhovoru také naznačil, že na řadě by mohla být společenská transformace směrem k totální válce:

Dlouhá opotřebovávací válka by mezitím pro Ukrajinu znamenala rozcestí. Země by ztratila ještě více lidí, a to jak na frontě, tak v důsledku emigrace. Vyžadovalo by to "zcela militarizovanou ekonomiku". Vláda by tuto perspektivu musela předložit svým občanům, říká pan Zelenský, aniž by upřesnil jak; nová společenská smlouva nemůže být rozhodnutím jednoho člověka. Po téměř 19 měsících války prezident říká, že je na změnu "morálně" připraven. Svým lidem však tuto myšlenku nadhodí pouze v případě, že se slabost v očích jeho západních podporovatelů stane "trendem". Nastal tento okamžik? Ne, zatím ne, říká. "Díky Bohu."

To znamená zajímavé potvrzení toho, že eskalace je v mnoha ohledech poháněna vnímáním a pověstí, které jsou na Západě považovány za "slabé".

Zelenský také použil rétoriku George W. Bushe "buď s námi, nebo proti nám", zejména ve výrocích, které byly široce rozšířeny 11. září…

Spolu s dalšími jsem upozorňoval na to, co v západním diskurzu ve skutečnosti znamená "proruský": jakékoli zpochybňování nebo nesouhlas s politikou USA/NATO, která podněcuje válku na Ukrajině.
V novém rozhovoru pro @TheEconomist to Zelenskij řekl výslovně:
https://economist.com/europe/2023/09/10/donald-trump-will-never-support-putin-says-volodymyr-zelensky.

Zelenského přímočaré výroky zejména o možnosti, že uprchlíci Evropě "ztíží život", budou pravděpodobně udávat tón a příklad mnoha jeho nižším úředníkům.

Můžeme očekávat, že toto vznětlivé vybíjení a tato "varování" namířená proti Evropě a USA budou narůstat. Již jsme se tento týden dočkali podívané na jeho ministra zahraničí, který ponižujícím způsobem buzeroval a drezíroval německého ministra zahraničí:

Kuleba si otírá nohy o Annalenu Baerbock. Na otázku, zda mu dala nějakou naději, že Německo dodá Ukrajině rakety Taurus:
"Ne, nepřekročila oficiální stanovisko německé vlády… ale stejně to uděláte, je to jen otázka času".
Trapné.

Kdy začnou vedoucí představitelé USA, Spojeného království a Evropy říkat "dost", pokud jde o Zelenského kárání, ponižování a vyhrožování?

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x