ČESKÝ LIST

Rostislav Lussier: Jen počkej – Ну, погоди!

Rostislav Lussier
Rostislav Lussier

Analýza Ukrajinské ofenzivy z vojenského i geopolitického hlediska a nástin nadcházejících událostí

Rostislav Lussier - geopolitický analytik

První část – vojenský pohled

Nejprve bych rád zdůraznil, že se ukrajinská ofenziva vyvíjela přesně podle mých předpovědí. Hovořil jsem o tom, že bude profesionální armáda vycvičená NATO přes léto zničena.

Mluvíme o zhruba 72 000 mužích. Poslední ukrajinská brigáda dříve zmíněné profesionální armády byla v polovině září zničena a hovoříme zde o tom, že již není schopna jakéhokoliv dalšího nasazení. Celá tato elitní brigáda přitom prošla několika měsíčním výcvikem v zemích NATO a byla vyzbrojena tím nejlepším, čím ozbrojené síly Ukrajiny disponovaly: 14 tanků Challanger 2, 40 GER pásových obrněných vozidel Marder, 90 amerických kolových transportérů Stryker atd.

Celá slavná ukrajinská ofenziva se katastrofálně nezdařila a když říkám katastrofálně, mám na mysli naprostý debakl. Jestliže v dubnu až květnu ukrajinští politici a generálové mluvili o tom, jak zpět dobijí Krym, a Západ očekával převrat na frontě a úplnou porážku Ruska, tak v září západní publikace rozebírala těch pár kilometrů, které se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo dobít, a ukrajinské telegramové kanály se radovaly z dobytí zničené opuštěné vesnice Rabotino.

V bojích na záporožském směru proměnila ruská vojska osadu Rabotino v ohnivý kotel, aby rozmělnila "protiofenzívu" OSU

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny přiznal, že válečné ztráty představují 80 až 90 ukrajinských vojáků z každých 100 loni na podzim zmobilizovaných. Na Ukrajině bylo podle výpočtů CIA od začátku války do konce června letošního roku mobilizováno 2 miliony Ukrajinců. 80 až 90% zmobilizovaných Ukrajinců již padlo, bylo zraněno, stalo se invalidy, a nebo v důsledku vojenských útrap onemocnělo, a už neslouží v armádě. 1,6 až 1,8 milionů Ukrajinců tak již bylo od začátku Speciální vojenské operace vojsky ozbrojenými silami Ruska zneškodněno.

Podle výpočtů CIA už nyní na Ukrajině zbývají poslední 2 miliony branců, kteří by byli schopni bojovat, kdyby se je však podařilo nějakým způsobem zmobilizovat!

Jistě, v každé válce jsou ztráty, a při dobývaní dobře opevněných pozic se počítá s vyššími ztrátami, jenže tyto ztráty mě nenechávají na pochybách v tom, že se nejedná o úmysl Anglosasů na cíleném vyvražďování slovanských národů – hlavně že krvácí někdo jiný. Ruku v ruce to souvisí s plány, již mnohokrát deklarovanými americkými vysokými politiky, na ochromení Ruska, jak to jen půjde a ukrajinský národ s pomocí západních žoldáků, je pro to více než užitečný nástroj.

Nejlépe situaci dokumentovalo absurdní obětování lidských jednotek při dobývaní bezvýznamné vesničky zvané “Rabotino”, do jejíž blízkosti vrhají ukrajinské ozbrojené síly další a další jednotky a oddíly, které umírají pod destruktivními výbuchy mocné ruské artilerie a leteckých náletů.

Všichni máme ještě v živé paměti, že podobnou strategii obětování vlastních vojáků již ozbrojené síly Ukrajiny praktikovali v boji o Arťomovsk (Bachmut). Jednalo se čistě o politické zadání, kdy i velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj se postavil proti této strategii, ale Zelenský potřeboval politické vítězství, aby jej mohl prezentovat svým západním pánům prostřednictvím tisku, aby ti následně mohli svým voličům lépe prodat svá rozhodnutí posílat na Ukrajinu více peněz, techniky a munice s argumentem, že se vytrvalost proti zlému Putinovi vyplácí. Čas ukázal - nevyplácí.

Bojovníci PMC Wagner opustili zvláštní zónu po osvobození Bakhmutu v květnu 2023. Následně se dnes již zesnulý Jevhen Prigožin neplánoval v nejbližší době vrátit na Ukrajinu a vsadil na africký kontinent.

Podobně tomu je i se "strategií" útoků na okolí vesnice Rabotino.

Pokud jde o ztráty techniky ozbrojených sil Ukrajiny, tak již ztratily 543 tanků, a 18 000 obrněných vozidel různých tříd. A pak, až budou všechny zdroje – živá síla, technika, munice – téměř na nule, bude chtít Kyjev zastavit boje a řekne kouzelnou formuli: “Chceme vyjednávat.”

To pak dopadne jako s Minskými dohodami, kdy Západ využil důvěry Ruska v mezinárodně uzavřené smlouvy, které se nakonec ukázaly jako velký podvod Západu, který sloužil proto, aby mohl Kolektivní západ vyzbrojit a co nejlépe připravit ozbrojené síly Ukrajiny na budoucí vojenský konflikt s Ruskem, který má podle staré americké doktríny, za úkol jediné – Oslabit, zničit a rozparcelovat.

Porošenko na kameru přiznal, že Minské dohody byly podvrh, aby Ukrajina získala čas na vyzbrojení

Bohužel ovšem. Pro Rusko je to katastrofa. I když jsou Ukrajinci ztraceni, byly doby, kdy všichni tito lidé byli také Rusové.

Mnozí lidé o válce informují tak, jako by Rusko ukrajinskou armádu zničilo snadno a bez vlastních ztrát. Nikoliv. Pokud Ukrajina v této probíhající ofenzivě ztratí cca 80 000 životů a poměr zabitých je 1 Rus na 10 Ukrajinců, pak Rusko ztratí během 2-3 měsíců 7.500 lidí. To je populace menšího města.

Mohu říci, že Ukrajina v průběhu ofenzívy nedosáhla na jihu téměř žádných územních zisků. Ukrajina tu a tam získala nějaké vesnice, které Ukrajince přivedly přímo do ruských dělostřeleckých palebných vaků a polo-kotlů, ale celkově můžeme jih považovat za velký "Artěmovsk (Bachmut) na steroidech". Lví podíl na tom má propracovaná "Surovikinova linie", která je pojmenována po ruském generálovi „Armagedonovi“, který již mnohokrát prokázal své kvality útočné (v Sýrii, Čečensku), i obranné (nyní na Ukrajině) a ze kterého mají strach všichni protivníci Ruska, znalí vojenského umění.

Tato ofenziva ukázala, že místo toho, aby Ruské síly dynamicky ustupovaly do připravených obranných pásem, aby se zvýšil počet obětí na ukrajinské straně a udržely své vlastní ztráty na nízké úrovni, tak dělaly pravý opak. A dostáváme se k tomu, že je chyba tuto válku na Ukrajině analyzovat čistě vojenským prizmatem.

Generál ruských ozbrojených sil Sergej "Armagedon" Surovikin a ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu

Na dnešní konflikt totiž musíme pohlížet v geopolitickém rozměru. Pokud chce Rusko konflikt ukončit, musí dosáhnout postupného ukončení vojenských dodávek ze strany Západu, avšak bez vojenských prostředků. To proto, aby se vyhnulo konfliktu s NATO. A nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je odepřít Ukrajině další velká mediální vítězství. I kdyby to znamenalo investovat tisíce životů vlastních vojáků. V celkovém pohledu dřívější ukončení války znamená, že celkové ztráty by mohly být pro Rusko nižší než "investované ztracené životy". Jinak bychom byly svědky tzv. zamrzlého konfliktu, jaký je třeba dnes v Sýrii.

To nás nakonec přivádí k situaci, že se Rusko nejen nevyhýbá silovým střetům s ukrajinskou armádou. Rusko dokonce ani neustupuje na připravené obranné linie, ale spíše se dopředu brání v pružném obranném pásmu před připravenými obrannými liniemi.

Tak Rusko docílí toho, že se neuskuteční žádná ukrajinská vítězství, která by bylo možné ukázat Západu. Výsledky této strategie jsme viděli při nedávné návštěvě Zelenského ve Washingtonu, kde Zelenského američtí senátoři zpražily a podrobily ho řadou nepříjemných otázek, jakými jsou:

„Kde je nějaké vítězství?"

"Jak je možné, že ještě nejste na Krymu?"

"Co se děje s našimi investicemi?"

To vede k obrovským domácím problémům na Západě pro zdůvodnění další podpory války. Jinými slovy, americký Kongres bude mít problém ospravedlnit další peníze amerických daňových poplatníků na ztracenou věc. Oficiálním narativem je samozřejmě pomoc Ukrajině získat zpět svá území. I když skutečným cílem je jednoduše poškodit Rusko a Ukrajinu dohromady, aby si USA zlepšily vlastní postavení na světových trzích.

V posledních dnech jsme byly svědky i odklonu dalšího největšího vojenského podporovatele Kyjevského režimu – Polska. Podpora Kolektivního západu se tedy začíná hroutit a nad Zelenským se tak již pohupuje pověstný Damoklův meč.

Nuže, dovolte mi nyní tuto kapitolu velmi rychle uzavřít. Hlavní ukrajinský útok bude pravděpodobně ukončen v příštích dnech. Pak bude ofenziva oficiálně ukončena. V současné době probíhají poslední boje v okolí vesnice Rabotino, kde vlastně bude ukrajinská ofenziva pohřbena. Poté, protože Rusko se neřídí časovým harmonogramem, ale milníky, může začít další fáze. Ruská iniciativa.

Zatímco ozbrojené síly Ukrajiny vyplýtvali v bojích již všechny své strategické rezervy, Ozbrojené síly Ruské federace nikoliv. Kromě výborně vybudovaných logistických a zásobovacích tras, má pod kontrolou vzdušný prostor a dělostřelecky pokrytou i zaminovanou „Surovikinovu“ linii dotyku.

Měsíční mobilizační plány ukrajinských ozbrojených sil se nyní daří, kvůli odporu Ukrajinců se nechat zmobilizovat, plnit jen na 8 až 13%, a to znemožňuje doplňovat vojska a postavit nové brigády, pro které NATO dodalo výzbroj.

Hovoří se o tom, že Kyjev usiluje o repatriaci svých občanů ve vojenském věku z řad uprchlíků v Evropě. Na druhé straně v očekávání prodloužení konfliktu pokračuje mobilizace v Rusku.

Rusové provedli částečnou mobilizaci, bylo povoláno 300 000 vojáků. Nyní, v posledních 6 až 7 měsících, 270 000 mužů dobrovolně podepsalo smlouvy o službě v ozbrojených silách. Každý den přichází podepsat smlouvu 1000 až 1500 mužů. Každý den!

Nevýhodou však zůstává mnohem více ruských obětí během urputných obranných bojů. Elitní ruské jednotky zažívají vážné úbytky. Výsadkáři a pravidelné formace ruské armády, které jsou považovány za elitní.

Poslední útočná brigáda vycvičená NATO byla zničena a dalšími akcemi může být zahájen proces ukončení této války. Co tím chci říci? Stručně řečeno: ruské protiútoky, ukrajinský kolaps - třetí fáze Speciální vojenské operace.

Druhá část – geopolitický pohled

"Ruská invaze na Ukrajinu tlačí svět do poslední války“, řekl ukrajinský prezident světovým lídrům, kteří se účastnili výročního setkání v New Yorku. Zelenský však během svého projevu dal jasně najevo, že s Vladimirem Putinem rozhodně nehodlá nikdy jednat.

V neděli ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov veřejně prohlásil, že USA vedou proti Rusku „válku“...

Lavrov naznačil, že zvěsti o tom, že Washington možná dá zelenou dodávkám armádních taktických raketových systémů (ATACMS), které mají dolet až 300 km, mají za cíl „formovat veřejné mínění“.

Během vystoupení v pořadu This Week na stanici ABC totiž Blinken poprvé výslovně prohlásil, že USA nebudou proti tomu, aby Ukrajina použila rakety delšího doletu dodané USA k útoku hluboko uvnitř ruského území, což Moskva již dříve označila za „červenou linii“, čímž by se Washington stal přímou stranou konfliktu.

„Ukrajina byla po mnoho let připravována k boji rukama i těly s cílem způsobit Rusku strategickou porážku“. Lavrov obvinil USA, že řídí nepřátelské akce mezi Kyjevem a Moskvou.

V úterý před OSN vystoupil také Joe Biden a během tohoto projevu opět potvrdil podporu USA válce na Ukrajině. Jeho úsilím je přesvědčit skeptický kongres o balíček pomoci ve výši 24 miliard dolarů, který by pomohl posílit ukrajinskou armádu.

Mnozí američtí politici již chtějí tento nevyhratelný spor opustit a věnovat se konfliktu v Tchajwanské úžině, ve kterém aktivně podporují Tchaj-wan proti Číně. V prohlášení americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo vážné znepokojení nad značným počtem vojenských letadel, která podle něj představují „vážné problémy pro Tchajwanskou úžinu a regionální bezpečnost“. Podle letové mapy poskytnuté ministerstvem, celkem 40 čínských vojenských letadel překročilo střední čáru Tchajwanské úžiny a vstoupilo do Tchaj-wanem vyhlášené identifikační zóny protivzdušné obrany (ADIZ).

Až tato válka začne, bude většina Američanů naprosto šokována.

Dokonce i zarytí zastánci Ukrajiny v západních médiích přiznávají, že vojenské vítězství nad Ruskem je nemožné a opuštění území pod ruskou kontrolou je daleko za možnostmi Kyjeva. Odtud pramení únava Bidenovy administrativy, která zkoumá záložní plány a radí Kyjevu, aby byl realistický ohledně ztráty území a pragmaticky hledal dialog s Moskvou. To bylo hořké poselství, které nedávno Kyjevu osobně předal americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Zelenský varoval každého, kdo by Putinovi věřil, aby si vzpomněl na osud ruského žoldáka Jevgenije Prigožina, který byl minulý měsíc prohlášen za mrtvého poté, co zpochybnil Putinovo vedení.

„Jsem si vědom některých pokusů o pochybné zákulisní dohody. Zlu se nedá věřit. Zeptejte se Prigožina, jestli někdo sází na Putinovy sliby,“ řekl.

Zelenský ví, že udržet západní podporu bude obtížné. Přesto doufá, že když ne Američané, Evropská unie bude alespoň pokračovat v dodávkách pomoci. Jeho zoufalství podtrhuje jeho nedávná výhružka, že by pro Evropu nebylo „dobrým příběhem“, kdyby „zahnala tyto lidi (Ukrajiny) do kouta“. Zelenský tak otevřeně začal dosud podporujícím evropským státům vyhrožovat. Že pokud jejich podpora ustane, zorganizoval by po celé Evropě devastující nepokoje s cílem destabilizovat kontinent.

Evropa má však stejně jako USA také své meze. Západní zásoby zbraní jsou vyčerpány a Ukrajina žebrat o další zbraně nikdy nepřestane. Zemím Kolektivního západu rychle začíná že pokračující dodávky nic v této zástupné válce, kterou nelze vyhrát, nezmění. Kromě toho jsou evropské ekonomiky v útlumu, dochází k deindustrializaci, řeší se narůstající problémy s migrací a v neposlední řadě se budou konat důležité volby ve státech, které byly dosud velice aktivní v podpoře Kyjevského režimu – na Slovensku a v Polsku – a ti nyní před volbami musí domácí veřejnosti ukázat, že myslí zejména na své vlastní občany, a ne na podporu vojenského konfliktu, který občany daných evropských zemích zajímá čím dál tím méně.

Třetí část – Jak bude konflikt pokračovat?

Po vyčerpání pozemních sil se těžiště pravděpodobně přesune k úderným zbraním dlouhého dosahu ATACMS (až 300km), Storm Shadow, Taurus, atd.

USA zvažují vyslání raket dlouhého doletu ATACMS, které Ukrajina žádá již dlouho a které mají schopnost zasáhnout hluboko uvnitř ruského území. Nejprovokativnější je, že při těchto operacích budou použity průzkumné platformy NATO, a to jak pilotované, tak bezpilotní, čímž se USA stanou aktivním účastníkem války.

Rusko se s takovou nestoudnou eskalací pravděpodobně jen tak nesmíří, zejména proto, že tyto moderní zbraňové systémy používané k útoku na Rusko jsou ve skutečnosti obsluhovány personálem NATO – kontraktory, vycvičenými bývalými, či dokonce sloužícími důstojníky převážně z Velké Británie, USA a Polska.

Ovšem, to že vojenský personál USA například navádí střely s cílem útočit na ruské pozice, není nic nového a přesto Rusko vesele Spojeným státům prodává uran. V minulosti již několikrát Rusko načrtlo několik červených linií – dodávky ochuzeného uranu, dodávky amerických tanků Abrams, dodávky raket dlouhého dosahu Storm Shadow – všechny byly porušeny a tvrdé reakce vůči státům, které tyto dodávky doručují, jsme se od Ruska zatím nedočkaly. V počátcích Speciální vojenské operace jsme pozorovali větší obezřetnost a opatrnost Washingtonu, když například neschvaloval teroristické útoky Kyjeva na území Ruska. Dnes vidíme, že Bidenova administrativa zkouší stále častěji, co všechno Rusové zkousnou a dovolují si překračovat „červené linie“ stále častěji. Klíčovou otázkou tedy zní, jak dlouho toto píchání do vosího hnízda potrvá? Kdo dřív uhne? Sledujeme klasickou hru na kuře.

Již nyní je možné vidět potenciální obnovení vojensko-technické spolupráce mezi Ruskem a KLDR (potenciálně včetně technologie ICBM) jako přirozený důsledek agresivní politiky USA vůči Rusku a jejich podpory Ukrajiny. Rusko své strategické vztahy utužuje nejen se Severní Koreou, ale dalšími velkými nepřáteli USA, jakými jsou Írán, Venezuela, Kuba. Můžeme rovněž hovořit o velkém spojenectví Ruska a Číny, které je největším trnem v oku pro USA a zároveň je jejím největším diplomatickým selháním, kdy došlo k porušení tzv. Mackinderovi doktríny, která slouží téměř 30 let jako základní pravidlo ve vztazích s Ruskem, a kterou posléze v roce 2015 rozvedl i americký geostratég George Friedman. Jde zkrátka o to, že státy Evropy a Asie nikdy nesmí spolupracovat a udržovat přátelské ekonomické vazby, protože v takovém případě budou USA odsunuty na třetí kolej. Bidenova administrativa díky své hloupé a agresivní politice dopustila to, čemu se předtím několik desítek let američtí geostratégové úmyslně snažili zamezit – Strategické spojenectví Ruska a Číny.

Díky těmto diplomatickým šachům můžeme hovořit o tom, že se konflikt na Ukrajině přelil i do zahraničí a má vliv také na události Korejského poloostrova a Tchaj-wanu.

Je dost pravděpodobné, že jakmile ukrajinská „protiofenzíva“ během několika dalších týdnů vyprchá jako kolosální neúspěch, ruské síly zahájí vlastní rozsáhlou ofenzívu. V takovém případě by bylo i možné, aby ruské síly zahájily operaci „velkých šípů“, překročili řeku Dněpr a převzali kontrolu nad Oděsou a pobřežím vedoucím k rumunským hranicím, odkud NATO podniká útoky na Krym.

Ovšem, jak já vždy připomínám, válka je v první řadě byznys a bude trvat do té doby, dokud to skutečným hybatelům války bude přinášet kýžený efekt – obchod s pohonnými hmotami, obchod se zbraněmi, zpronevěra peněz posílaných na podporu Kyjevskému režimu západními státy, černý obchod s orgány, černý obchod s ukrajinskými dětmi, které jsou prostřednictvím tajného internetu „Dark netu“ prodávány v západních zemích., krádež a masivní odvoz úrodné černozemě, atd…

Nedělejme si žádné iluze, stále jsou v klíčových pozicích lidé, kteří si přejí, aby válka na Ukrajině trvala co nejdéle a nehovořím pouze o americkém vojensko-průmyslovém komplexu, pro který je válka na Ukrajině jeden velký, krásný, erotický splněný sen ..."Nechť nikdy neskončí"...

Pašování zbraní na Ukrajině je pro místní každodenní rutinou

*

Poznámka pro čtenáře: Klikněte prosím na tlačítka pro sdílení výše. Sledujte nás na Facebooku a Twitteru a přihlaste se k odběru našeho kanálu Český List na Telegramu. Neváhejte přeposílat a široce sdílet články Českého Listu a zvažte přispění na provoz našeho webu - Číslo účtu 2302374672/2010

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x